💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаРобота
29 листопада 2024, 09:39
2024-11-29
«Стати екстрасенсом чи просто вгадувати, поки не попаду?". Розробник опублікував переписку з рекрутером, який відмовився назвати вилку зарплат для кандидата, бо ці дані нібито під NDA
Senior .NET MAUI / Xamarin / WPF developer Алекс Доронін опублікував переписку з найзагадковішим рекрутером у світі. Представник роботодавця не зміг назвати бюджет, який підходить компанії, повідомивши, що ця інформація — під NDA.
«Стати екстрасенсом, підписувати NDA, щоб дізнатися вилку, чи просто вгадувати, поки не попаду? Це просто смішно, дитсадок якийсь», — написав розробник.
Він опублікував скриншот переписки.
У коментарях до допису айтівці дивуються такій позиції.
Senior PPC Manager Андрій Чирков зазначає: «Уперше таке бачу, щоб вилка була під NDA. Ох, дограються».
Sr Software Engineer Олена Поліщук каже, що зазвичай бюджети озвучуються. «Мені більшість пише їхні бюджети, і це прекрасно, ми зберігаємо час одне одного. А якщо десь якісь мутки, то і не хочеться працювати в тій компанії», — зазначила вона.
Костянтин Баран, Senior IT Support Engineer/System, жартома пропонує резюме та скіли теж під NDA закривати.
А Олексій Ціня, Laravel PHP Developer, зазначає, що «чомусь відразу виникає така ідея для сервісу, де працівники та роботодавці роблять ставки, скільки перші хочуть отримувати, а інші — платити. І якщо вони метчаться, то випливає така табличка із сердечками — ваша пара зійшлася, можете поспілкуватись між собою».
«Та це просто гарний спосіб сказати, що ви замовнику не підійшли, ніхто не думав, що ви будете щось питати», — вважає Senior Frontend Engineer Роман Безверхній.
«Пастка початківця». 5 найпоширеніших помилок джунів на співбесідах та як їх уникнути
Напевно, кожен хоч раз у своєму житті переживав ситуацію, коли після співбесіди замість запрошення на роботу приходила відмова. «Як же так? Це несправедливо!», — чимало з нас корили долю і не розуміли, що пішло не так. Катерина Нікітіна, SoftServe IT Academy Recruiter, розповіла про п’ять найпопулярніших помилок кандидатів-початківців на співбесідах.
Два місяці пошуків, 80 відгуків, 12 співбесід і два офери. Як айтішник з Козятина із сертифікатом Google та двома пет-проєктами роботу шукав
Айтішник-початківець Максим Наталчук поділився в LinkedIn власним досвідом пошуку роботи. Хлопець, згідно профілю, працює National Information Management Officer (Data Analyst) в компанії iMMAP. Але омріяному оферу передував непростий шлях. З дозволу автора dev.ua публікує історію Максима про пошук роботи в IT.
Хочу заробляти більше. Як айтішники просять про підвищення зарплати
На форумі DOU розробники обговорюють досить чутливу тему — підвищення зарплати. Один із користувачів форуму задався питанням про те, що треба зробити, щоб заробляти більше грошей за ту саму роботу. «Я з’ясував, що людям, які роблять рівно стільки, скільки я (точно таку ж роботу з такою ж якістю в такі ж терміни), уже платять більше. Мені не треба, щоб мені роботи докинули, мені треба просто грошей», — пояснює автор дискусії.
«Навряд чи можна вірити фідбекам компаній». Тестове в IT: робити чи не робити? Відповідають айтішники
Дизайнерка Анна Лазурко поскаржилася в LinkedIn, що жодна компанія, у яку вона робила тестове, не надала фідбек за її проханням чи без нього. «Отримали, ігнорили на тиждень-два, а потім „рухаємося з іншим кандидатом“. Це взагалі єдина фраза, якою мені відмовляють. Як зрозуміти, що ти робиш щось не так і не те, коли нема жодного фідбеку?», — запитала розчарована спеціалістка.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі