Марія БровінськаРобота
15 лютого 2022, 09:52
2022-02-15
Білоруських айтішників повернули з України назад до Мінська. Усно заборонили в'їзд на 5 років
Сім’я айтішників з Мінська опинилася в числі білорусів, яких не пустили на територію України. Більш того, сімейну пару усно повідомили: тепер їм заборонений в'їзд в Україну на 5 років. Але причин не пояснили.
Сім’я айтішників з Мінська опинилася в числі білорусів, яких не пустили на територію України. Більш того, сімейну пару усно повідомили: тепер їм заборонений в'їзд в Україну на 5 років. Але причин не пояснили.
Я працюю Senior QA у великій ІТ-компанії, мій чоловік — Senior Automation QA. Ми нещодавно одружилися. Можливо, це стало одним з «підозрілих» факторів, щоб не пустити нас в Україну.
Ми летіли 12 лютого. Планували залишитися в Україні на тривалий термін. У нас були всі необхідні документи для отримання ВНЖ і легальної роботи. Я збиралася працювати віддалено з перспективою релокації в український офіс своєї компанії. Чоловік планував працювати віддалено через ІП (індивідуальний підприємець, в Україні — ФОП).
По прильоту в аеропорт в Борисполі ми зіткнулися з контролем прилітають громадян Білорусі та Росії.
Нас викликали на бесіду і ставили питання щодо мети прибуття. Просили підтвердити спеціальність, наявність роботи, фінансового забезпечення на час перебування. Навіть зробили фото з готівковою валютою, яку ми везли.
Детально розпитували про друзів-айтішників, у яких ми збиралися зупинитися на перший час. Вони переїхали в Україну два місяці тому, встигли влаштуватися в українську компанію й оформити ІП. Друзям навіть подзвонили, щоб підтвердити їх особистості та факт дружби з нами.
У підсумку після години очікування прийняли рішення: недостатньо документів для підтвердження мети поїздки.
Сказали, що наступного дня відправлять зворотним рейсом Бориспіль-Стамбул-Мінськ за рахунок авіаперевізника. Паспорти не повернули, сказали, що віддадуть при посадці на літак.
Ночували ми в обгородженій частині залу очікування під наглядом прикордонників. З обгородженої зони випускали тільки в туалет і найближчий кіоск зі снеками.
13 лютого нас відправили до Мінська за рахунок авіакомпанії. Скрізь нас супроводжував конвой або як мінімум співробітник авіакомпанії. Паспорти так і не повернули.
Крім того, в усній неофіційній бесіді наш супроводжуючий з боку Turkish Airlines повідомив, що йому передали розпорядження про нашу депортацію з України із забороною на в'їзд на 5 років. Хоча при спілкуванні з українською стороною нічого подібного нам не повідомляли. Підстави для заборони в'їзду, відповідно, теж не озвучували.
Паспорти нам повернули вже в Мінську при проходженні прикордонної служби. Але документи виявилися повністю чистими — ніяких відміток про відмову у в'їзді в Україну і тим більше штампів про заборону в'їзду на 5 років.
Поки побудемо в Білорусі. Збираємося звернутися в посольство України і дізнатися наш реальний статус в країні. Також необхідно зробити новий ПЛР, страховку і дочекатися багаж. Незважаючи на запевнення Борисполя, назад до Мінська його не відправили.
А потім розглядаємо можливість переїхати до Грузії.
Які візи за кордоном можуть оформити цифрові кочівники: великий гайд по Digital Nomad у 30+ країнах світу
Адвокат, старший партнер Адвокатського об’єднання OfficiumLaw, Костянтин Буяло, написав докладну статтю про те, де айтішники можуть отримати Digital Nomand — візу для фрилансерів та робітників, які працюють віддалено, що надає її власнику право на проживання у певній країні протягом тривалого періоду. Розповідаємо найважливіше зі статті Костянтина на DOU.
Половина українських IT-компаній не релокували своїх співробітників від початку війни: 5 важливих висновків з дослідження про переїзд бізнесу
У липні 2022 року Асоціація «IT Ukraine» разом із юридичною фірмою Sayenko Kharenko провели спільне дослідження «Релокація. Новий ІТ-ландшафт України». Ось найважливіші тези з його результатів.
Які податки платять за кордоном айтішники з України, змінюючи податкове резидентство. Приклади Польщі, Швеції, Литви та Хорватії
Після закінчення 6 місяців безвізового перебування в Європі релоковані IT-спеціалісти, які здебільшого не оформляли посвідку на проживання в іншій країні, або ж навіть із нею, мають змінити податкове резидентство та платити податки в країні перебування (тільки Польща зробила виняток для України за бажанням). Звісно, компанії, що мають офіси за кордоном, оформлюють працівників у свої підрозділи там. А інші? Ми запитали про це айтішників. Кілька IT-спеціалістів розповіли, які податки платять у різних країнах.
Австралійське задзеркалля. Історія Delivery Director EPAM, який через війну релокувався із сім'єю до Австралії: як адаптуватися та вижити за океаном?
Григорій Клімов — директор з делівері і керівник великої Platform Engineering-практики в EPAM. Понад 10 років він будував свою кар’єру в українському офісі, але війна змусила його з родиною кардинально змінити життя. В березні Григорій з дружиною і трьома дітьми поїхали з рідного Харкова, деякий час провели в ЄС, а згодом — вирушили до Австралії. «Я мріяв жити в цій країні, коли піду на пенсію. Але війна підштовхнула до того, щоб прийняти рішення значно швидше», — каже Григорій.
Ось його історія.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі