Російські розвідувальні БПЛА «Орлан», Zala і Supercam залітають у глибину України і наводять на українські цілі «Іскандери» та інші ракети.
Українські військові експерти зазначають кілька кроків, які можна використати для порятунку від ворожих дронів.
Про проблему
Російські розвідувальні БПЛА залітають в український тил, вистежують військову техніку та інші критичні обʼєкти і наводять по ним удари далекобійними системами, зокрема, й «Іскандерами».
Як акцентує військовослужбовець, інженер і фахівець радіоелектронної боротьби Сергій Флеш (Безкрестнов), ворог налагоджує серійне виробництво і тому може змиритись з певним відсотком втрат дронів, які збивають на перетині лінії фронту.
Міноборони рф
рф збільшує кількість російських розвідувальних безпілотників, які можуть літати на відстань до 60 км, а інколи фіксують випадки до 100 км. Крім того, такі БПЛА можуть розвивати швидкість 80–120 км на годину.
Що можна зробити, щоб убезпечитися від ворожих дронів?
Тактика «завмерти»
І військовим, і цивільним, особливо логістикам, фахівцям забезпечення, будівельникам та іншим спеціалістам, які допомагають військовим, варто звернути увагу на ризики від російських розвідувальних БПЛА.
Сергій Флеш радить всім, над ким знаходиться ворожий БПЛА-розвідник, завмерти. «Тобто ніхто не ходить по позиціям, пушки не стріляють, машини не їздять, тоді розвідник-БПЛА пролетить над цією місцевістю, подивиться, що тут не має для нього інтересних обʼєктів і улетить в інше місце», — говорить він.
Крім того, техніка, над якою засікли ворожий дрон, повинна рухатись і покинути небезпечне місце. «Засікли Вас на трасі у колоні техніки? Розтягуйтесь і рухайтеся. Не стійте, як PATRIOT (ЗРК був вистежений російськими БПЛА та уражений ракетою під час стоянки. — Прим.ред.) Сіли гелікоптери на заправку і над головою БПЛА рф? Звалюйте», — додає «Флеш».
Потужне ППО
Речник Повітряних сил Ілля Євлаш у коментарі BBC News Україна зазначив, що для виявлення і знищення «Орланів», Zala, Supercam та інших невеликих розвідників потрібні не так ПЗРК, як більш потужні системи ППО середнього радіуса дії, наприклад «Бук» або NASAMS. Але для них також необхідна велика кількість боєприпасів.
ЗРК NASAMS (Фото Wikipedia)
«Російські розвідувальні дрони — це мала ціль для ППО з малою відбиваючою поверхнею. Вони пофарбовані у сріблястий колір і їх майже не видно неозброєним оком. Вони висять на досить великій висоті 4-5 км, куди не дістають ПЗРК, такі як Stinger, і їх дуже складно, майже неможливо захопити як ціль», — акцентував Ілля Євлаш.
Лінія РЕБ-оборони
«Побудуйте три ешелони, розподіліть, скільки засобів потрібно. Створіть єдиний координаційний штаб на кожному секторі», — говорить Олександр Карпюк, військовий блогер та морський піхотинець, відомий як Serg Marco, пише BBC.
За його словами, побудова глибшої, ешелонованої лінії оборони РЕБ проти дронів допоможе розв’язати проблему.
Детектори для виявлення БПЛА
Українські спеціалісти розробили та намагаються налагодити самостійне виробництво в Україні детектора «Цукорок», який може виявити безпілотники над головою.
Детектор «Цукорок» (Фото з Telegram-каналу «Про звʼязок від Сергія Флеш»)
«Це маленька коробочка, що починає пищати й показувати, що над вами безпілотник. Пише на екрані — це Zala, чи «Орлан», чи «Ланцет», — описує пристрій Сергій «Флеш».
Виробники планують організувати процес так, щоб не залежати від комплектуючих з Китаю, що обмежує кількість цих детекторів на фронті.
Старі легкомоторні літаки
Ймовірним рішенням для протидії російським розвідувальним дронам, називають повільніші у порівнянні з реактивними винищувачами гвинтові літаки чи гелікоптери, пише BBC.
Як-52 над Одесою (Скрін «Мілітарний»)
Зокрема, поршневий навчально-тренувальний літак Як-52, який над Одесою нещодавно збив «Орлан». В «Мілітарному» зазначають: «Можна припустити, що стрільба велася другим членом екіпажу з рушниці або автоматичної зброї. Проведення модернізації Як-52 зі встановленням курсового кулеметного озброєння у крило чи борт є малоймовірним через потребу суттєвого і технологічно складного втручання у планер».
Крім того, ефективним перехоплювачем для таких цілей міг би стати бразильський легкий турбогвинтовий штурмовик EMB-314 Super Tucano, про інтерес до яких зі сторони України повідомлялося ще у 2019 році.
Російські розвідувальні БПЛА залітають в глибину України і наводять на українські цілі «Іскандери». Військовий-звʼязківець радить, як можна убезпечитись
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
США в черговому пакеті допомоги надасть Україні дрони Switchblade 600. Подробиці про ці та інші «пташки», якими користуються українські захисники
Серед списку допомоги, яку пропонує Пентагон, є дрони-камікадзе Switchblade 600, які офіційний Київ просив передати раніше.
Контракт на дослідження та розробку для 10 дронів SwitchBlade 600 виробника Aerovironment, очікується протягом наступних 30 днів, заявила прес-секретар Пентагона Джессіка Максвелл в електронному листі до News Defense.
Ми зібрали список дронів, які використовують українці проти ворога, в тому числі і подробиці про Switchblade 600.
(текст від 17 травня 2022)