15% знижка до кінця березня! Рекламуйся в Telegram-каналі dev.ua 🧑💻
Марія БровінськаУвійти в ІТ
21 червня 2022, 13:28
2022-06-21
«Менеджмент не закінчується на словах Agile чи Kanban». Хто такий Project Manager та як ним стати
Бажаючих увійти в IT з кожним днем стає все більше. Проте більшість із потенційних айтішників опиняються перед складним вибором: ким стати, аби працювати у сфері інформаційних технологій. dev.ua започатковує нову рубрику, в якій розповідатиме, які спеціальності в українському IT є, що роблять конкретні спеціалісти та де вчитися, аби стати айтішником.
Сьогодні про професію Project Manager розповідає досвідчений PM в EPAM Яна Стрільчук,
Бажаючих увійти в IT з кожним днем стає все більше. Проте більшість із потенційних айтішників опиняються перед складним вибором: ким стати, аби працювати у сфері інформаційних технологій. dev.ua започатковує нову рубрику, в якій розповідатиме, які спеціальності в українському IT є, що роблять конкретні спеціалісти та де вчитися, аби стати айтішником.
Сьогодні про професію Project Manager розповідає досвідчений PM в EPAM Яна Стрільчук,
Хто такий Project Manager
Здається, що PM — це диригент, який не граючи безпосередньо на інструменті, допомагає іншим віртуозам створити шедевр. На ньому велика відповідальність перед аудиторією, і саме він виходить в кінці до слухачів на поклін. Коли я розповідаю своїй бабці про свою професію, кажу лаконічно: «Допомагаю зробити сайт чи мобільний додаток кращим». В мене довгий перелік обов’язків, і в моєму 6-річному професійному досвіді траплялося всіляке. Моє завдання — з цим «всіляким» справлятися.
То що ж він робить? Project Manager — це людина, яка фактично повністю управляє проєктом, на ній зав’язані всі комунікаційні зв’язки між різними ланками проєкту, зокрема з клієнтом та командою. Від неї залежить, яким буде фінал співпраці та чи залишиться клієнт задоволеним отриманим результатом. Основне завдання цього менеджера полягає в балансуванні між трьома напрямками та робота зі змінами:
обсяг роботи (Scope);
час виконання (Time);
бюджет, який клієнт готовий виділити для виконання домовленого обсягу робіт (Budget).
Якщо якийсь із показників змінюється, це впливає на інші. Наприклад, не встигаємо вчасно зробити роботу, тоді завдання PM полягає в попередженні та проговоренні з клієнтом ризиків, а також можливість укладення нових угод. Або команда зголосилась на визначений обсяг робіт, погоджено бюджет і терміни, але згодом клієнт хоче змін, наприклад, щось додати. Тоді PM має розуміти, наскільки пріоритетно змінювати обсяг, і залежно від моделі, в якій працюють в команді, проговорити нові умови з клієнтом. Для цього менеджер має бути максимально залучений у всі процеси, розуміти, що відбувається на проєкті, відчувати, чи є блокери, мати матрицю стейкхолдерів (Product Sponsor, Product Owner і т.і.) та розуміти, хто на якому рівні приймає рішення.
Від ентузіазму, драйвовості Project Manager’a залежить, як рухається команда, чи вчасно передаються матеріали, які стосунки складаються з клієнтом.
Управління може бути не тільки по одному стеку, тобто, коли в команді є фахівці одного напрямку, наприклад, лише тестувальники. Бувають команди, в яких є різні фахівці — FrontEnd, BackEnd, DevOps, Design. Тоді завдання менеджера — згуртувати їх навколо однієї цілі. Якщо з боку клієнта в роботі є одночасно кілька додатків з одним бекендом і різними фронтендами, їх теж треба синхронізувати.
Часто Project Manager виступає в ролі HR, проводить так звані зустрічі «1-1», допомагає усунути блокери. Наприклад, розібратися, чому новий фахівець не встигає на проєкті, і запропонувати рішення, аби допомогти колезі повернути продуктивність. Наприклад, додати ментора, або взяти паузу, щоб розв’язати особисті проблеми. Або ми дійсно переоцінили рівень його підготовки й очікували більшого.
Інструменти PM
А які інструменти? Зараз переважно обирають Scrum-підхід. Але завжди треба розуміти, яку технологію краще застосовувати: Scrum, Kanban, Waterfall і т.і. Що краще Project Manager застосує підхід, тим ліпше управляти проєктом. Тому раджу перечитати різні фреймворки.
Досвідчений PM знає, що з Kanban складно працювати на проєкті, де є фіксований бюджет, фіксований обсяг робіт, але коли мова про підтимку проєкту (support) та усунення багів, тоді його використання доречне.
