Дістали русняві шахеди й ракети? Підсилюймо ППО — донать на SkyLock 👉
Вікторія ГорбікРобота
2 серпня 2024, 09:00
2024-08-02
SmallTalk with Senior. JavaScript Developer, який уже досяг сеньйорного тайтлу за стандартами індустрії, розповів, як підкорити цю гору й заробляти кілька тисяч доларів
В одному з матеріалів із циклу Smalltalk with senior Олександр Гашенюк розповідав про шлях до Java Developer. А сьогодні, згадавши про жарт щодо подібності між килимом й автомобілем (Java схожа на JavaScript, так само як «car» на «carpet»), йтиметься про JavaScript. Саме ця мова найчастіше використовується для дизайну динамічних вебсторінок. І хоча різниця в цих двох мовах для фахівців IT-справи є очевидною, про всяк випадок нагадаю, що назву JavaScript отримала лише тому, що її творці вирішили, як то зараз кажуть, виїхати на хайпі, і назвали нову мову співзвучно зі створеною того ж 1995 року Java.
Фахівець, який розповів про свій шлях розвитку у цій сфері — Сергій Єрьомін, який став джуніором у 34 роки. Зараз йому 40 і він Senior JavaScript розробник. Сергій розповів, як йому це вдалось, і що він радить іншим девелоперам, які хочуть досягти цього рівня.
В одному з матеріалів із циклу Smalltalk with senior Олександр Гашенюк розповідав про шлях до Java Developer. А сьогодні, згадавши про жарт щодо подібності між килимом й автомобілем (Java схожа на JavaScript, так само як «car» на «carpet»), йтиметься про JavaScript. Саме ця мова найчастіше використовується для дизайну динамічних вебсторінок. І хоча різниця в цих двох мовах для фахівців IT-справи є очевидною, про всяк випадок нагадаю, що назву JavaScript отримала лише тому, що її творці вирішили, як то зараз кажуть, виїхати на хайпі, і назвали нову мову співзвучно зі створеною того ж 1995 року Java.
Фахівець, який розповів про свій шлях розвитку у цій сфері — Сергій Єрьомін, який став джуніором у 34 роки. Зараз йому 40 і він Senior JavaScript розробник. Сергій розповів, як йому це вдалось, і що він радить іншим девелоперам, які хочуть досягти цього рівня.
Якщо ви — сеньйор і бажаєте поділитися своїм досвідом — пишіть на пошту [email protected]
Шляхом світчера
Я народився в Казахстані. У 2001 році переїхав до України й оселився в місті Кам’янському Дніпропетровської області, а там вступив до університету. А з 2018 року вже переїхав до Львова.
В IT я — класичний світчер. Працював у продажах, а ще — бухгалтером (ох, і нудно ж мені тоді було). Про ІТ почав думати ще з 2015 року. Але серйозно взявся за навчання лише у 2017-му.
Чому JavaScript? Тут усе просто — загуглив: «Рейтинг популярності мови програмування» і «Рейтинг зарплат». JavaScript була в лідерах.
Шлях до сеньйора
Щоби стати сеньйором, мені знадобилося 5 років. Тут я вклався в стандарт індустрії. Втім, мене завжди переслідує відчуття, що личку отримав, але ще не став справжнім сеньйором. Думаю, так у багатьох, тому завжди продовжую вчитись.
Шлях до цього тайтлу мені дався складно. Особливо перші два роки. У моєму оточенні я був єдиним, хто почав вчити програмування.
Друзі почали називати мене «HTML», тому що я завжди розповідав їм щось про верстку.
Мені не вистачало когось, хто міг би підказати, що і як робити й у якій послідовності. Це дало б змогу рухатись ефективніше й швидше.
Ось три приклади моїх типових помилок:
Не знати, з чого починати й що вчити. Я почав вчити JavaScript, просто читаючи документацію. Звісно, надовго мене не вистачило, і я закинув. Повернувся до навчання, коли мені підказали ІТ-курси. Ціна помилки — 1 рік надзвичайно цінного часу.
Вчасно не звільнився. На першій роботі пропрацював 8 місяців. Чудові люди, з якими досі товаришую. Але завдання були такі, що я не розвивався. Був там єдиним фронтенд-розробником. Технології, які ніде не використовуються. У професійному плані розвитку не було. Потрібно було звільнятись раніше. Ціна помилки — 6 місяців.
Не читав книжок. Я пройшов курси. Це крутий інструмент, і саме мені такий формат підходить. Але потрібно (читай із кількома знаками оклику) читати технічну літературу. Ментори на курсах говорили про це, та їхня порада пролетіла повз мої вуха. «Де сучасні технології та де книжки?» — думав я. І помилявся. Книжки — це про глибину знань. Звісно, вони саме про базові речі. Для вивчення швидкоплинних бібліотек необхідно читати документацію. Пам’ятаю, як завалював співбесіди одну за одною. Потім зробив паузу й занурився у вивчення JavaScript за книжками. На наступних співбесідах показував значно кращі результати. Як результат — отримав офер. Ціна помилки — 3 місяці.
Що по грошах
Моя перша зарплата була немаленька. У цьому плані з першою роботою мені пощастило. За 5 років вона збільшилась десь у 5 разів.
Зараз із динамікою зарплат важче, але все можливо.
DOU
Багато початківців скаржаться на складний ринок. Однак під час проведення технічного інтерв’ю ми виявляємо багато прогалин у їхніх знаннях. Є над чим працювати. Закривайте «білі плями» в теорії, набувайте досвіду роботи, покращуйте англійську, і вас, як-то кажуть, заберуть із руками й ногами.
Щодо максимуму в зарплаті, то, на мою думку, він є винятково в нашій голові. Звісно, ви можете впертися в скляну стелю на поточній позиції, таке теж буває. А ще ринок може просісти. Проте я знаю приклади колег, які пішли в тімліди або архітектори, і, повірте мені, із зарплатнею там усе гаразд. Але ці люди постійно вчаться та цікавляться професією!
Дехто бере два фултайми. Проте це вже зовсім інша історія.
Що має знати кожен сеньйор
Якщо говорити про набір скілів, які має опанувати кожен сеньйор, ось кілька лайфхаків, які допомогли мені досягти цього тайтлу:
Англійська, англійська й іще раз англійська. Не з понеділка, не з наступного місяця. Починайте прямо зараз! Не створюйте собі блокерів.
Книжки. Після завершення курсів читайте літературу з JavaScript. Яку? Загугліть «javascript books» — вибір буде просто шалений.
Розвивайте нетворкінг. Про ті ж самі книжки мені підказав досвідченіший колега. Це допомогло успішно пройти інтерв’ю на мою другу роботу. Яку зарплату попросити — та сама історія — друзі в професії сказали, що я можу отримувати більше. Сам би я ніколи не наважився б стільки просити.
Вивчайте свій поточний проєкт. З часом ви знатимете його краще, тож зможете розв’язувати складніші питання. А от якщо сидіти й лише робити тасочки з беклогу, то ваш розвиток буде вкрай повільним.
Не чекайте на підвищення, підвищуйте себе самі. Опановуйте обов’язки сеньйора, бувши мідлом. Обов’язки тімліда, бувши сеньйором. Самі підвищуйте себе. Отримати нову зарплату з наявним досвідом далі буде справою техніки. Коли якийсь нудяр вам розповідатиме, що на вас навішають роботи, як на коня, а зарплату не піднімуть, то не слухайте. Знаю приклад розробника, який робив більше й потім просив керівництво переглянути його зп. Йому підіймали. Але одного разу не підвищили. Тоді він пішов до іншої компанії. Звісно, на вищу позицію, адже фактично виконував ті ж обов’язки. Ну, хіба не сам себе підвищив?
Перші два роки будуть найскладнішими, а потім стане легше. Розуміння цього допоможе вам не кинути справу. Часто чув від оточення «Та що то за життя, якщо ніколи не відпочиваєш?» або «Усіх грошей не заробиш». Авжеж, я не поїхав у цей період на море. Але за два-три роки вже міг собі дозволити відпочинок, причому значно дорожчий. А всіх грошей мені й не потрібно було. Декілька тисяч доларів на місяць цілком вистачає.
Будьте готові до протидії навколишніх. Це вони не зі зла. Просто люди не знають про вашу мрію!
Банально, але полюбіть ІТ. Почнете цікавитись, як воно все працює — з часом вам буде набагато легше.
Що може бути далі
Якщо говорити про розвиток після сеньйора — я відкрив для себе менторство, тому розвиваю з колегою Roqo practicum. Це інтернатура для випускників ІТ курсів, де вони отримують досвід роботи з професійним вебзастосунком. Моя мрія — дати початківцям те, чого не вистачало мені на початку моєї кар’єри в ІТ.
Плани щодо наступних кроків в професії — то це позиція техліда. Так, копатися самому в коді дуже комфортно, проте командою можна зробити набагато більше.
Вихід на пенсію? У фінансовому плані я про це думаю й працюю над цим. Але вийти на пенсію й нічого не робити? Гм… Мене так надовго не вистачить. Через місяць знайду собі заняття й повернусь до роботи.
Чи існує робота мрії
Можливо, прозвучить дещо банально, але компанія мрії — це люди в команді. Якщо в колективі «токсики», то робота на проєкті стає нестерпною.
Навіть не знаю, на яку зарплату я б зараз погодився працювати з людьми, які мені неприємні. Ні, ні, ні. Ноу, ноу, ноу.
Що, якби не IT
До ІТ я працював у продажах і бухгалтером.
Якби не світчнувся до ІТ, то, найімовірніше, пішов би в навчання та менторство. Зараз бачу, що можу довго про це говорити, ділитися знаннями, це приносить мені задоволення.
Чому сеньйору зараз складно знайти роботу?
Основні причини — це війна та загальносвітовий спад попиту на розробників. Знаю приклади, коли у вимогах вакансії була вказана наявність бронювання.
Це зовсім інша картина, ніж іще 2 роки тому. Тоді відкрив LinkedIn — і в тебе в повідомленнях уже купа запрошень розглянути вакансію. Активував акаунт у Djinni — за день тобі «насипали» пропозицій. Нині все набагато складніше.
Я думаю, зараз час для прокачування своїх навичок і кропіткої роботи. Вивчення технологій, покращення англійської. Та й узагалі, вчитися треба завжди, а особливо в такій високотехнологічній сфері, як ІТ, де дуже легко опинитися позаду настирливіших людей.
Тому раджу всім постійно навчатися. Тільки так можна лишатися потрібним і класним фахівцем.
SmallTalk with Senior. Досвідчений Python Engineer розповів, як дорости до сеньйорного тайтлу, чому все відносно в цій спеціалізації й чому тут не має «срібної кулі»
SmallTalk with Senior. Про те, як досягти сеньйорного тайтлу та сформувати «коктейль із хард, софт скілів і реального досвіду» від досвідченої QA Engineer
Одвічне питання: чим Java відрізняється від JavaScript. Детальний гайд
Для когось відповідь на питання про різницю Java й JavaScript є очевидною — тут починаються жарти про подібність між килимом й автомобілем (Java схожа на JavaScript так само, як «car» на «carpet»). Попри це, деякі люди ще можуть мати помилкове уявлення, вважаючи, що це дві назви тої самої мови, або що технології тісно пов’язані. Спробуємо трохи прояснити ситуацію.
Мануал для джуна. Python Developer: запитання на співбесіді, практичні завдання та поради для початківців
Джунів, які шукають роботу, проходять купу співбесід та отримують відмови замість оферів, під час війни побільшало. А все тому, що до співбесід необхідно ретельно готуватися.
dev.ua продовжує серію матеріалів про те, що треба знати джунам для проходження співбесіди й отримання омріяного оферу від першого роботодавця.
Олександр Ковтунов, Python Software engineer компанії Ajax Systems, який також проводить співбесіди для junior- і middle-фахівців, розповів про професію Python Developer і надав поради, як початківцям долучитися до професії.
Хочу стати програмістом. З чого почати і як вибрати між Java Script, PHP, Python та іншими
Діана Смелікова, операційний директор Wezom Academy, у своєму блозі на DOU пояснила, з чого почати вивчати програмування та яким мовам варто налагодити перевагу на початковому етапі. Ось 5 важливих порад від неї.