У швейцарському Лугано 4–5 липня проходила міжнародна Ukraine Recovery Conference, де представили український «план Маршалла» з відновлення України.
Олександр Комаров, президент компанії «Київстар», поділився з редакцією dev.ua враженнями та настроями першого дня конференції.
Структура конференції
Вся конференція складалася із трьох елементів:
Перше — це офіційна частина, де виступав Володимир Зеленський, Урсула фон дер Ляйєн, президент Швейцарії та інші.
Далі була дуже верхньорівнева презентація планів відновлення.
У третій частині були зібрані побічні презентації, зокрема й від Михайла Федорова та Мінцифри, де вони задекларували свої пріоритети.
фото URC2022
Моє враження, як людини, яка відповідає за операційний бізнес і завжди хоче бачити цілі, бізнес-кейс, інвестиції та деталі, що формат вийшов дуже презентаційний.
Частина конференції другого дня також передбачає офіційну частину. Але це, як стартовий пістолет, постріл у вигляді презентації, а потім процес спілкування зі стейкхолдерами безпосередньо про проєкти, суми, механізми.
Ком’юніті URC2022
На презентації було дуже багато людей із українських бізнес-селебрітіс, зокрема Олег Гороховський, Влад Рашкован, СЕО «Укрзалізниці» Іван Юрик.
Усі ком’юніті на івенті розділилися на сегменти: 30% запрошених українців із впізнаваними прізвищами, і 70% представників офіційних делегацій, заради яких загалом це все й починалося.
Врятувати Україну
«Київстар» для відновлення та розвитку інфраструктури України через United24 вкладе 300 млн грн у рамках Меморандуму про співпрацю, підписану нами разом із міністром цифрової трансформації.
Ми тут в Україні, ми віримо у те, що ми робимо.
Зараз ми декларуємо, що намагаємося врятувати Україну, і намагаємось допомогти людям у таких тяжких умовах. Робимо багато для цього, наскільки це можливо, але це швидкість відновлення, масштаб відновлення, будівництво, запуск гігабітної мережі в західному регіоні в кількох містах. У тому числі, і перенесення CAPEX, яке ми не обнулили, а перемістили, умовно, зі сходу, на ті території, які для себе всередині називаються saved zones.
Презентація проєктів під час війни
Чи потрібна вона — це спірне питання, я не знаю. Але ми в компанії і я особисто декларую, і ми говоримо не лише про виживання, а й про розвиток.
Заради справедливості варто сказати, що ми маємо ресурс для розвитку. Але не можна говорити лише про те, як виграти війну.
Правильно написав Романенко: «Тебе б’ють у підворітті, а ти в цей час думаєш про те, як ти собі поставиш красиве штучне око».
І гарну фразу сказала Урсула: «Можна виграти війну, але програти світ». Тому цей довгий паровоз проєктів і ця націленість на розвиток саме для того, щоб виграти світ.
Звичайно, дивлячись на це все через призму економіки України, виникає багато питань. Вони про те, що це перемога в обмін на прозорість, реформи тощо. Вони не звучали прямо, але так чи інакше ця думка там закодована.
Коли закінчиться війна?
Ця тема на конференції не обговорювалася, але оптимізм у повітрі не витав. Ніхто не дає і не береться за жодні прогнози. Скоріше, є тенденція декларувати, що найбільші ризики — це довгостроковий конфлікт, і ми туди потихеньку скочуємося.
Мене трохи зачепив песимізм у кулуарах.
Це не щось, що тобі говорять у вічі, а те, що зчитуєш з осіб, з фраз, з відповідей на запитання.
«План Маршалла» для України
Мені здається, що ми ще дуже далекі від грошей на цю програму. Насправді, якщо я не помиляюся, від появи плану Маршалла до виділення перших грошей минули роки.
Тобто тут зараз певною мірою теж можна проводити історичні паралелі. Насамперед бюрократія на заході працює повільно. По-друге, суми величезні, і немає механізмів їх фінансування, тому їх треба якось створювати. Це можливо через арештовані активи, що дуже проблематично, тому що передбачає процедуру судів, до якої жодне законодавство не готове. А також через виділення коштів це те, що ми бачимо на сьогодні, через великі організації від світового банку до ЄБРР та інших .
URC2022 — це попередня рамкова дискусія з цієї теми, винесена публічно у вигляді такого відкритого конгресу.
Що говорять про Україну світові лідери
На цю тему є кілька наративів:
Перше ми зобов’язані допомогти Україні.
Другий — ця допомога матиме структурний та зрозумілий вигляд, прозорі та зрозумілі проєкти.
У результаті є умовні вимоги до України як реципієнта. І за всієї моральної підтримки європейських людей, вони залишаються платниками податків і справно сплачують їх у дуже великому розмірі в багатьох країнах. Вони залишаються клієнтами тепломережі, споживачами бензину, де дуже зростає цінник та рівень інфляції. Для будь-якого західного політика важливо відстоювати і їх інтереси.
Виїзд за кордон
Механізм мого виїзду за кордон був зрозумілий — я виїхав без проблем як учасник конференції, тут процедура виїзду була організована для всіх.
Маршрут стандартний зараз — машиною до Варшави, а далі — літаком.
Погодження виїзду з регіону
Я бачив ці ідеї. Загалом, може не в усіх, але, напевно, є спільне розуміння того, що чоловіки мають бути у країні, що воює, щоб її захищати.
Мені здається, що будь-які подальші затискачі тут посилюватимуть загальне непорозуміння та неприйняття.
Проблема з мобілізацією — це національна проблема. На тлі декларування того, що проблем із мобілізацією немає, будь-які затискання виглядають не зовсім логічно. Щодо погодження військкоматами для виїзду військовозобов’язаних із регіонів, я цього не розумію. І вважаю, дуже часто у кулуарах виникають якісь ідеї, які вбиваються на рівні здорового глузду, але до цього моменту їх устигли обговорити, ще й зробити свої негативні висновки.
«Київстар» залежить від технічної підтримки Ericson, Nokia, ZTE і Huawei». CEO найбільшого оператора розповів про проблеми та перспективи компанії світовій спільноті
«Київстар» залежить від технічної підтримки Ericson, Nokia, ZTE і Huawei». CEO найбільшого оператора розповів про проблеми та перспективи компанії світовій спільноті
Підтримка роботи телефонів у воєнний час доводить «Київстар» до межі. Український мобільний оператор зазнав кібератак, загинули співробітники, війна затьмарює фінансове майбутнє компанії «Київстар», зазначає генеральний директор найбільшого мобільного оператора України Олександр Комаров.
«Ризику націоналізації «Київстар» не існує». Головне з інтерв'ю президента компанії Олександра Комарова
Президент найбільшого українського мобільного оператора «Київстар» Олександр Комаров розповів Forbes, чим живе компанія на 4-й місяць війни проти рф. dev.ua обрав головне.