😍 Спробуй Новий Trustee Plus на дотик - твій криптогаманець і платіжна картка тут 👉
Олексій ДзюбаІсторії
10 лютого 2025, 09:02
2025-02-10
«Те, чим Ілон Маск зараз займається з держструктурами США, я вже роблю п'ять років». Новий CEO Techosystem Максим Бахматов — про українське IT, defense tech після війни, власну зарплату і, звичайно ж, КМДА
Наприкінці січня стало відомо, що технологічна громадська спілка Techosystem отримала нового СЕО — Максима Бахматова. Він планує збільшити кількість учасників з понад 100 до 500, відкрити нові регіональні представництва та створити фізичний простір для стартапів, який стане центром співпраці й обміну ідеями між учасниками екосистеми. Ми зустрілися з Максимом Бахматовим і поговорили про метч з Techosystem, проблеми українських стартапів після завершення війни, чому потрібно повчитися Ілону Маску в українського підприємця і про посаду мера Києва, на яку він претендує.
Наприкінці січня стало відомо, що технологічна громадська спілка Techosystem отримала нового СЕО — Максима Бахматова. Він планує збільшити кількість учасників з понад 100 до 500, відкрити нові регіональні представництва та створити фізичний простір для стартапів, який стане центром співпраці й обміну ідеями між учасниками екосистеми. Ми зустрілися з Максимом Бахматовим і поговорили про метч з Techosystem, проблеми українських стартапів після завершення війни, чому потрібно повчитися Ілону Маску в українського підприємця і про посаду мера Києва, на яку він претендує.
Інтерв’ю відредаговано та скорочено для ясності.
Про українське IT
— Хочу почати із загального, а потім перейти до Techosystem. Яку загальну характеристику сьогоднішньому українському IT ви б дали? Грубо кажучи, воно — в ж*пі чи тримається?
— В мене таке відчуття, що вже трохи в ж*пі. Водночас ми маємо статистику, що, умовно, в Україні з’являється 500 нових стартапів щороку. Але, умовно, нібито зменшується кількість грошей, що є в аутсорсингу. Однак розуміємо, що вони релокуються до Румунії, Болгарії, Польщі тощо і просто не завозяться до України. Також я розумію, що офігенно зростає наш defense tech. У Techosystem зараз є 16 компаній цього напрямку.
Останні два тижні я готую людей до того, що для українців припинення війни — це круто, а для defense tech — це смерть. Тому що держава не буде вкладати 80% в розвиток military.
Держава буде відбудовувати й виживати. А для стартапів настане історія про вихід на зарубіжні ринки — Європи та США. Капіталізація та інкорпорація — там. Але тут існує морально-етичний аспект. Будь-хто з ваших інвесторів може сказати, що хоче ринок і хоче зростання. Приходить росія і каже, що все це хоче купити. Ви будете продавати рф ваші дрони й технології? Як ми зможемо змусити не продавати?
Фото — Максим Бахматов
Чи знаємо ми, що три найбільших виробники дронів вже мають компанії за кордоном? Ми не знаємо кому і що вони продають та хто це контролює. Умовно, виробництво у Словаччині. Продали Румунії — там перепродали до Сінгапуру і т. д. Це цікаве питання, я не знаю на нього відповіді. Саме тому НАТО створило свої стандарти, щоб ніхто з ними не воював і знав, що це їхня зброя.
Про Максима Бахматова
Максим Бахматов — український підприємець, менеджер і громадський діяч. Був засновником Comedy Club UA, гендиректором ВДНГ (2015–2017), головою правління Radar Tech (2016-2019) і керівним партнером UNIT.City (2017–2019). У 2019 році став радником мера Києва з питань інвестицій та діджиталізації. У 2020 році завдяки його ініціативі в Київському метрополітені запрацював Інтернет 4G. У 2020 році заснував громадську організацію «Офіс трансформації».
«Тренд з виходом за кордон — це нормально, ним мають користуватися не лише компанії, але і держава». Чому українські виробники дронів все частіше відкривають виробництва за межами України
— Кого з українських IT-компаній чи стартапів ви б виділили серед інших?
— Щойно ми мали зустріч зі стартапом HowCow (допомагають визначити найкращий час для запліднення корови — ред.). В мене трекера немає, а в корів буде (сміється). Є багато крутих компаній. Щодо нашого кластера, я офігів, як круто розвивається medtech. Наприклад, існує компанія, в ній 50+ співробітників, вони створили CRM-систему для стоматологій і мають близько 5000 клієнтів. І це програмне забезпечення не просто для обслуговування, а і для закупівлі, де прямо по міліграмах вираховувається потрібний продукт для закупівлі тощо. Це вже реально як в automotive працює.
Чи, наприклад, серійний підприємець зі Львова. Він створив гру № 1 у 2021-2022 роках для iPad. Члени його команди працюють з Нової Зеландії і Еквадору, а він один в Україні.
Звичайно, поруч є воєнний стан і війна. Ми розуміємо, що існують великі гравці, які вирішили для себе цю ситуацію і є менші гравці, які мають нюанси. Але ми тут саме для того, щоб задавати всім неприємні питання. Все своє життя я цим і займаюсь.
Перші контракти на 400 девайсів і співпраця з МХП. Історія hardware-стартапу, який покращує життя корівок, розвиваючи інноваційну CRM (Cow Relationship Management)
— Є цифра від Львівського IT Кластера, що після завершення війни 19 000 — 75 000 айтівців поїдуть з України. Як би ви їх намагалися втримати?
— Беремо найпростіший приклад — Ізраїль. Там є державна програма «Повернення євреїв до країни». Якщо хтось з твоїх родичів — навіть дідусів чи бабусь — був євреєм, ти можеш отримати паспорт Ізраїля.
У світі 80 млн українців. Я хочу, щоб у нас були такі умови розвитку, щоб умовна мама з Чикаго захотіла переїхати до Полтави. Тобто, ми маємо так попрацювати, щоб люди не втікали, а поверталися.
Я навмисно кажу такі дивні речі, але ви не зупините айтівця, який по закону може виїхати за кордон.
Ми можемо «скотитися» до лозунгів. «Ти не патріот, тому що ти втік», «ти не патріот, тому що ти не служиш», «ти не патріот, тому що ти живий».
Я спілкуюся з ізраїльтянами й вони кажуть, що на $250 000 ледве існують в Тель-Авіві (мова про родину з дитиною). З цієї суми половину забирає держава. З $125 000, які залишилися, більшість йдуть на машину, квартиру, страхування тощо. Якщо я буду в Україні як Senior отримувати $100 000, у мене 5–7% забирає держава у вигляді податків, а на решту коштів я такий красунчик.
Про своє технологічне минуле
— Про ваш бекграунд. Ви були у 2016–2019 роках головою правління телеком-акселератора Radar Tech, а у 2017–2019-му — керівним партнером UNIT.City. Що ще було?
— Першою моєю компанією у 2005 році був ігровий акселератор UkrGameExport, другою — Ukrainian German Enterprise з офісом у Франкфурті й вже третя — Comedy Club UA. Тобто, мій бекграунд спочатку технологічний, а потім все решта.
— У 2019 році ви вийшли з керівництва UNIT.City. За які кошти живете?
— Я був керуючим партнером UNIT.City, контракт проєкту закінчився. У мене було п’ять «екзітів» — UkrGameExport, Radar Tech, Frankfurt Consulting (займався кібербезпекою), Comedy Club UA, UNIT.City. Все це давало мені можливість жити.
Я завжди продовжую працювати. У мене є консалтинг і я непублічно допомагаю компаніям розвиватися. Умовно, це «олди», які мене люблять і пам’ятають. Наприклад, була перший раз колись «заруба» з Сергієм Григоровичем (власник компанії-розробника ігор «Козаки» та S.T.A.L.K.E.R. — ред.) на виставці в Лос-Анджелесі, тому що я фанат письменників Стругацьких. Казав йому, що він вкрав у них історії й переніс їх в Чорнобиль. Він відповідав, що це не так. Ця «рубка» тривала приблизно п’ять років і потім вони визнали, що надихалися Стругацькими.
Фото — Максим Бахматов
Також я рік консультував уряд Канади. Це був окремий проєкт з ексвіце-прем'єр міністром Олександром Кубраковим, присвячений відновленню і трансформації. Я проїхав всі регіони, які потерпали від окупації й ми мали пояснити невеликим громадам, що робити.
