💰 Хочеш вільно розраховуватись криптою? Trustee Plus - криптогаманець і платіжна картка 💳👉
Ігор Вишневський Робота
12 жовтня 2024, 10:32
2024-10-12
«Питали, чи є у мене хлопець, і чи можу надати свій Instagram для перевірки». Рекрутери розповіли про найбільш токсичні приклади втручання в особисте життя на співбесідах
Technical Talent Sourcer/IT Recruiter Катерина Макарук розповіла про приклад втручання в особисте життя на співбесіді, який вона однозначно вважає «червоним прапорцем».
Цим неприємним досвідом на співбесіді вона поділилася на своїй сторінці у LinkedIn.
«Під час одного з інтерв’ю я зіткнулася з питаннями, які мене відверто шокували. Ось кілька з них: — Чи живу я у власній чи орендованій квартирі? — Чи є у мене хлопець? Якщо так, то чи працює він в IT? — Чи можу я надати свій Instagram для перевірки?», — розповіла рекрутерка.
Зі слів Катерини Макарук, вона вирішила не показувати своє обурення відразу, аби побачити, що відбуватиметься далі.
Втім, IT Recruiter не розуміє, яким чином відповіді на ці питання допоможуть оцінити її професійні навички.
«Чи стосуються ці питання моїх компетенцій сорсингу та підбору кадрів? Очевидно, що ні», — зазначає вона, вважаючи це сигналом про потенційно небезпечну корпоративну культуру і токсичне робоче середовище.
«Те, як компанія підходить до співбесід, багато говорить про її ставлення до співробітників загалом», — робить висновки IT Recruiter.
Колеги підтримали позицію Катерини Макарук і навели власні приклади, коли під час співбесід вони відчували явне втручання у свої особисті кордони, яке не стосувалося робочих питань.
«Пастка початківця». 5 найпоширеніших помилок джунів на співбесідах та як їх уникнути
Напевно, кожен хоч раз у своєму житті переживав ситуацію, коли після співбесіди замість запрошення на роботу приходила відмова. «Як же так? Це несправедливо!», — чимало з нас корили долю і не розуміли, що пішло не так. Катерина Нікітіна, SoftServe IT Academy Recruiter, розповіла про п’ять найпопулярніших помилок кандидатів-початківців на співбесідах.
Два місяці пошуків, 80 відгуків, 12 співбесід і два офери. Як айтішник з Козятина із сертифікатом Google та двома пет-проєктами роботу шукав
Айтішник-початківець Максим Наталчук поділився в LinkedIn власним досвідом пошуку роботи. Хлопець, згідно профілю, працює National Information Management Officer (Data Analyst) в компанії iMMAP. Але омріяному оферу передував непростий шлях. З дозволу автора dev.ua публікує історію Максима про пошук роботи в IT.
«Навряд чи можна вірити фідбекам компаній». Тестове в IT: робити чи не робити? Відповідають айтішники
Дизайнерка Анна Лазурко поскаржилася в LinkedIn, що жодна компанія, у яку вона робила тестове, не надала фідбек за її проханням чи без нього. «Отримали, ігнорили на тиждень-два, а потім „рухаємося з іншим кандидатом“. Це взагалі єдина фраза, якою мені відмовляють. Як зрозуміти, що ти робиш щось не так і не те, коли нема жодного фідбеку?», — запитала розчарована спеціалістка.
Мануал для джуна. Що треба знати початківцю в DevOps: 30 запитань і поради досвідченого ліда
Джунів, які шукають роботу, проходять купу співбесід та отримують відмови замість оферів, під час війни побільшало. А все тому, що до співбесід необхідно ретельно готуватися. dev.ua розпочинає серію матеріалів про те, що треба знати джунам для проходження співбесіди й отримання омріяного оферу від першого роботодавця. Ельдар Алієв, Lead DevOps Engineer у SoftServe, розповідає, що треба знати, щоб отримати перший офер DevOps і дає поради джунам від досвідченого сіньйора.