🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Вікторія ГорбікНаукпоп
10 квітня 2025, 08:00
2025-04-10
Неможливе можливо. У Великій Британії дослідники провели перший квантовий відеодзвінок. З ким зʼєднувались?
У Великій Британії дослідники з Брістольського та Кембриджського університетів здійснили перший міжміський квантово-захищений відеодзвінок. Також вони змогли розробити мережу на основі звичайної волоконно-оптичної інфраструктури, яка покладається на ряд квантових явищ та забезпечує надбезпечну передачу даних.
У Великій Британії дослідники з Брістольського та Кембриджського університетів здійснили перший міжміський квантово-захищений відеодзвінок. Також вони змогли розробити мережу на основі звичайної волоконно-оптичної інфраструктури, яка покладається на ряд квантових явищ та забезпечує надбезпечну передачу даних.
Мережа використовує дві форми схем квантового розподілу ключів (QKD): «незламні» ключі шифрування, приховані всередині легких частинок, і розподілене заплутування, явище, яке дозволяє квантовим частинкам бути природним чином з’єднані, повідомляє AZOQuantum, посилаючись на звіт науковців під час 2025 Optical Fiber Communications Conference (OFC) у Сан-Франциско.
За допомогою живого, квантово-захищеного каналу відеоконференцій, дослідники передали зашифровані медичні дані на відстань майже 410 км по оптоволокну між Брістолем і Кембриджем. Також вони отримали безпечний віддалений доступ до розподіленого центру обробки даних.
Мережа використовувала одномодове волокно через EPSRC National Dark Fiber Facility (яке пропонує спеціальне волокно для дослідницьких цілей) і оптичні комутатори з низькими втратами, які дозволяють реконфігурацію мережі як класичного, так і квантового сигнального трафіку.
«Це знаменує собою кульмінацію більш ніж десяти років роботи над проєктуванням і створенням британської квантової мережі. Це не тільки демонстрація використання багатьох квантових комунікаційних технологій, але й безпечні системи керування ключами, необхідні для безперебійного наскрізного шифрування між нами», — зазначив співавтор дослідження Адріан Вонфор з Департаменту інженерії Кембриджа.
Інший співавтор дослідження, професор Річард Пенті, також з Кембриджа, який очолював Додано робочий пакет Quantum Networks у Quantum Communications Hub, наголосив, що це важливий крок у забезпеченні квантової безпеки для комунікацій, на які ми всі покладаємося в нашому повсякденному житті в національному масштабі.
Експеримент став можливим завдяки допомозі промислових партнерів Toshiba, BT, Adtran і Cisco, а також спонсорів дослідників в UKRI.
Дослідники отримали фінансування проєкту EPSRC, відомого як Integrated Quantum Networks Hub, і планують далі працювати над створенням квантових мереж на всіх відстанях, від міжконтинентальних мереж через супутники на низькій навколоземній орбіті до мереж заплутаності національного масштабу для квантово безпечного зв’язку, розподілених обчислень і зондування.
Не набагато раніше, наприкінці березня, на фоні побоювань, що квантові обчислення можуть зробити традиційні криптографічні методи застарілими та вразливими, Національний центр кібербезпеки Великої Британії (NCSC) оприлюднив офіційні рекомендації щодо переходу на постквантову криптографію (PQC), щоб захистити організації від загроз, які можуть виникнути з розвитком квантових комп’ютерів.
Дослідження та розробки у сфері квантового обчислення проходять давно та активізувались останнім часом серед науковців багатьох країн. Поки квантові комп’ютери можуть ще не бути широко доступними, але технологічний прогрес у цій сфері стрімко зростає. Детальніше ознайомитись із сучасними тенденціями у квантових обчисленнях можна в нашому великому матеріалі.
Репост новин змушує нас вважати себе розумнішими, але це не так. З лідерами думок теж працює, показує нове дослідження
Обмін новинними статтями з друзями та підписниками в соціальних мережах спонукає людей думати, що вони знають про теми цих статей більше, ніж вони знають насправді. І це працює з активними користувачами Facebook, що ставить під сумнів обізнаність ваших улюблених лідерів думок. Про це свідчить дослідження вчених з Техаського університету в Остіні. До речі, обов’язково покажіть цю статтю своїм друзям і репостніть у соцмережах.