🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Марія БровінськаВійна
31 серпня 2022, 10:51
2022-08-31
Remake війни по-українськи. Як технологічний прогрес допомагає Києву досягти успіху: бачення Foreign Affairs
Видання Foreign Affairs опублікувало аналітичну статтю про те, як технології допомагають Україні воювати із загарбниками та роблять українських захисників сильнішими та менш вразливими. Наводимо адаптований переклад матеріалу.
На початку вторгнення росії в Україну більшість експертів очікували, що Київ швидко впаде. Українські сили воювали проти більшої та краще озброєної армії. Російські війська мали більше бойового досвіду та краще фінансування. Питання полягало не в тому, чи скинуть сили москви український уряд, а в тому, коли відбудеться зміна режиму.
Звичайно, Київ не впав. Натомість українські військові зупинили штурм столиці росією та змусили відступити. рф скоротила свою початкову місію з повного завоювання, і тепер війна складається здебільшого з жорстких наступів і контрнаступів на сході та півдні України. Питання вже не в тому, скільки Київ зможе протриматися. Питання — чи може український уряд повернути окуповані землі.
Причини успіху
Є кілька причин дивовижного успіху України. Некомпетентність російської армії у сфері матеріально-технічного забезпечення, її дивовижна нездатність завчасно забезпечити перевагу в повітрі та низький моральний дух військ — усе це зіграло свою роль. Як і підтримка Заходом України та дивовижна стійкість солдатів країни. Але ці пояснення не розповідають всю історію.
ЗСУ використали передові технології та перетворили наявні можливості в нові творчі способи, як на полі кінетичної битви, так і поза ним. Українські воїни розгорнули ракети зі здатністю залишатися на станції, доки оператор не виявить ціль, і модифіковані комерційні безпілотники, які можуть знищувати російські війська та техніку дешево.
ЗСУ отримали дані комерційних супутників, щоби відстежувати пересування російських військ майже в реальному часі. І Київ мудро використав штучний інтелект у поєднанні з цими супутниковими знімками, щоб створити програмне забезпечення, яке допомагає артилерії знаходити, наводити та знищувати цілі найефективнішим і смертоносним способом.
Успіх України з цими технологіями не пов’язаний із тим, що інструменти вигадливіші або складніші, ніж ті, які використовує росія. Навпаки.
Оскільки ці технології прості в експлуатації, Україна може використовувати для перемоги на полі бою солдатів із невеликою підготовкою та навіть звичайних цивільних. Роблячи це, країна підкреслила демократизацію військової влади. Інструменти України розширили бойові дії за межі фізичного поля бою — і за межі традиційних військових і державних гравців — щоб дозволити звичайним громадянам, приватним компаніям і цивільним установам допомагати у війні. Це тенденція, яка змінить те, як інші країни ведуть війни.
Виняткова війна
Конфлікт в Україні є винятковим. Більшість великих сучасних війн точилися між могутніми та слабкими державами, між двома слабкими державами або між державами чи недержавними суб’єктами. Але на відміну від Іраку та Сполучених Штатів, і росія, і Україна є великими країнами з добре оснащеною армією. У результаті українські степи перетворилися на полігон для технологій нового покоління та військових інновацій.
Це тому, що Україна опанувала їх із помітним успіхом. Країна, наприклад, перевернула загальноприйняту думку про те, що дронам буде важко діяти проти протиповітряної оборони. Доведено, що комерційні дані або дані з відкритих джерел насправді є доступними та корисними джерелами розвідки на полі бою.
Героїчний Bayraktar
Розглянемо розміщення Україною безпілотників Bayraktar TB2 турецького виробництва. TB2 — малоймовірний герой: дешевий, його важко приховати та трудомісткий. Але ці безпілотники дуже успішно нейтралізували навіть повільніші або нерухомі цілі, такі як буксирувана артилерія чи бронетехніка. У березні, наприклад, Україна застосувала зброю для нападу на російський військовий конвой на півночі від Києва, змусивши росію відступити.
ЗСУ розгорнули TB2 для передачі координат і зйомки затоплення російського рятувального буксира. Україна також креативно перетворила слабкі сторони безпілотника на переваги; гучна, незграбна зброя послужила ідеальним відволіканням для протиповітряної оборони, тоді як, як повідомляється, Україна знищила корабель «москва» двома ракетами «Нептун».
Військовий ШІ
Російсько-українська війна також є першим конфліктом, у якому обидві сторони використовують штучний інтелект, зокрема алгоритми машинного та глибокого навчання. росія використовувала штучний інтелект для здійснення кібератак, створення глибоких фейкових відео, які показують капітуляцію Зеленського, а також для просування іншої проросійської пропаганди.
Тим часом Україна використовує технологію розпізнавання облич, щоб ідентифікувати російських оперативників і солдатів, боротися з дезінформацією та — за допомогою американських військових — створювати моделі російської тактики та стратегії, які вона може використовувати для аналізу та стратегічного планування. Однак важливо зазначити, що ні росія, ні Україна не використовували справжню зброю з підтримкою штучного інтелекту, яка могла б вибирати та вражати цілі без керівництва людини; жодна держава цього не робила.
Дроновійна
Базова основа для більшості цих технологій походить із комерційного та академічного секторів, що дозволяє їм швидко розвиватися та поширюватися. Це полегшило Україні розгортання ширшого спектру військових можливостей і пошук більшої кількості операторів. Всього за $600 звичайні українці використовували 3D-принтери та дешеві осколкові гранати, щоб перетворити іграшкові дрони, які зазвичай використовуються для створення драматичних аерофотознімків у Instagram — на платформу для здійснення непомітних атак малої дальності.
Наприклад, український загін безпілотників «Аеророзвідка» використовував комерційні безпілотники, щоб скидати невеликі бомби на люки російських автомобілів. На початку червня 15-річний хлопець також використовував іграшковий дрон, щоб допомогти українським військовим наносити удари по російському конвою. Навіть цьогорічний пісенний конкурс «Євробачення» зіграв свою роль у війні безпілотників: Україна перемогла з впевненістю, а артист країни продав свій трофей в Інтернеті, щоб придбати три дрони українського виробництва PD2.
Армія хакерів
Як показує розпродаж Євробачення, Україна використовувала цифрові технології, щоб створити, а потім залучити те, що Клінт Уоттс, співробітник Інституту дослідження зовнішньої політики, назвав «всесвітньою аудиторією, яка хоче допомогти».
Армії добровольців-хакерів використали свою цифрову кмітливість, щоб закрити російські вебсайти.
Громадяни України транслювали відео бойових дій у цифровому вигляді, зокрема через TikTok, щоб допомогти військовим планувальникам своєї країни.
Кінцевим результатом усіх цих змін є драматична дифузія війни, яка робить традиційні засоби вимірювання балансу сил набагато менш актуальними. Більшість світу була переконана, що москва виграє своє вторгнення, оскільки, коли вони підрахували кількість танків і солдатів, які мали рф та Україна, перша явно випереджала другу. Але в цю нову еру війни такі цифри є лише частиною підрахунку.
Україна — полігон для випробування зброї
Багато технологій, які використовує Україна, не зовсім нові для ведення війни. Наприклад, безпілотник TB2 ефективно використовувався Азербайджаном проти Вірменії під час війни в Нагірному Карабасі в 2020 році. Безкінечні боєприпаси існували роками, якщо не в такій складній формі, як сьогодні. Сили оборони Ізраїлю використовували численні алгоритми на основі машинного навчання для ідентифікації цілей під час своєї операції в Газі в 2021 році. І хоча технологія важлива, вона не є срібною кулею.
Але широке й успішне використання в Україні новітніх систем ставить нові технології у військовий мейнстрім. Є причина, чому глобальний попит на TB2 раптово різко зріс. Повідомляється, що такі країни, як Бангладеш і Об’єднані Арабські Емірати почали процес закупівлі безпілотника після того, як побачили його вплив на Україну, що зробило його виробника найбільшим експортером оборонної та аерокосмічної галузі Туреччини. Навіть більші гравці стають прихильниками українських систем.
Франція, наприклад, раптово пришвидшила замовлення американських Switchblades — боєприпасів, які Україна розгорнула для знищення російських військ. І Україна продемонструвала світові, що ці технології можуть бути ефективними, якщо використовувати їх у поєднанні з іншими можливостями або розгортати в ролях, які виходять за рамки їх початкового призначення.
Сучасні інструменти можуть розосередити військову міць серед мільйонів людей.
Штучний інтелект є набагато незрілішою технологією. Його використання в поточному конфлікті все ще досить обмежене, а його найбільш спокусливі застосування — координація роїв безпілотників або допомога пілотам-людям у виконанні повітряних операцій — все ще знаходяться на стадії розробки. Але в 2017 році російський диктатор путін оголосив, що держава, яка лідирує в області штучного інтелекту, стане «правителем світу», і з того часу рф працювала над розвитком військових можливостей на основі ШІ. Неможливо уявити, що москва може випробувати більше з них на українському полі бою в найближчі місяці чи роки.
Але навіть якщо в Україні більше не буде зброї з ШІ, війна продемонструвала, як сучасні інструменти можуть розосередити військову міць серед мільйонів людей. Демократизований характер цього конфлікту не є безпрецедентним. У книзі «Про війну» відомий військовий теоретик Карл фон Клаузевіц розповів подібну історію з дев’ятнадцятого століття. За словами Клаузевіца, коли Австрія та Пруссія готувалися воювати проти Франції у війнах за незалежність Франції, вони припускали, що це буде просто питання їхніх армій проти французьких. Вони не думали, що воюватимуть проти всього населення Франції. Але французький народ був ентузіастом у війнах, і тому Австрія та Пруссія зіткнулися з «найбільшою небезпекою», писав Клаузевіц, оскільки «всю вагу нації було кинуто на терези».
Пастка, в яку потрапили Пруссія та Австрія — просто вимірювання балансу традиційних сил — це та сама пастка, яка сприяла загальному переконанню, що росія пережене Україну за лічені дні. Але росія цього не зробила, значною мірою тому, що Україна використовувала технології загального призначення, розроблені фірмами приватного сектора, щоб розширити як те, що вона може робити під час війни, так і те, хто може це робити.
Воно дало собі більше можливостей для досягнення успіху на полі бою, яке інакше було б однобоким. І в боротьбі України за власну демократію їй вдалося демократизувати війну, створивши новий прецедент для війни двадцять першого століття.
Атлас зброї: Україні передали шведські танки Stridsvagn 122. Які ще танки отримали захисники та від кого
Швеція передала Україні 10 танків Stridsvagn 122 з українськими екіпажами, навченими у Швеції, пише «Європейська правда», посилаючись на пресслужбу Збройних сил Швеції.
Раніше ми збирали, які ще танки Україні вже передали інші країни.
(текст від 29 липня 2022)
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі