💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Ігор Вишневський Робота
14 листопада 2024, 11:35
2024-11-14
«Хочуть знайти найсеньйорнішого сеньйора з комплексом неповноцінності!». Розробниця поділилася вкрай завищеними вимогами роботодавця на позицію Trainee/Junior
Frontend Developer Інна Микитюк поділилася з ІТ-спільнотою однією з вакансій на позицію рівня Trainee/Junior, вимоги до якої були вкрай завищені.
«Ось так приблизно виглядають вимоги на позицію від Trainee/Junior Frontend (Web, Fullstack) Developer — Architect… software engineer (додумай сам позицію). Ну от скажіть, хіба це не абсурд? Складається враження, що у вимоги написали все, про що колись чули», — написала девелоперка на своїй сторінці LinkedIn.
Водночас Інна Микитюк стверджує, що заскрінила лише одну з трьох частин вимог до цієї вакансії.
«Чомусь мені здається, що в такої компанії ще і 5 рівнів інтерв’ю на додачу. Як, на вашу думку, це норм взагалі? Ти маєш бути й швець, і жнець, і на дуді грець, чи як? Я розумію — вимоги ринку зараз високі, але ж не до такого рівня! І найпечально-смішніше в цьому, що це розповсюджене явище», — зазначає розробниця.
З її слів, вимоги до софт-скілів роботодавець також озвучив не надто скромні.
«Я тепер жалкую, що все не заскрінила. Там у софтах треба було бути скрамом, PM, HR тощо. Коротше, джуном треба бути», — жартує Микитюк.
В обговоренні цього посту ІТ-ком’юніті також критично поставилося до нереальних вимог роботодавця.
Tech Recruiter Тарас Попович прокоментував: «Виглядає як крінж, і то дуже сумний. Закинули й бек, і фронт, і всі клауди без жодної конкретики».
«Дуже не вистачає C++ чи С», — іронізує Backend developer Алла Капля.
Frontend Developer Дмитро Ханджанов стверджує, що давно не зустрічав настільки завищених вимог до кандидата.
«Так і бачу того джуна, що йде мені сервачок в AWS налаштовувати. Певно, після такого вже адмінам AWS доведеться свої ж сервіси перепідіймати», — жартує він.
На думку Ханджанова, це можна пояснити кількома чинниками: 1. Користуються реаліями ринку й хочуть знайти найсеньйорнішого сеньйора з комплексом неповноцінності. 2. Шукають звичайного фулстека, але перерахували ряд суміжних технологій, щоби розширити воронку. Ну типу, якщо не знаєш PHP, але знаєш Python — можеш подаватись. 3. Тімлід незрілий і вирішив повипендрюватись, назвавши всі букви, які знав, а рекрутер не став фільтрувати й валідувати його запит. 4. Це галера, де дійсно потрібно буде гребти за трьох на 0,5 ставки. Працював на подібній. І дійсно, там потрібно було і фронт, і бек самому писати, так ще й налаштовувати локальний енв для розробки, — згадує айтівець.
#Всратівакансії. ТОП-5 пропозицій про роботу, над якими глузують айтішники
Кількість вакансій в IT з початком війни скоротилася, та шедеврів серед них не поменшало. dev.ua зазвичай попросить дизайнерку Анну Лазурко, яка регулярно публікує у своєму LinkedIn вакансії з дивними та кострубатими описами та вимогами, робити добірку з таких «шедеврів». Ось тут можна почитати першу, другу та третю таку добірку.
Цьоготижнева добірка створена dev.ua за допомогою добре відомого у LinkedIn хештегу #всратівакансії. Насолоджуйтеся!
«Пастка початківця». 5 найпоширеніших помилок джунів на співбесідах та як їх уникнути
Напевно, кожен хоч раз у своєму житті переживав ситуацію, коли після співбесіди замість запрошення на роботу приходила відмова. «Як же так? Це несправедливо!», — чимало з нас корили долю і не розуміли, що пішло не так. Катерина Нікітіна, SoftServe IT Academy Recruiter, розповіла про п’ять найпопулярніших помилок кандидатів-початківців на співбесідах.
Два місяці пошуків, 80 відгуків, 12 співбесід і два офери. Як айтішник з Козятина із сертифікатом Google та двома пет-проєктами роботу шукав
Айтішник-початківець Максим Наталчук поділився в LinkedIn власним досвідом пошуку роботи. Хлопець, згідно профілю, працює National Information Management Officer (Data Analyst) в компанії iMMAP. Але омріяному оферу передував непростий шлях. З дозволу автора dev.ua публікує історію Максима про пошук роботи в IT.
«Незнання англійської можна пробачити тільки двірнику». HR в LinkedIn запитала про те, навіщо публікувати вакансії англійською. Ось що відповіли айтішники
HR з Дніпра Любов Ковалевська в LinkedIn обурилася тим, що компанії виставляють вакансії на джоб-сайтах англійською мовою. Айтішники швидко пояснили, в чому справа.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі