💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаЗброя
17 жовтня 2022, 09:35
2022-10-17
Як упіймати «Шахідів»: топ технологій для знищення іранських дронів. Ці штуки зможуть перехопити іранські Shahed і російські «Герані»
На півдні України за ніч знищено 26 іранських дронів-камікадзе Shahed-136, повідомив речник командування Повітряних сил Юрій Ігнат в ефірі національного телемарафону. Сьогодні Київ атакували десятки «Шахідів».
Видання Eurasiantimes опублікувало велику статтю під назвою «Велика битва БПЛА — не росія, не Україна, а дрони-камікадзе перемагають у війні та домінують у конфлікті!». В матеріалі журналісти перераховують усі відомі способи та технології знешкодження та знищення дронів. dev.ua публікує переклад тексту. (Текст від 15 жовтня)
Нещодавно російська Військова академія РВСН запатентувала новий БПЛА для боротьби з безпілотниками. росія вже мала успіхи в розробці систем протидії.
Розповсюдження бойових безпілотників і майбутня поява роїв безпілотників стимулюють розвиток систем боротьби з дронами. Безпілотники Battlefield значно відрізняються за розміром, робочою висотою та траєкторією польоту, що створює проблеми для розробки стандартного способу виявлення, відстеження та ураження.
Оскільки вони малі та повільні, їх дуже важко виявити та відстежити. Справа ускладнюється ще більше, коли безпілотні літальні апарати сконструйовані таким чином, щоб відхиляти радіолокаційні хвилі, а не зображати їх, як у випадку з Герань-2, російським варіантом іранського Shahed-136.
Інфрачервона радіолокаційна ознака таких дронів мінімальна, що виключає взаємодію з ПЗРК. Площа поперечного перерізу безпілотника під час його кінцевого занурення зменшується настільки, що стає важкою взаємодія з ПВО.
Безпілотники виявилися надокучливими, оскільки дрони особливо стійкі до систем ППО. Рій дронів може легко подолати захист проти дронів на основі ракет і ПВО.
Які бувають антидронові технології
Системи боротьби з безпілотними літальними апаратами потребують здатності виявляти, класифікувати та вражати безпілотники. Таким чином, вони є складними системами.
Завдання полягає в тому, щоб збалансувати складність і доступність. Безпілотники противника можна зустріти будь-де вздовж лінії зіткнення, що вимагає, щоб системи боротьби з безпілотниками були портативними, доступними та ними було легко керувати.
Відстежити дрони
Деякі з підсистем, які використовуються для виявлення, відстеження та класифікації дронів:
Мобільні/портативні радари
РЧ аналізатор
Акустичні датчики (мікрофони)
Оптичні датчики (камери)
Спостереження за безпілотниками супротивника за допомогою дронів.
Радари
Для виявлення низьколітальних безпілотників розробляються спеціалізовані переносні радари. Радари використовують фільтрацію ефекту Доплера, щоб усунути перешкоди на землі, відображаючи лише рухомі об’єкти.
Вони можуть виявляти не тільки дрони, але навіть транспортні засоби, що рухаються. Дальність виявлення невеликих дронів становить один кілометр, а автомобілів — до 10 кілометрів.
SIGINT
Датчики SIGINT (Signal Intelligence) аналізують радіочастотний зв’язок між дроном і його оператором. Аналіз використовується для визначення типу дрона. Однак такі системи не завжди можуть визначити місцеперебування та відстежити дрони.
Крім того, вони не можуть виявляти автономні дрони та неефективні в переповнених радіочастотних просторах. Дальність виявлення може значно відрізнятися залежно від типу дрона та розгорнутої системи.
Електричні оптичні (ЕО) датчики
Електрооптичні (EO) датчики поєднують ІЧ та оптичні можливості виявлення. Вони можуть ефективно виявляти дрони за умови гарної атмосферної видимості. Діапазон виявлення залежить від чутливості датчика та висоти, на якій він встановлений.
Оптичні датчики на основі БПЛА не тільки контролюють висоту, але і є мобільними, полегшуючи спостереження за величезними ділянками землі.
Акустичне виявлення
Акустичні системи виявлення мають мікрофони та програмне забезпечення для аналізу навколишнього середовища та виявлення БПЛА, що наближається. Знову ж таки, їх асортимент обмежений.
Знищити дрони
Системи, які виводять з ладу або знищують безпілотник, можна загалом класифікувати наступним чином.
Системи на основі радіоелектронної боротьби перешкоджають здатності безпілотника орієнтуватися до своєї цілі або порушують зв’язок, через який дрон працює.
Лазерні системи для пошкодження датчиків дронів і навігаційних систем
Кінетичні системи для розчленування дрона або механічного його виведення з ладу.
GPS перешкоди
Системи GPS Jammer включають націлювання та стрілянину з електронних гармат або сигналів перешкод у вигляді захисних куполів або огорож. Прицілюйтесь і стріляйте, GPS-системи перешкод збивають цільовий дрон, направляючи на нього сигнал перешкод, а огорожі та куполи запобігають польоту безпілотників над охоронюваною територією.
Електрифіковані загородження
Для захисту критично важливих цілей, таких як атомні електростанції та нафтосховища, від ройових атак, у листопаді 2021 року в росії було подано патент, який описує електрифікований бар’єр, оснащений електронною системою виявлення БПЛА для визначення кількості літаків і параметрів їх руху.
Електрична напруга в захисному бар'єрі регулюється в трьох режимах: охоронний, охоронно-відразливий (при наближенні дронів) і охоронно-пошкоджувальний.
Сітки
Деякі системи боротьби з безпілотниками використовують сітки для збивання безпілотників, що летять на безпосередній близькості (100–150 метрів). Сітки розгортаються за допомогою каністри, спрямованої та вистріляної в бік потопельник із рушниці. Деякі системи використовують сітки, які безпечно збивають БПЛА, розкриваючи парашут.
Військові системи, що розробляються, використовують мережі, які мають елементи, призначені для пошкодження БПЛА.
Дистанційне знешкодження
Спуфери GPS
Системи GPS-спуфінгу змінюють сигнал GPS таким чином, що або виводить з ладу дрон, або вводить його в оману.
ПЗРК
Деякі ПЗРК, залежно від типу встановленої ГСН, можуть бути ефективними проти безпілотників. Повідомляється, що росія використовує ПЗРК Verba для боротьби з безпілотниками.
Артилерійська система AD
Для знищення мікро- та мінібезпілотних літальних апаратів (БПЛА) можна використовувати протиракетну зброю з програмованою детонацією та снаряди з неконтактними запалами. Прикладом є російська зенітно-артилерійська система «Виведення ППО» (ЗАК). Система розроблена для заміни спарених зенітних установок ЗСУ «Шилка» та ЗУ-23.
Лазери високої енергії
Високоенергетичні лазери, встановлені на вантажівках, ефективні проти дронів. Однак їм потрібна хороша атмосферна видимість і хороша система стеження, щоб гарантувати, що дивовижний лазер залишатиметься на цілі протягом кількох секунд.
Вони більш ефективні проти невеликих безпілотників і мають обмежений радіус дії. Системи великої дальності, які можуть збивати більші середньовисотні дрони, потребують потужних лазерів із підтримкою кількох транспортних засобів. Вони дорогі та все ще в розробці.
Повідомляється, що росія застосувала свою броньовану лазерну зброю Zadira-16, встановлену на вантажівці, до свого поточного SMO. Виступаючи по телебаченню, віцепрем'єр-міністр росії Юрій Борисов заявив, що система, яка зараз перебуває в серійному виробництві, знищила український безпілотник «протягом п’яти секунд». Розміри дрона невідомі.
Липка піна
Раніше в цьому місяці ТАСС повідомляв, що Військова академія РВСН імені Петра Великого запатентувала безпілотний літальний апарат з вертикальним зльотом для боротьби зі зграями дронів за допомогою хмари швидкотвердної липкої піни, яка покриває їх лопаті та оптику.
Дрон має чотири різноспрямовані ультразвукові датчики, чотири набори робочих насадок, пневморесору високого тиску та місткості для компонентів піни: дистильованої води, поліолу та ізоціанату. Розподіл піни запускається ультразвуковими датчиками, коли ворожий дрон знаходиться поблизу, або наземним оператором за візуальними сигналами.
Системи РЕБ високої потужності
Великі дрони, що працюють на середніх і великих висотах, потребують супутникових каналів зв’язку. Потужні наземні системи можуть виявити ці зв’язки за допомогою електронного підслуховування.
Лінію зв’язку може глушити або система підслуховування, або завдання глушіння можна покласти на потужну спеціалізовану систему перешкод.
Інтегровані системи
Інтегровані системи, як-от дрон RAFAEL, містять кілька датчиків (радіолокаційні, електрооптичні, сигнальні) і численні системи нейтралізації загрози (електронна обробка, лазер).
Використовуючи можливості машинного навчання та бібліотеку сигнатур, система може класифікувати дрон і автоматично вибрати найкращий варіант для його нейтралізації. Система мобільна і потребує одного оператора.
23 школи дронів, які допоможуть навчитись керувати безпілотником. Куди звернутись, щоби стати оператором БПЛА
Про важливість безпілотників та, відповідно, операторів вже говорять дуже багато та скрізь. Військові чекають, що штати БпЛА в бригадах мають розширити, особливо після оголошення створення «Сил безпілотних систем».
До переліку із зібраних нами закладів, які навчають операторів БПЛА, додалась ще одна 23-тя в цьому списку школа. Додаємо школу операторів USMT та оновлюємо інформацію по іншим закладам.
Якщо ви знаєте, хто ще навчає пілотів для безпілотників, пишіть на пошту [email protected].
(оновлений текст від 22 липня 2022)
Атлас зброї: Україні передали шведські танки Stridsvagn 122. Які ще танки отримали захисники та від кого
Швеція передала Україні 10 танків Stridsvagn 122 з українськими екіпажами, навченими у Швеції, пише «Європейська правда», посилаючись на пресслужбу Збройних сил Швеції.
Раніше ми збирали, які ще танки Україні вже передали інші країни.
(текст від 29 липня 2022)
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі