💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаРобота
20 вересня 2024, 09:00
2024-09-20
Чи правда, що сьогоднішні джуни мають працювати на рівні мідлів, хто їх наймає та як початківцю в IT зацікавити роботодавця? Розбираємося з фахівцями EPAM, Ciklum, SoftServe, Railsware та іншими
В IT-спільноті останнім часом чимало скарг на те, що нинішні джуни мають гірший рівень підготовки, аніж кілька років тому. Одна з гіпотез, чому так відбувається, — складна ситуація в Україні, розосоредженість українців через війну. Також на складному ринку очевидно змінився поріг входу в IT — сьогодні джун має знати, вміти розуміти значно більше, аніж це було до війни, коли компанії були готові наймати та навчати новачків. «Джуни мають бути не такими, як у 2021-му: повинні знатися на клауді, бути фулстек і використовувати ШІ в роботі. Щоб у реальному проєкті міг працювати на рівні мідла», — зазначав раніше старший директор з найму персоналу в EPAM Антон Фількевич.
dev.ua запитав у топових роботодавців в українському IT, чи наймають вони джунів, як змінилася кількість початківсців на проєктах та попросив дати поради фахівців з найму джунам щодо того, як початківцю зацікавити роботодавця, аби відгук на вакансію не залишився непоміченим.
Чимало компаній наймають початківців, які готують для себе самі у корпоративних університетах. Зокрема, в EPAM Ukraine джуніори потрапляють через програми EPAM Campus, де вони отримують необхідне донавчання, яке відповідає вимогам ринку. «Цього року ми вже запросили до співпраці 375 молодших спеціалістів з 500 запланованих. Процентне відношення в наймі джуніорів та досвідчених фахівців практично не змінилося порівняно роками до повномасштабного вторгнення», — зазначають в компанії. У EPAM визнають, що нині українська освітня система переживає складний етап, який позначається на умовах, в яких відбувається підготовка кадрів. «Постійні обстріли та тривоги, брак викладачів, формат віддаленого навчання, технічне забезпечення — ці виклики для якості освіти додалися до тих, які були до війни», — зазначають фахівці компанії.
У компанії Ciklum, на відміну від EPAM, відмічають, що порівняно із довоєнним часом кількість початківців в IT значно зменшилась. «Ми спостерігаємо зміни в кількості вакансій рівня Junior, проте ми продовжуємо отримувати запити на ці позиції час від часу. Щодо рівня знань кандидатів на джуніорські вакансії, зазначу, що результати технічних співбесід не вказують на суттєве зниження якості. Ми успішно закриваємо ці вакансії й часто для цього достатньо переглянути невелику кількість кандидатів», — розповідає Катерина Коханова, Recruitment Manager у Ciklum.
«Рік тому, коли я тільки прийшла в компанію, було відкрито досить багато junior ролей. Більше того ми навіть влаштовували освітній івент на аудиторію світчерів та студентів для пришвидшення найму. Було проведено сотні інтерв’ю з молоддю і що я можу сказати: звісно, з переходом на віддалений формат навчання стали відчутні прогалини в базі (вища математика, навички роботи з Excel та знання формул). Для junior маркетологів й аналітиків у нас досить складне та об’ємне тестове завдання. В порівнянні з колегами-міленіалами зумерам складніше його виконати. Відсоток відмов від тестового виріс», — констатує Софія Олексюк, HR Generalist Futurra Group.
У Capgemini Engineering визнають, що час від часу трапляється значний демнад на джунів. «Це пов’язано з проєктами, які до нас заходять. У такому випадку ми не орієнтуємося на курси/університети, а створюємо свої програми навчання. Так, цього року ми запустили два зовнішні курси по Data Engineering та Platforms optimization, в яких брали участь люди без комерційного досвіду, та джуніори. Ми не помітили під час загального скринінгу кандидатів на навчання, щоб загальний рівень якось змінився», — кажуть у компанії.
Дарина Кузьмик, Talent&Culture Lead у продуктовій студії Railsware зазначає, що компанія переважно співпрацює з досвідченими фахівцями, а якщо розглядаємо фахівця на junior-позицію, зазвичай це відбувається через інтернатуру. «Найчастіше такі ролі стосуються нетехнічних напрямів. Відкриття подібної позиції залежить від потреб бізнесу та ресурсів, які ми можемо спрямувати на навчання й розвиток. Ми готові розглядати кандидатів без досвіду, головне — їхня мотивація та здатність виконувати роботу, передбачену для цієї ролі. Це визначається через тестове завдання та співбесіду», — зазначає Дарина.
За її словами, інтерни Railsware можуть залишитися в компанії на постійній основі, якщо протягом трьох місяців інтернатури продемонструють високі результати. Що стосується «якості кандидатів», то великі зміни за останні роки важко відзначити, додає фахівчиня. «Як у 2021, так і у 2024 роках лише 12% кандидатів виконали тестові завдання, і ми продовжили співпрацю з 2% від загальної кількості аплікантів. Винятком стали маркетингові інтерни у 2023 році, де близько 30% кандидатів виконали тестове завдання, і 4% з них отримали пропозицію щодо співпраці», — розповідає Кузьмик.
Стабільна ситуація із джунами і в RozetkaPay. «У нас нічого не змінилося з початком повномасштабного вторгнення і зростання фахівця відбувається з посади трейні, далі — джуніор. Це близько року досвіду, якщо міряти термінами. Тобто на джуніор-посаду ми завжди розглядали фахівців з мінімальним досвідом. А от проходження курсів не обов’язковий критерій, бо отримати знання можна і самостійно, особливо якщо є класний наставник. Щодо трейні, то тут досвід не потрібен, ми самі всього навчаємо — для цього запускаємо інтернатури з різних напрямів», — розповідає Тетяна Богдан, HR Business Partner платіжного сервіса RozetkaPay. З того, що змінилося з 2022 року, за її словами, — співвідношення по найму трейні-джуни-мідли-сіньйори. «Але такі зміни пов’язані з розвитком самого продукту і потреб в наймі. Зараз ми маємо дуже сильну dev-команду, де мідл-сіньйор фахівці активно залучені до розвитку джуніор-фахівців», — констатує фахівчиня.
Яким має бути джун
Вимоги до джуна сьогодні непрості. Усі роботодавці очікують від кандидатів наявність практичного досвіду. Зокрема, у Capgemini Engineering визнають: коли шукають одну-дві людини, то справді очікують від кандидата певного практичного досвіду. «Проте, робота на комерційному проєкті не є обов’язковою умовою. Може йтися про якісь пет-проєкти чи благодійні ініціативи. Але кандидат, який вже мав практичний досвід використання своїх знань, безумовно матиме велику перевагу при наймі», — зазначають в Capgemini.
На думку фахівців з найму EPAM, через підвищену конкуренцію на ринку, сьогоднішній кандидат має бути добре підготовленим, знати більше, ніж основна спеціалізація, користуватися інструментами ШІ, розумітися в хмарних технологіях, володіти англійською на високому рівні і мати розвинені soft skills навички.
Катерина Коханова, Recruitment Manager у Ciklum, відмічає, що вимоги до початківців у сфері ІТ в Ciklum наразі залишаються стабільними. «Ми завжди надавали перевагу кандидатам з комерційним досвідом для технічних вакансій рівня Junior, що дає нам змогу підтримувати високий рівень ефективності команд і забезпечувати широкий вибір проєктів для спеціалістів», — каже Катерина. А для кандидатів без досвіду або з мінімальним досвідом у технічній сфері в Ciklum виділяют вакансії рівня Trainee. «Натепер вони є, на жаль, рідкісними у нашій компанії. Ці ролі дозволяють молодим спеціалістам набратися досвіду й отримати перші професійні навички під керівництвом досвідчених фахівців», — каже Коханова. Для нетехнічних ролей, до прикладу, у відділі підтримки, тут також готові розглядати кандидатів з мінімальним досвідом або навіть без нього.
Своєю чергою Софія Олексюк з Futurra Group каже, що особливість нового покоління в тому, що вони скоріше та ймовірніше знайдуть 10001 спосіб, як спростити собі життя і не виконувати тестове чи просто знайти вакансію без цього етапу. «Це про вміння швидко викручуватись з будь-яких ситуацій та уникати монотонності й системності. Чи погано це? Не впевнена. Та з власного досвіду скажу, що життя буде кидати виклики щоразу саме в тих точках, які ви намагаєтесь уникнути, а базові знання — це маст, як бетон на якому тримається будівля», — зазначає фахівчиня.
Вимоги до джунів, на її думку, аж ніяк не змінилися, просто на ринку стало більше шукачів роботи, а вакансій відчутно менше. «Чому відчувається, що вимоги виросли? Лише тому, що на ринку з’явилось більше спеціалістів з досвідом роботи, які умовно потрапили під скорочення або просто не зустрічають більш вигідних пропозицій, тому готові свічнутись в інший напрямок чи навіть знизити свої очікування і відповідно подаються на junior позиції з більшим досвідом, ніж просто закінчені курси», — каже Софія.
Як початківцям зацікавити роботодавця: поради рекрутерів
Як працюють поштомати від «Нова пошта», Meest та ROZETKA, і що потрібно, аби ними скористатись
Зараз, щоб отримати чи відправити посилку навіть не потрібно йти до відділення служби доставки, чекати довгі черги та витрачати купу часу. Це можна зробити за допомогою поштоматів — автоматичних теміналів, які розташовані у місцях активних переміщень людей, магазинах, супермаркетах та навіть в житлових будинках.
dev.ua зібрав інформацію про термінали різних сервісів доставки, де вони знаходяться, чим відрізняються, як скористатись поштоматом та які особливості вони мають.
(оновлений текст від 17 листопада 2021 року)
«Пастка початківця». 5 найпоширеніших помилок джунів на співбесідах та як їх уникнути
Напевно, кожен хоч раз у своєму житті переживав ситуацію, коли після співбесіди замість запрошення на роботу приходила відмова. «Як же так? Це несправедливо!», — чимало з нас корили долю і не розуміли, що пішло не так. Катерина Нікітіна, SoftServe IT Academy Recruiter, розповіла про п’ять найпопулярніших помилок кандидатів-початківців на співбесідах.
У 18 років «захантив» SoftServe, у 21 — відкрив власну компанію. Історія львівського IT-вундеркінда
Гліб Щур — випускник кафедри систем штучного інтелекту НУ «Львівська політехніка». На молодших курсах його запросила на роботу IT-компанія SoftServe, де він працював майже 3 роки розробником у R&D-відділі. А вже у 2021 році Гліб заснував власну компанію та став CSO у 21 рік. Розповідаємо історію львівського «самородка».
«Моя фінансова мета — накопичити $1 000 000, щоб мати пасивний дохід і жити на нього». Як айтішники витрачають гроші та в що інвестують
Зарплата айтішників в Україні — одна з найвищих. І ІТ-галузь під час війни — єдина галузь, яка зростає, попри війну. А айтішники — серед тих, хто найактивніше підтримують армію. Середній місячний донат айтішника становить 10% від зарплати, або $270. dev.ua вирішив розпитати айтішників, куди вони витрачають гроші й у що інвестують під час війни.