💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Олексій ДзюбаГаряченьке
13 жовтня 2021, 08:15
2021-10-13
«Я був Нацбанком, хтось був банком, я емітував нові монети, і так придумали е-гривню». 10 інсайтів від гуру криптоіндустрії Семена Каплоушенка
На днях курс біткоіна побив рекорд за останні 4 місяці — його вартість перевищила $57 000. Тим часом в Україні майже легалізували криптовалюту: у вересні Верховна Рада прийняла закон № 3637 «Про віртуальні активи». І хоча президент Зеленський ветував закон, однак на ринку говорять, що його прийняття неминуче. Одним з основних гравців на криптовалютній ниві України є вітчизняна біржа Kuna, заснована в 2015 році. Ми зв’язалися з CEO цієї платформи — Семеном Каплоушенком, щоб поговорити про те, як він розробляв e-гривню, про амбіції стати українським «єдинорогом» та як його компанія збирається рятувати людей від цифрового рабства.
Я закінчив КПІ, інститут телекомунікаційних систем. Потім працював у інтернет-провайдерів: починав з оператора технічної підтримки й доріс до начальника департаменту. Загалом пропрацював так п’ять років. Вперше про біткоін почув у 2010 році, коли був на 2–му курсі. Ми вивчали криптографію і я «нагуглив», що таке біткоін. Але в ті часи купити його в Україні було майже неможливо. У 2012 році курс біткоіна виріс, і я вже почав дивитися, що це таке. У 2015 році я почав самостійно вивчати, як це працює в Україні.
Про знайомство із засновником Kuna Михайлом Чобаняном
Почав вивчати й побачив, що є така компанія Kuna. На той час вона називалася «Kuna Bitcoin Agency». Офіс був звичайною яткою на Львівській площі. Я набрав їхній офісний номер, слухавку підняв Михайло Чобянан. Я пояснив йому, що хочу зустрітися, але він нічого не зрозумів. Лише сказав, що летить за кордон у справах і попросив набрати через два тижні.
Про свій перший біткоін
Один біткоін тоді коштував близько $100. Це був період, коли я вже «вигорів» на попередньому місці роботи. Я «загорівся» криптовалютою, бо це було щось нове. Я розумів, що це зовсім інша система взаємовідносин: без центрального банку, де закон — це код, а не людина чи група людей.
Про те, як влаштувався на роботу в Kuna
Я так і не набрав Михайла вдруге. Але в той час він написав пост у Facebook, що шукає в команду CMO — Chief Marketing Officer. Я йому написав. Це листування у мене і сьогодні збереглося, інколи перечитую та сміюся. Я йому написав, що нічого не розумію в маркетингу, але дуже хочу з ним працювати. Пояснив, що мені цікаво розвиватися у сфері криптовалют.
Ми зустрілися, і Чобанян запитав в чому я найкращий. Я відповів, що класно розуміюся на підтримці й можу побудувати її з нуля. В березні 2016 року я за місяць розгорнув підтримку, а в квітні запустили бета-версію криптобіржі Kuna.io. І там я також з нуля розгортав службу підтримки. Сам Чобанян також колишній телекомщик, можливо, тому ми й зійшлися.
Про те, що таке Kuna сьогодні
Місія нашої компанії — врятувати людство від цифрового рабства. Якщо від цього відштовхуватися, то глобально, Kuna — це інфраструктура, на базі якої будуються сервіси з використанням нових технологій і міст переходу з класичної, банківської на нову, криптовалютну систему.
Ми будуємо сервіси, на яких можна торгувати, купити свою першу крипту і де можна будувати свої бізнеси — обмінник, систему платежів тощо. На сьогодні наша юридична структура наступна: є англійська й естонська компанії. Англійська — це правовласник, а естонська — це компанія з ліцензією для роботи з криптовалютами.
Про нову стратегію компанії
Останній рік наша стратегія полягає в тому, щоб розділити наявний продукт на дві частини.
В залежності від цього ми працюватимемо з різними конкурентами. Для Kuna Pro — це біржі типу Binance, а Kuna XO — це конкурент monobank та іншим необанкам, які анонсують додавання криптовалюти у свої банки. Запуск бета-версії двох нових продуктів плануємо на перший квартал 2022 року.
Про криптоторгівлю й оцінку Kuna в $50–$100 млн
За останній рік, коли біткоін швидко виріс і тримається, середній обсяг торгів по Kuna складає за день близько $2–$2,5 млн. За календарний рік він складає близько $1 млрд. Максимальні торги у нас складали $7 млн за день, це був рекорд. Основний наш заробіток — це комісія від торгівлі. Коли йде обмін і дві сторони сплачують комісію. Є ще в планах заробляти на маржинальній торгівлі, але це інша модель. Український Forbes робив оцінку IT-компаній, ми потрапили в цей рейтинг і нас оцінили в $50-$100 млн.
Про проблему легалізації криптовалюти в Україні
Зараз закон про легалізацію криптовалюти в Україні дійде до свого логічного завершення. Це перспектива одного-двох років, про це відкрито говорить Міністерство цифрової трансформації. Я нещодавно був на зустрічі банкірів, комісії з цінних паперів та Мінцифри.
Перше, що потрібно вирішити зараз, — це правки до податкового кодексу. Раніше запропонували такі: якщо юридична особа купила криптовалюту за $100, а продала за $150, то з різниці заплатить 5%. Ще буде військовий збір 1,5%. Але такого ніде немає у світі. Ми маємо домовитися з регуляторами.
Про державне регулювання криптовалюти
Засновник біткоіна Сатоші Накамото писав, що це децентралізована система, без якогось локального органу чи регулятора, яка дозволяє між собою обмінюватися коштами, і є певний алгоритм, який забезпечує безпеку платежів. Але реалії такі, що є країні, їхні національні валюти, фінмоніторинг і т. д. Коли в когось вкрали гроші, то людям потрібен той, хто може допомогти.
Про українців, як націю № 1 по володінню криптовалютою
Насправді це суперечлива інформація. Мова йшла про кількість гаманців, які були створені з українських IP-адрес. Але оскільки багато криптобізнесів має українське коріння і користувачів з України дійсно багато, то це схоже на правду.
Зараз «гайки» закручують, відстежують кількість операцій, суми, хочуть всі P2P-операції досліджувати. Блокчейн завжди був і є відкритим, це навпаки помічник з точки зору прозорості операцій. Якщо людина не робить нічого протиправного, то я не бачу сенсу «затискати гайки» будь-якій операції. Якщо держава ще не навчилася розрізняти — що тут погано, а що добре — і контролювати, то це питання до регулятора.
Про е-гривню
Для електронної гривні використовуватимуть технологію блокчейн, єдиним контролюючим органом буде Нацбанк. Банки будуть як агенти розповсюдження е-гривні, і її можна буде інтегрувати в різні застосунки. Обіцяють, що все буде зручно і прозоро.
В якийсь момент Нацбанк вирішив, що він ще не готовий, і потрібно чекати, коли запустять подібне в інших країнах. Технологічно готово, але юридично — незрозуміло. Потім з’явилася Мінцифра, яка активно займається цим питанням. Разом з бізнесом вони виробили певні правила. Ще є багато над чим працювати, але поки що йдемо правильним шляхом.
Про те, коли Kuna перейде на українське законодавство
В рамках того, що ми першими ініціювали збори регулятора і бізнесу, ми хотіли б бути першими, хто зможе обслуговувати користувачів. Це не монополія, але було б логічно так зробити. 90% користувачів нашої платформи сьогодні — це українці.
Всього у нас 330 000 зареєстрованих акаунтів, з яких 50 000-60 000 активних трейдерів — ті, хто здійснюють певні операції протягом місяця. До кінця року ми хочемо зробити 1 млн реєстрацій і 300 000 активних користувачів саме за рахунок розділення бізнесу на Kuna Pro і Kuna XO. Ми завжди себе позиціюємо як українська компанія.
Про запуск Kuna Education
Після того, як в Україні з’явився закон, люди більше почали довіряти криптовалюті. Внаслідок цього більше людей цікавляться цією темою. Тому ми вирішили запустити проєкт Kuna Education — це YouTube–канал, де ми розповідатимемо простими словами, починаючи від основ криптовалюти — і до того, як заробляти на віртуальних активах. Будемо збирати аудиторію, яка лише знайомиться з темою і розповідати про свої продукти.
Інші казали, що чули про неї, але вони не депутати чи бізнесмени, щоб її мати. Або відповідали, що знайомі займаються криптою. Це дало нам підтвердження, що людям потрібно пояснювати тему криптовалюти.
Про дух анархізму в криптовалютній сфері
Концепція не змінюється. Ті, хто анархісти, розуміють, що існує багато різних способів і криптовалют, які неможливо буде контролювати чи регулювати. Є анонімні криптовалюти, є децентралізовані обміни. Це шматки коду, які нікому не належать, і які лежать в Інтернеті. А виключити мережу неможливо. Єдине, що зможуть регулятори, — заборонити використання таких криптовалют чи сервісів у своїх країнах. І, наприклад, сказати: кримінальна відповідальність за використання тієї чи іншої криптовалюти.
Про ТОП–3 тренди в криптовалютній сфері сьогодні
Перший — це децентралізовані фінанси. Це історія про те, що є протокол, який дозволяє людям з усього світу між собою торгувати. Другий — NFT. Історія про те, що в цифровому вигляді можливо захищати авторські права. Наприклад, цифровізувати твори мистецтва. Третій — це CBDC — національні криптовалюти. Це те, що тестує Китай і те, що буде в Україні на найближчі кілька років. Можливість змінити фінансову систему — прозоро і безпечно. Це перший крок до переходу національних валют на нову технологію в рамках країн і світу.
Криптозима в дії, або трильйони доларів на вітер. 7 висновків про те, що відбувається на крипторинку
Криптозима змусила колись квітучі фірми оголошувати про банкрутство, а інвесторів нервово розпродавати криптоактиви. Forbes розібрав, які наслідки можуть мати такі розпродажі, вартістю в трильйони доларів. Публікуємо сім найцікавіших висновків.
Ethereum запрацює по-новому: експерти криптобіржі Huobi Global пояснюють, що саме станеться з валютою після "злиття"
Велике злиття Ethereum попередньо заплановано на середину вересня. Дебати про його вплив на індустрію блокчейнів були швидкими та бурхливими. У результаті злиття поточна основна мережа Ethereum об’єднається з мережею Beacon Chain із підтвердженням частки, що стане найглибшим оновленням Ethereum на сьогоднішній день, поступаючись за важливістю лише блоку genesis. Цей перехід також є прикладом того, як велика децентралізована система може значно зменшити свій вуглецевий слід. Детальніше пояснюють експерти криптобіржі Huobi Global.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі