Безлім вакансій для пошуку intern та junior! Заходьте на jobs.dev.ua і розміщуйте вакансії! 🧑💻
Вікторія ГорбікТаке життя
23 лютого 2022, 07:52
2022-02-23
Будинок на колесах замість квартири й три приводи в поліцію. Як український програміст працював в американському підрозділі Boeing
Промисловому програмісту із Запоріжжя Євгену Єрмоленко 42. Два роки він прожив у місті Еверетт штату Вашингтон, де програмував бортові комп’ютери літаків для американської компанії Boeing.
Він розповів журналісту dev.ua про особливості життя в Америці, чому Євген жив там у будинку на колесах, і за що його три рази зупиняла поліція.
Промисловому програмісту із Запоріжжя Євгену Єрмоленко 42. Два роки він прожив у місті Еверетт штату Вашингтон, де програмував бортові комп’ютери літаків для американської компанії Boeing.
Він розповів журналісту dev.ua про особливості життя в Америці, чому Євген жив там у будинку на колесах, і за що його три рази зупиняла поліція.
Не айтішник, але програміст
За освітою Євген — електронник медичної техніки. Програмуванням він захопився ще до інституту. «Ще коли готувався до вступу до вишу, ходив з другом в гурток з програмування. Досі вмію користуватися комп’ютером без мишки, тільки комбінаціями клавіш», — згадує він. Далі навички розвивав вже самостійно, іноді для себе, іноді для того, щоб автоматизувати якісь процеси на підприємствах, де працював.
Євген Єрмоленко (фото з особистого архіву)
Себе він називає промисловим програмістом. На відміну від розробників програм, сайтів і вебдодатків для соціального користування, такий фахівець займається об'єктно-орієнтованим програмуванням.
«Я програмую конкретні пристрої, іноді ті, які виробляються в промислових масштабах», — пояснює розробник.
З 2012 року до середини 2017-го Євген Єрмоленко працював у передмісті Запоріжжя на Вільнянському машинобудівному заводі. Він був в одній особі інженером з розробки столових приладів, програмістом і оператором верстатів з числовим програмним управлінням. «Платили нам на ті часи добре — $500 на місяць. Але наприкінці 2017 року завод продали канадській машинобудівній компанії Bombardier разом з персоналом. Проти очікувань, заробітна плата інженерно-технічних працівників (ІТП) впала до $80, і люди масово стали звільнятися», — згадує Євген.
Євген Єрмоленко (фото з особистого архіву)
Офер з-за океану
Залишався без роботи Єрмоленко недовго. Життя чоловіка змінив один дзвінок колишнього студентського друга. Знайомий, з яким вони разом навчалися в Запорізькій інженерній академії, запропонував спробувати попрацювати в США для компанії Boeing.
Спочатку ідея здавалася українцеві напівбезумною: «Витратити $2 000 і 13 годин на переліт — я спочатку подумав, навіщо воно мені потрібно».
Щоб дістатися до Еверетта, де розміщувалася частина виробництва літаків, потрібно було летіти з пересадками з Києва до Нью-Йорка, потім — внутрішнім рейсом через всю Америку до Сіетла. Звідти ще їхати наземним транспортом.
Але Євген зважився. Він пройшов співбесіду онлайн, зробив тестове завдання й отримав офер.
Завод Boeing в Еверетті (фото з особистого архіву Євгена Єрмоленка)
Бюрократична тяганина
Оформлення візи зайняло ще пів року і коштувало $400. «Весь процес оформлення я проходив сам і своїм коштом, — розповідає програміст. — А посвідку на проживання так і не отримав, тому що у мене були українські водійські права, а потрібні були європейського зразка».
Євген Єрмоленко (фото з особистого архіву)
Після того, як отримав візу, Єрмоленко взяв відкладені на дзеркальну камеру гроші й зважився на переїзд. Як виявилося надалі, українець не помилився з вибором.
На переліт внутрішнім рейсом по Америці йому дали знижку в 50%: «Раніше я програмував Flight Management Computer (FMC) для літаків АН-24 „Мотор Січ“, які його здійснювали».
По приїзду в Еверетті його чекав ще контроль системи безпеки, в тому числі і тест на поліграфі.
«Оцінюють там в першу чергу не правдивість відповідей, а логіку і здоровий глузд», — акцентує програміст.
А далі вже після повноцінного прийому на роботу потрібно було стати на облік в місцеву мерію як приїжджому й отримати карту городянина. За допомогою цієї карти потім українець зміг проходити ідентифікацію в інших установах, і оформив медстраховку від держави.
Завод Boeing в Еверетті (фото з особистого архіву Євгена Єрмоленка)
У місті, де жив і працював Євген, розташоване одне з виробничих підрозділів компанії Boeing, де робиться електроніка для літаків. І на цьому підприємстві працює 30% всього населення міста.
Безпосереднім начальником Євгена став якраз той його знайомий, який і запрошував чоловіка в Америку.
«Мені дуже пощастило, що він російськомовний», — жартує програміст.
Підйомні та адаптація
На адаптацію українцю компанія дала два тижні та $6 000 підйомних.
«Я зрадів, на ці гроші міг повернутися в Україну, і ще б залишилося», — жартує Євген.
Але повертатися він не став, приступив до облаштовування американського побуту.
Будинок на колесах (фото з особистого архіву Євгена Єрмоленка)
Єрмоленко розповідає, що в Еверетті орендувати житло можна в середньому за $1 000 — $1 500 на місяць. При цьому однокімнатною вважається квартира зі спальнею і вітальнею, тобто, фактично двокімнатна, як заведено називати в Україні.
«При цьому тут немає централізованого опалення, гаряча вода і тепло в приміщенні дає бойлер, який встановлений в кожній квартирі», — зазначає він.
Перший час програміст знімав кімнату в так званому «хостелі». Тоді, як розповідає Єрмоленко, він згадав про свою дитячу мрію — будинок на колесах. Замість того, щоб наймати квартиру, оформив в лізинг таке житло. Євген каже, що для оформлення договору обов’язково потрібна віза Work and travel (з необхідністю виїзду кожні три місяці) і офіційне працевлаштування.
Будинок на колесах (фото з особистого архіву Євгена Єрмоленка)
«Це повноцінний будинок, з душем, кухнею, спальнею, і одночасно це ще й автомобіль», — описує своє житло українець.
Мовний бар'єр
Зі скіллів, якими володів на той момент Єрмоленко, крім досвіду програмування була розмовна й авіаційна англійська. «Це специфічний діалект, на якому розмовляють пілоти й диспетчери, серед моїх знайомих багато таких», — ділиться чоловік.
Спочатку Євген користувався автоперекладачем. Але в Америці розмовляють не англійською, а американською.
Завод Boeing в Еверетті (фото з особистого архіву Євгена Єрмоленка)
«У них в розмові дуже багато скорочень, і вони ковтають закінчення пропозицій і слів, й іноді абсолютно незрозуміло, що хотіли сказати. Гугл-перекладач теж божеволів», — згадує Євген.
Знання англійської мови тут відкриває зовсім інші двері, впевнений українець. Він радить, щоб стати повноцінним ІТП-фахівцем, краще опанувати мову до рівнів А, А1 і В1 в Україні, А В2 вже проходити в Штатах. «Це необов’язково для переїзду, але без цього посаду вище простого вебдизайнера точно не дадуть», — акцентує програміст.
А чи є різниця, де працювати?
Специфіка роботи в Америці відрізняється в першу чергу практично повною відсутністю жорстких дедлайнів, говорить програміст.
Він уточнює: «Головне, щоб на виході був якісний продукт. Причому його потрібно зробити не краще і не гірше, а саме точно у відповідності до техзавдання».
Євген Єрмоленко (фото з особистого архіву)
В Америці, на відміну від України, оплата не помісячна, а погодинна. У компанії Boeing система контролю доступу фіксує час приходу — відходу за допомогою спеціальної картки, і цей час потім оплачується. Євген там заробляв близько $6 000 на місяць, за вирахуванням податків на руки він отримував близько $5 200.
Українець розповів, що в команді їх працювало семеро людей, включаючи начальника, і всі вони займалися як програмуванням бортових комп’ютерів, так і складанням електроніки для Боїнгів.
«І кодили, і дроти паяли», — говорить він.
В Америці покладається близько 30 днів відпустки на рік, але за два роки роботи там Євген їх так і не використовував, як він говорить.
За рік Євген Єрмоленко зміг виплатити всі $12 000 кредитних платежів за лізинговим договором, і семиметровий будинок на колесах перейшов до нього у власність. Він каже: «Умови для цього в Америці досить приємні — 2,3% річних».
Євген Єрмоленко (фото з особистого архіву)
Місячні витрати українця, за його словами, в Америці становили близько $300 — $400 на їжу, оплату медстраховки й щотижневої заправки балона газу вартістю в $25. Електрику в будиночку давали сонячні панелі на даху.
«Більшу частину дня я в офісі, обідом годували на роботі, виходжу ввечері, а тут на стоянці мій будинок стоїть», — згадує Єрмоленко.
Американські нюанси
В Америці є дивацтва, але, як каже Євген, він би залишився тут жити. На жаль через хворобу матері йому довелося повернутися в Україну.
Ось дивовижні нюанси місцевого життя, які, він вважає, краще знати приїжджим:
В Америці дуже рідко хтось ходить пішки. «І людину, яка цілеспрямовано йде кудись по дорозі, може зупинити поліція для з’ясування особи, тому що така людина здається підозрілою», — стверджує Євген. Його за це зупиняли три рази.
«Доводилося давати пояснення, з’ясовували особу, дзвонили на роботу, тому що пішки тут ходять тільки маргінали», — з подивом згадує програміст.
Медстраховка. Державна дорожче, ніж оформлена в приватній компанії. Але якщо страховий випадок настав за межами штату, в якому оформлена приватна медстраховка, то доведеться платити готівкою повну вартість медичного обслуговування. Крім цього вона діє не у всіх клініках.
Квартири здаються абсолютно порожніми. Все, починаючи від меблів і техніки, до посуду і побутових речей, потрібно буде купити самому. Відсутня навіть душова кабіна.
Ціни в магазинах на ціннику вказані без Sales Tax (місцевий ПДВ), і знімається він вже безпосередньо на касі перед оплатою. Ставка податку різниця від штату до штату, і іноді навіть між містами, тому до цінника потрібно додавати цю суму, в середньому близько 20%.
Відкрити свою фірму в Америці дуже просто, але її власник не має права більше ніде працювати, окрім як у себе в компанії.
Америка живе в емпіричній системі числення, на відміну від України з метричною системою.
На території Еверетта практично немає розрахунків готівкою.
Офіціант або інший обслуговуючий персонал, якому не дали на чай, може викликати поліцію, і ті мають право заарештувати такого порушника.
З плюсів:
Українське водійське посвідчення котирується в Америці, і з ним можна спокійно їздити.
У всіх автомобілів встановлені GPS-трекери, які й фіксують перетин автомобілем кордону.
Вільні кордони з Канадою.
Безкоштовні музеї та бібліотеки.
Штат Вашингтон — це друга Силіконова долина. Тут розташовані штаб-квартири кількох найбільших IT-компаній: Microsoft, Amazon, Expedia, популярний розробник комп’ютерних ігор Valve, американський підрозділ виробника відеоігор Nintendo тощо.
Професії у геймдеві. Хто такий левел-дизайнер і як ним стати?
Ми продовжуємо нашу рубрику, присвячену професіям у геймдеві. Тема нового матеріалу в ній — левел-дизайн. Його вважають підвидом геймдизайну, але все-таки практично кожна студія хоче окрему людину на позицію левел-дизайнера. Адже у цій спеціальності вистачає своїх нюансів та особливостей.
Розібратися з ними всіма нам допоміг досвідчений левел-дизайнер зі студії Fractured Byte Дмитро Нестеренко. Також він веде свій блог Game Designer Notes про геймдизайн в цілому, в якому розбирає багато цікавих нюансів розробки ігор.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі