Наталя ХандусенкоГроші
18 вересня 2023, 11:17
2023-09-18
ІТ-компанії зменшили грошові бонуси на 7%. Як відрізняються ці виплати у технічних і нетехнічних фахівців
На другому році повномасштабної війни компанії стали рідше надавати грошові бонуси: рік тому їх отримували 28% людей. Передусім роботодавці скорочують нерегулярні грошові бонуси за досягнення певних результатів — рік тому їх отримували 9% айтівців, а тепер лише 4%. Регулярні бонуси компанії намагаються не чіпати — зараз їх отримують майже стільки ж фахівців, як і торік.
На другому році повномасштабної війни компанії стали рідше надавати грошові бонуси: рік тому їх отримували 28% людей. Передусім роботодавці скорочують нерегулярні грошові бонуси за досягнення певних результатів — рік тому їх отримували 9% айтівців, а тепер лише 4%. Регулярні бонуси компанії намагаються не чіпати — зараз їх отримують майже стільки ж фахівців, як і торік.
Під час літнього зарплатного опитування DOU запитали айтівців щодо бонусів, які українські ІТ-компанії пропонують своїм співробітникам.
Грошові бонуси
21% айтівців отримують грошові бонуси. Найчастіше компанії платять своїм співробітникам річні бонуси — їх отримують 8% айтівців. 5% мають щомісячні бонуси, по 4% — щоквартальні бонуси та нерегулярні бонуси за гарні показники роботи.
Джерело: DOU
Грошові бонуси частіше використовують для заохочення нетехнічних фахівців — 29% з них отримують додаткові виплати до зарплати.
Також грошові бонуси отримують близько 40% керівників найвищого рівня.
Технічним фахівцям грошові бонуси пропонують помітно рідше. Серед розробників такі виплати є лише у 17%, серед QA — у 18%. РМ отримують їх дещо частіше — у 28% випадків. Бонуси частіше пропонують досвідченим фахівцям, які керують командами — їх отримують близько третини технічних фахівців рівня Tech Lead і вище.
Регулярні бонуси
Джерело: DOU
Для більшості спеціалізацій загальна сума бонусів за рік не перевищує медіанну зарплату за місяць. Винятком є фахівці з продажів та розвитку бізнесу, HR та рекрутинг, РМ, у яких бонуси становлять суттєву частку доходів.
Медіанний розмір регулярних бонусів не зменшився порівняно з минулим роком, а для багатьох спеціалізацій навіть зріс. Можливо, бонуси частіше зберігають для досвідченіших і більш високооплачуваних фахівців, через що збільшується і медіанний розмір бонуса. Виняток становлять технічні фахівці C-level: їхній річний медіанний бонус впав із $15 000 торік до $7400 зараз.
Нерегулярні бонуси
Джерело: DOU
Нерегулярні бонуси за гарні показники роботи теж невеликі, найчастіше в межах $200–300.
На відміну від регулярних бонусів, бонуси за хороші показники роботи стали давати рідше, а ще зменшили їхній розмір: торік вони становили $300-500 для більшості спеціалізацій.
Опціони, акції та участь у прибутках
Джерело: DOU
Такий вид бонусів менш поширений, ніж грошові бонуси: тільки 11% айтівців сказали, що їхні компанії пропонують такий вид заохочення. Найчастіше їх надають тим, хто пропрацював у компаній певний час (48% всіх випадків). Інший варіант — якщо компанія чи команда досягають певних результатів (23%). У 29% випадків такі бонуси компанія пропонує всім співробітникам.
Опціонами, акціями та участю у прибутках найчастіше мотивують керівників. Близько 40% CEO, Director of Engineering або Engineering Manager отримують такий вид заохочення від компаній, а також понад 20% керівників команд, техлідів та архітекторів.
У продуктових компаніях 16% співробітників мають таке заохочення проти 5–6% в аусорсі та аутстафі. У стартапах їх мають 31% айтівців. Технічним фахівцям стартапи пропонують опціони та акції частіше, ніж нетехнічним.
Медстраховка та навчання
Джерело: DOU
57% айтівців мають медстраховку від компанії, 56% — вивчення англійської, 49% — навчання за фахом. 40% фахівців отримують подарунки до свят, а 38% компанія пропонує допомогу з переїздом.
Повномасштабна війна особливо не вплинула на негрошові бонуси: найчастіше компанії скоротили чи скасували корпоративи, поїздки та подарунки до свят. Це найдемократичніші бонуси, які надають співробітникам незалежно від спеціалізації та тайтлу.
Раніше ми писали про те, як змінилися бонуси в ІТ-компаніях за півтора року війни.
Не тільки Metro та S.T.A.L.K.E.R. 31 українська гра до 31-річчя Незалежності України
31 рік незалежності України — це ще й 31 рік самостійності та нової епохи всієї української творчості. Стосується це й відеоігор. Адже за три десятки років українці встигли створити різні ігри на будь-який смак.
Тож на честь Дня Незалежності ми вирішили згадати 31 гру від українських розробників. І нехай без очевидних Metro та S.T.A.L.K.E.R. не обійшлося, одними ними справа не обмежується. Є тут і призабуті шутери із зовсім іншого часу, і перспективні сучасні проєкти, і вкрай незвичайні інді.
Багато місцевих відеоігор ви можете придбати на фестивалі українських ігор у Steam, тож якщо щось зацікавило — не забудьте перевірити.
Атлас зброї: які ПЗРК і ПТРК Україна отримала від Заходу і використовує у війні з росією
Сили ЗСУ активно використовують ПЗРК і ПТРК, щоби протистояти російським окупантам. Ці відносно прості у використанні комплекси дають змогу зупинити просування важкої техніки супротивника. Вони давно добре зарекомендували себе на полях битв, а видів подібних комплексів достатньо.
Розповідаємо про особливості ПЗРК і ПТРК, що є на озброєнні ЗСУ, а також звідки їх нам привезли.