Банківська, військова сфери, страхування — Scrum не підійде. Там є дуже чіткі умови, за якими працюють клієнти: запланували бюджет, обговорили, працюємо без змін. Так, можуть згодом виникати складнощі, тому завдання PM, щоб Product Owner отримав бажане, при цьому ризики були мінімальними.
Куди розвиватися? Не варто боятися досягти стелі в професії. Завжди можна розвиватися з точки зору величини чи кількості команд, рівнів проведення комунікації, набору опанованих фреймворків. Існує багато різних технічних нюансів та методологій, з якими треба знайомитися та практикувати. Повірте, менеджмент не закінчується на словах «Agile» чи «Kanban».
Втім, навіть їх часто не розуміють до кінця. А ще є Scrum at Scrum, Scrum & Scrum, Scaled Agile Framework, Nexus, Lean, Extreme Programming, про які більшість може і не знати. Частина з них використовується в командах понад 15 спеціалістів. Але навіть у маленькій компанії, де, здається, процесів менше, можна пробувати застосовувати різні підходи, щоб зрозуміти, як вони працюють.
Можна керувати командою з п’яти людей, а згодом вийти на рівень команд з 20-40 фахівців і більше.
Також варто подумати над переходом в іншу управлінську гілку і бути лідером не тільки в процесних питаннях, але і в технічних, як Delivery Manager. Цей фахівець має технічний досвід і розуміє технічну складову, водночас має досвід менеджменту. Якщо складність проєкту дозволяє й у Project Manager є експертиза в темі, то він також може брати на себе роль Delivery Manager. Якщо є інтерес до цього напрямку, можна закінчити курс мінімальної технічної експертизи.
Типові ситуації
Це трапляється практично з кожним Project Manager’ом. Завжди є щось не так з оцінкою. Адже на початку оцінити всі ризики досить складно через залежності від розробки клієнта чи неможливості перебрати весь код, розрахувати часові витрати тощо. PM відразу має говорити, що існує такий ризик і намагатися знайти «золоту середину». Можливо, десь мінімізувати обсяг робіт, але водночас прагнути за будь-якої можливості зробити більше для клієнта. Якщо все-таки ситуація розвивається так, що вже після кількох спрінтів стає очевидно — не встигнете, і на це є вагомі причини, — треба проговорювати це з клієнтами детально.
Буває, що клієнти «підковані» технічно, і розуміють, чому відбувається затримка. Водночас стейкхолдерам дуже потрібно розуміти, які є альтернативи у цій ситуації. Наприклад, залучити додаткового розробника. Хоча це не означає, що все відразу налагодиться. Навпаки темп може «просісти», бо людину треба ввести у курс справи.
Або можна попросити розробника попрацювати більше, при цьому пам’ятати, що людина може просто вигоріти, і очікуваної ефективності не буде.
Нещодавно мала випадок з пріоритизацією. Не встигали по термінах, тому вирішили з клієнтом, який з функціоналів буде менш важливий для нього. Ми зосередилися на розробці функціонала сайту, побачили, які завдання — некритичні та замінили іншими. Зробили функціонал «пошуку», а подібний «фільтр» закинули до наступних завдань. Таким чином, ми лишилися відкритими, проінформували клієнта про ризики і допомогли швидше прийняти оптимальне для нього рішення.
Що треба знати й вміти?
Англійська мова. До 24 лютого частина українських компаній працювала на СНД ринок і тому не дуже звертали увагу на володіння англійською. Але без англійської Project Manager не зможе розвиватися, та й клієнти переважно за кордоном. Я маю рівень С1, і дуже дякую моїй мамі, яка попри весь мій супротив, наполегливо відправляла мене на курси англійської. Це допомогло мені й в особистому, і в професійному розвитку.
Вміння аналізувати дані. Математика тут допомагає. Але це не про визначення синуса чи косинуса. Одразу видно, коли людина вивчала математику: вона може бачити ситуацію глобально, помічати, що відбувається на проєкті, різні взаємодії, взаємозалежності.
Лідерські якості. Є різні курси на LinkedIn щодо лідерства, але важливо у житті вміти брати відповідальність — бути старостою в школі, відповідати за щось в родині, на побутовому рівні. Водночас бути лідером — не означає використання директивного способу, коли ставиш себе вище за інших. Лідерство означає бути тим, хто допомагає команді, бо команда — головне, без неї нічого не досягнеш.
Навички комунікації, адже спілкування буде чимало. Весь мій день — суцільні зустрічі і переговори. Важливі і вміння вислухати, і вміння переконати, донести свою думку. Project Manager, який знайшов класну комунікацію з командою та клієнтом, значно полегшив собі життя.
