🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Олександр КузьменкоГаряченьке
1 квітня 2024, 15:32
2024-04-01
«Треба мати чітку аргументацію». Голова Комітету зі свободи слова ВР назвав умови, за яких Telegram можуть заблокувати в Україні
Голова Комітету зі свободи слова Верховної Ради Ярослав Юрчишин заявив, що Україна не має гарантій того, що в Telegram інформація «окремих людей» є захищеною й «не видається секретним службам рф».
Голова Комітету зі свободи слова Верховної Ради Ярослав Юрчишин заявив, що Україна не має гарантій того, що в Telegram інформація «окремих людей» є захищеною й «не видається секретним службам рф».
Про це він розповів в інтерв’ю «РБК-Україна». За його словами, оптимальний варіант взаємодії з будь-якою соціальною мережею — це налагодження контакту з адміністрацією і механізмів, які дають можливість впливати на дії, які суперечать Кримінальному кодексу України.
«Раніше Telegram узагалі ігнорував звернення української влади. Тепер ми виходимо на людей», — вказав Юрчишин.
Він додав, що раніше українська влада не отримувала «ніяких відповідей», але тепер в Telegram щонайменше розглядають запит, стосовно «потенційно проблемних» 26 Telegram-каналів. Голова Комітету зі свободи слова також назвав деякі з них.
«Легітимний», «Резидент»… Вони всі достатньо публічні. Насправді СБУ моніторить усе, що може трактуватись як виправдовування російської агресії — це й анонімні канали, і персоніфіковані. Але по цих 26 каналам вже є чіткі аргументи», — зазначив Ярослав Юрчишин.
За його словами, у таких каналів дуже чітко прослідковується мережа — «боти, які розганяють якісь шкідливі тези по інших синхронізованих каналах».
Про можливі зв’язки Telegram з росією
Юрчишин говорить, що в Україні не знають систему власності Telegram, і зазначає, що вірогідно платформу спочатку реєстрували в росії, потім намагалися зареєструвати в США, «але це не вдалося і власники наче зареєструвались в ОАЕ».
«До того ж немає інформації про те, що [засновник Telegram] Дуров відмовився від російського паспорта. Він зараз є громадянином ОАЕ, але це не передбачає відмови від російського громадянства. Тобто, ймовірно якийсь контроль над Telegram із боку росії є і ми не маємо гарантії, що вся інформація окремих людей там під захистом і не видається секретним службам рф», — говорить нардеп.
Він вказує, що на «кілька речей, які конкретно в цій мережі дуже напружують». Як приклад Юрчишин наводить Telegram-бот опозиціонера Алєксєя Навального, яким мав збирати інформацію про вибори в росії.
«Цей бот був моментально заблокований. Була аргументація, що це, мовляв, політика, а Telegram відкидає політику, але ми навіть зараз бачимо сотні політичних каналів у мережі. Такі історії, коли Telegram блокує те, що не на користь росії є, показують, що комунікація в Дурова з путінським режимом, можливо, і залишилась», — вважає Ярослав Юрчишин.
Голова Комітету зі свободи слова зазначає, що для блокування Telegram потрібна чітка аргументація, зокрема рішення РНБО щодо санкцій.
«А для цього має статись якась серйозна критична ситуація з витоком інформації. Дуже не хотілось би, щоб це сталось, тому нам треба зробити вибір», — заявив Юрчишин.
Соціальні мережі та штучний інтелект формують глобальні наративи про війну в Україні. Як їх використовують українці та росіяни — аналітика від Foreign Policy
Напередодні вторгнення росії в Україну соціальні медіа слугували полем битви для держав і недержавних діячів, щоби поширювати конкуруючі наративи про війну та зображати поточний конфлікт у своїх власних інтересах. Видання Foreign Policy опублікувало великий аналітичний матеріал, як українці та росіяни використовують соціальні мережі, щоб давати інформацію про війну. Наводимо його адаптований переклад.