Ще є нерухомість. Це називається «flipping» — коли береш занедбану нерухомість, приводиш до ладу і продаєш. Мені приємно в цьому розбиратися. Я глибоко в темі й можу стимулювати прораба не красти, тому що розумію, де він може це зробити. Одним словом, я — developer.
Трохи коштів також приносить YouTube «Офісу трансформації». Кошти від патронів «Офісу» нічого не приносять, вони йдуть на його роботу.
«У мене в самого була ідея зробити гру про ядерну війну в москві». 10 яскравих цитат засновника студії GSC Сергія Григоровича з нового інтерв’ю
— А як щодо інвестицій? Чи є у вас портфель в крипті?
— Ні. Я поки не розберусь нормально в темі, то не роблю. Поки мені фахівець не розповість, що і до чого. Я ще не знайшов такої людини. І поки не розумію, то не інвестую. Розумію, що з цим потрібно розбиратися. Але є інші, більш потрібні речі. У мене велика родина. Дружина і мама працюють.
Про роботу в Techosystem
— На посаду глави Techosystem претендувало 153 кандидати. Яким був ваш шлях до посади?
— Я зробив апгрейд своєї сторінки в LinkedIn. Мені написали head hunters щодо того, чи цікаво мені очолити найбільшу IT-спільноту. Я сказав, що готовий. Мав першу співбесіду, потім була ще одна з Номінаційним комітетом, потім за мене голосували і я переміг. Був реальний конкурс, за який Techosystem заплатив.
У мене було таке відчуття, що мої проєкти мені заважали. Тому що з того боку думали, навіщо мені це потрібно.
— Що топових менеджерів запитують на таких співбесідах?
— Не буду казати хто саме це говорив, але було таке: «У вас же небагато досвіду роботи зі стартапами».
— А ви йому: «Hold my beer»?
— Кажу, щоб почитали про мій досвід і вони все зрозуміли. Моя історія менеджера мені більше заважала, тому що люди не були впевнені, що я реально можу контрибутити й працювати. Зараз я показую, скільки і як я це роблю.
Змушую фізично приходити на роботу. Тільки робота офлайн змушує людей зростати.
Підтримувати баланс ми можемо online. Якщо ми реально хочемо зробити ривок, людина має «варитися» в цій історії. Що, Ілон Маск, просто так спав у своєму офісі на диванчику? Найбагатша людина у світі жила на роботі умовно 2 місяці, щоб не про#бати старт важливого проєкту.
Рекрутери фіксують тренд на офісну роботу у вакансіях в Україні. Що це: ілюзія контролю чи вимога часу? Дискутують айтівці
— Як вам те, що зараз робить Маск?
— Наші патрони тролять мене і запитують, чи це Маск у вас вкрав ідею DOGE (Департаменту ефективності уряду)? Це дзеркальна історія з «Офісом трансформації». Я розумію, що держава державу чи місто саме себе не можуть перевіряти. Має бути хтось незалежний, хто це зробить. Але я цим, на відміну від Маска, займаюсь вже п’ять років. Я його тегав в соцмережах, поки що не відгукнувся (сміється).
Маск, який знаходить час на відеоігри та дописи в X (Twitter), заявив, що його департамент DOGE працює 120 годин на тиждень
— Маск «обрізає» державні видатки, але разом із цим рушить сформовану систему й урядові організації.
— Я точно знаю, коли ти довго не чіпаєш людей, які мають доступ до великих грошей, їхня ефективність падає, а корупція зростає. Подивімось на той самий USAID. Я не кажу, що це класно, що «порізали» їхню програму, це погано. Але це погано не тому, що забрали українську допомогу, а тому, що умовні останні 20 років вони не розуміли своєї ефективності. Якщо 50% грошей ти витрачаєш на reporting, то це не окей. Як перевірити ефективність роботи «бездонних» грошей?
— Повертаючись до Techosystem. У вас є зарплатня в цьому проєкті?
— Так. Techosystem як IT-організація вважає, і я це підтримую, що люди в ній мають заробляти як в IT-галузі.
Вважаю, що як для керівника неприбуткової організації, у мене достойна заробітня плата.
Коли мене через якийсь час будуть запитувати про гроші, я буду всім показувати свої легальні доходи. Умовно, мій 1-2-3 млн на рік, які я спокійно «в білу» заробляю. Теоретично, ніхто окрім мене не може більше заробляти в Techosystem.
— А практично?
— Я не можу казати. Але для розуміння, генеральний директор, Рада правління і решта не заробляють грошей в подібних історіях.
— Ви казали раніше, що вам потрібна команда на 20-30 фахівців.
— Techosystem розвивається вже декілька років, зараз є 13 фахівців, хтось з них піде, нові прийдуть. Нам завжди потрібні комунікаційники, але ніхто не хоче зі мною працювати. Мої комунікаційники мене тролять, тому що я змушую працювати за п’ятьох, а грошей немає завжди. Але я знаю, як ефективно зекономити. Це недуже складно, просто люди загалом не сильно люблять працювати.
Фото — Максим Бахматов і голова правління Techosystem Олександр Яценко
— Один з напрямів роботи, який ви озвучили — представництва в містах України для зближення локальних стартапів із Techosystem. Які в Україні «найтехнологічніші» мери, які розуміють важливість технологій?
— Це Львів і Андрій Іванович Садовий. Точно знаю, що дуже круто розвивається Вінниця. Зараз вони добудували інноваційний комунальний центр «Кристал» на 10 000 кв. м. Я допомагав на початку проєкту. Також дуже круто розвивається Житомир. Потенційно круто може розвиватися Рівне. Серед інших міст виділив би Дніпро і Харків.
Як це втілювати на практиці? Наприклад, у нас є партнер з Кременчука, Полтавської області. Він каже, що в місті достатньо нудно. Я запропонував приїхати з конференцією і його ця ідея драйвить. Всі наші партнери кажуть, що хочуть офлайн-формати, щоб бачитися вживу. Ми будемо робити мінімум 10 контактів на місяць з нашими членами спілки.
— Відкриття офісу Techosystem в США — ще одна з ваших амбіцій. Як це буде відбуватися?
— Ось у нас є стартап. Одна його частина перебуває в Україні, інша — в США. Представник в Америці пропонує допомогти. Що нам потрібно? Стіл, стілець, наклейка «Techosystem» і LLC (ТОВ — ред.). Я розумію, як це зробити. І всі наші знатимуть, що коли будуть їхати до США, то там буде людина, яка трохи тепліше буде ставитися і допоможе з базовими потребами та зустрічами.
— В Techosystem зараз є два кластери: Defense Tech (16 компаній) і HRTech (12 компаній). Які б інші об’єднання ви хотіли б бачити?
— Ще MedTech відкривається, сьогодні проговорювали умови з 10-ю компанією. Також будуть EdTech і AgriFood ком’юніті. Загалом приблизно 4-5 угрупувань. За нашими внутрішніми документами, має бути мінімум 10 учасників, щоб виникло об'єднання.
— В чому суть таких кластерів?
— Коли вони починають вибудовуватися, то всередині кластеру самі себе організовують в напрямку своєї спеціалізації. Ми не можемо все знати, а вони знаходяться глибше в темі.
— Чи цікавий вам ШІ-кластер?
— Я думаю, що він буде.
— За історією з DeepSeek стежите?
— Я читав про неї. Якщо це правда, то китайці молодці. Але цікаво, як виміряти ефективність цього. Зараз ще Індія підключиться до цієї гонки й буде цікава історія.
Вбивця ChatGPT та Nvidia. Як китайська DeepSeek ідеально застосувала принцип «дешево і сердито» до ШІ-моделі, сколихнувши цим світові ринки
Про КМДА і «Офіс трансформації»
— Про можливу взаємодію «Офісу трансформації» і Techosystem. Як ви можете співпрацювати?
— Більша частина патронів «Офісу трансформації» — це айтівці. Вони критично мислять і розуміють, що таке KPI. З Techosystem у нас є меморандум, що коли я буду брати участь у виборах мера Києва, мене відпустять на канікули.
Вважаю, що з «Офісом трансформації» і Techosystem ми будемо створювати сумісні проєкти. Був перший дашборд трафіку — ми перші в Україні вимірювали трафік. Зараз буде другий подібний дашборд і ще декілька IT-продуктів. Наприклад, нам допомагає компанія з США, яка витрачає на рекламу у Facebook $8-10 млн на місяць. Наші сторінки в соцмережах щомісяця органічно мають 7-10 млн контактів.