Вміння делегувати. Коли досвідчений Project Manager іде у відпустку, його телефон не розривається і без його присутності процеси на проєкті не зупиняються. Майстерність проєктного менеджера полягає в тому, щоб налаштувати процес, де можливо — делегувати, де неможливо — допомогти.
Де навчатися?
Більшість знань я отримала на практиці. Це був важкий досвід і всі можливі помилки я зробила. І попри те, що суперечка — треба чи ні університетська підготовка в ІТ — риторична, вважаю, що основи професії я отримала саме у виші. В ЕРАМ я проводжу технічні інтерв’ю, і бачу спільне для більшості українських Project Manager’ів. В нас багато практики, але слабка теоретична підготовка. Є певний досвід, є хороший рівень англійської, робота якось робиться. Фрази «Працює? Не чіпай!», «Забудьте те, що вас вчили», — поширені, але я з ними не згодна.
Днями мала співбесіду з недавньою випускницею вишу, переконаною, що роки в університеті — втрачений час. Але ж всі теми, які ми обговорювали — виключно питання з університетської програми останніх двох років. Насправді в менеджменті не так багато змінилося.
Так, з’явилися методології — Agile, Kanban, Scrum, Lean. Але основи менеджменту незмінні — управління конфліктами, управління ризиками, обсягами роботи, взаємодія з кадрами, стейкхолдерами.
Базові для менеджера речі викладають в усіх українських універах, бо програма «Управління персоналом», «Менеджмент» — одна і в хмельницькому виші, і в київському. Я навчалася у Хмельницькому національному університеті на факультеті економічної кібернетики. Вважаю для проєктного менеджера чи бізнес-аналітика — це хороший майданчик, там крута кафедра. Можна «світчнутися» в комп’ютерні науки і програмування, можна залишитися в менеджменті. В університеті вчать головному — працювати з величезними потоками інформації, серед яких треба визначити важливе. А це основне вміння для Business Analysis чи Project Management. Звісно, сьогодні все можна загуглити чи спитати у ментора, але треба знати, що гуглити.
Що почитати майбутньому PM
«Блискучий Agile», Роб Коул. Бо хороший практичний посібник проєктного менеджера.
«В оточенні ідіотів», Томас Еріксон. Бо вчить, як взаємодіяти з різними типами особистостей.
«Бог подорожує інкогніто», Лоран Гунель. Бо змушує задуматися, чим ти займаєшся, і чи це подобається.
Попри всі виклики, я люблю свою професію. Це спілкування у середовищі, де можна постійно розвиватися. Коли клієнт приходить до нас вперше, в нього зазвичай очі горять ідеєю. І якщо ми закінчуємо проєкт, а в стейкхолдера так само горять очі, — для мене це показник моєї хорошої роботи.
«Я хочу вивчити українську мову». Project manager в SoftServe приїхала із Латвії в Україну у 2014-му і тепер вважає себе не тільки латвійкою, а й українкою
Професії в IT. Хто такі тімліди, що вони мають знати та як їх оцінювати?
Більшість молодих айтішників з перших днів роботи мріють вирости до сеньйора та стати тімлідом, менторити джунів та допомагати команді вирішувати складні задачі. Проте якими саме компетенціями має володіти тімлід, що вміти та де вчитися — питання для багатьох відкрите. Аби прояснити ситуацію, ми поспілкувалися з Solutions Architect у компанії DataArt Дмитром Куперманом, який вже багато років займається асесментом тімлідів у компанії: проводить інтерв’ю та оцінює підготовку і досвід колег і кандидатів.
«В ІТ у тебе є все, аби реалізовувати амбіційні проєкти». Історія голови студради КНУ, що стала PM Genesis, і допомагає не тільки майбутнім айтішникам, а й рідному вишу
Олександра Тиркалова — Education Project Manager в Genesis. За фахом вона філолог англійської мови та менеджер. Раніше Олександра була активісткою студентського самоврядування та відповідала за контент освітнього маркетплейса. Зараз вона розгортає напрям роботи з університетами в ІТ.
«Я невиліковно відчуваю себе українкою». Project Manager Levi9 приміряла інше життя в Нідерландах, та врешті повернулася в Україну
Project Manager IT-комапнії Levi9 Марія Попова вимушено спробувала пожити за кордоном, як і тисячі інших українців. Проте зрозуміла, що життя за кордоном — не її. Примірявши інше життя, дівчина каже: «Я невиліковно відчуваю себе українкою». Марія розповіла dev.ua свою історію.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі