В Міноборони роблять ставку на створення повністю автономних систем. Що мається на увазі?
Заступник міністра оборони Валерій Чуркін поділився планами та напрямками розвитку технологічної армії Міноборони.
Заступник міністра оборони Валерій Чуркін поділився планами та напрямками розвитку технологічної армії Міноборони.
Заступник міністра оборони Валерій Чуркін поділився планами та напрямками розвитку технологічної армії Міноборони.
Створення повністю автономних систем, які самі приймають рішення, більш ефективно можуть виконувати ті чи інші завдання, спроможні комплексно виконувати поставлені задачі самостійно або у взаємодії одна з іншою, Валерій Чуркін назвав найбільш паритетним напрямком технологічного розвитку нашої армії. Урядовець підкреслив, що мова йде само про систему в цілому, а не лише про дрони чи інші технології.
«Система — це каркас, на якому все будується», — пояснив він. Також Валерій Чуркін додав, що штучний інтелект, якраз повинен допомогти в цьому напрямку.
За його словами, в короткостроковій перспективі це будуть системи, які можуть допомагати захисникам при прийняти стратегічно важливих рішень.
Зокрема, подібні автономні системи на базі ШІ можуть, надавати статистику, яка допоможе приймати рішення, наприклад:
Наступним кроком планується, що система вже сама буде в змозі приймати рішення з встановленою долею похибки.
Проте Валерій Чуркін зауважив, що все ще стоїть моральне питання, чи дозволити системі приймати рішення щодо вбивства чи знищення людини, хай і ворога.
«В нас війна і в цілому, я думаю, це питання не повинно стояти, але це моральний аспект і скайнет», — додав урядовець з відсиланням до системи штучного інтелекту, яка у фільмі «Термінатор» повстала і знищувала людство.
Крім того, за його словами, «зоопарк озброєнь», а саме велика кількість інженерів, які створюють багато різних технологічних пристроїв, дають Україні гнучкість та адаптивність для переваги над росіянами.
«Це дуже великий буст для еволюції», — підкреслив заступник міністра оборони.
За словами урядовця, наразі відбувається тестування та зміна підходів для побудови нової системи ведення війни. Серед прикладів, які навів Валерій Чуркін, система вивчення впровадження досвіду, яку адаптовують пришвидшують для потреб українських захисників, а також зміна доктринальної роботи, зокрема, зміна методів застосування угруповань військ, коли вже є безпілотні літальні апарати та наземні комплекси.