— Ви зараз більше на роботі в Techosystem зосередилися?
— «Офісу трансформації» — це шлях самурая, він постійний. Ми вже проаналізували все київське лайно, яке було і сказали, що це лайно. І що потрібно з цим робити. Наступний рівень для нас — це вибори. Але зараз війна, яка може бути 1–3–5 років. Тому ми розуміємо, що зараз можемо допомогти найбільшій українській стартап-скілап-інвестор екосистемі.
Фото — Максим Бахматов
— Стартапів яких напрямків зараз найбільше не вистачає Україні?
— Є відчуття, що потрібно йти в hardware. Україна, теоретично, може бути виробником. Ajax Systems — це гарний приклад.
Вважаю, що нам не вистачає виробництва. Тому що саме в ньому можна задіювати людей без обмеження по віку і освіті.
Якщо, умовно, зараз всім різко потрібно підняти зарплати, то всі не підуть в IT. Але умовна жінка 55+ скаже, що хоче заробляти в Полтаві 30 000 грн, а це великі гроші для міста. Це реально, якщо людина буде дотична до виробництва.
У цьому сенсі, наприклад, промислових закинутих зон у Києві існує на 15 років забудови. Саме тому ми пояснюємо, що є мала агломерація (Ірпінь — Буча — Ворзель — Бровари), велика (Житомир — Черкаси — Чернігів — Біла Церква). У великій агломерації, де буде 5–7–10 млн людей, мають створити такий високий середній рівень життя і середнього чека, щоб це було рушійною силою для інших громад України.
— Уявимо, що Максим Бахматов стає мером Києва. Як від цього покращиться життя українських айтівців?
— Я зроблю окремий трек з відцифрування всього лайна і його перетворення на діджитал-конструкцію. Де, наприклад, буду розуміти прізвище відповідального за яму на Проспекті Науки. Далі приїздить бригада і наклеює свій QR-код. По ньому я бачу, хто головний та хто працює. Якщо люди будуть знати, що я це бачу, то будуть думати, що можливо краще не красти.
— Для цього потрібна впевнена команда для підтримки?
— Ми говоримо про команду після виборів. Я просто пишу один пост в соцмережі й люди підтягуються. Так було у випадку з ВДНХ і UNIT.Сity.
Людям завжди цікаві гроші або слава. Я скажу, що умовно, точно зможу дати 50 000 — 100 000 грн, бонуси, премії і мегапроєкт «Виведення Києва з найбільшої дупи в світі».
Ми зараз на 165-му місці по комфорту і безпеці життя. На 170-му — Дамаск, столиця Сирії. І це не повномасштабне вторгнення вплинуло, тому що ми на цьому місці знаходимося з 2014 року.
— А вам гроші чи слава цікаві?
— І те, і те.
— Часто кажуть, що «я вже свої гроші заробив».
— Це обман. Тому що за гроші може бути ще більше проєктів.
— Ви заміните весь апарат КМДА як Маск, якщо прийдете до влади?
— В мене є готовий проєкт з Ernst & Young (один з найбільших аудиторів світу — ред.). Концептуально ти маєш звільнити рагулів і залишити бюрократів, вони важливі. Потім набрати нових фахівців та переатестувати тих, хто вже працює. В КМДА є пристойні люди. Більшість заступників мера Києва Кличка мене вітають з Днем народження.
Techosystem представила каталог «100 найкращих українських стартапів, що розвиваються». Як він може допомогти молодим компаніям заявити про себе за межами України
Людині вживили в мозок нейрочип (не компанія Маска). Українські нейрофізіолог, інвестор і біотехнолог розповідають про ризик і важливість такої операції
Минулого місяця американська компанія Synchron вживила в людський мозок нейрочип. Крихітний нанокомп’ютер помістили до кровоносної судини мозку пацієнта, який страждав на боковий аміотрофічний склероз — рідкісне захворювання, що вражає моторну систему. Компанія провела першу подібну операцію в США, а до цього мала чотири такі самі в Австралії. Після неї пацієнти змогли надсилати повідомлення в месенджері та робити онлайн-купівлі. Ми зв’язалися з українськими експертами, щоб дізнатися про прорив і наслідки подібної технології.