🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Вікторія ГорбікТаке життя
28 липня 2022, 11:00
2022-07-28
«Криза — це «санітар лісу». CEO майбутньої глобальної імперії розповів про Web 3.0, кадри та майбутнє IT-ринку
Голова Мінцифри Михайло Федоров прогнозував, що Україна до 2030 року стане найвільнішою цифровою країною у світі, без бюрократії та з потужним технологічним сектором, «Cashless та paperless. Саме таке майбутнє ми будуємо. Але чи йдемо ми цим шляхом, куди він може вивести та що нас гальмує?
26-річний засновник і CEO одеської IT-компанії Digis Микита Нагаткін як молодий і просунутий підприємець намагається побудувати власну глобальну імперію й активно цікавиться діджитальними трендами. Ми запитали, що він думає про вплив поточної ситуації в Україні на технології майбутнього та їхній розвиток у нашій країні, про Web 3.0, крипту, NFT і про те, що чекає в Україні майбутніх спеціалістів IT-сфери.
Голова Мінцифри Михайло Федоров прогнозував, що Україна до 2030 року стане найвільнішою цифровою країною у світі, без бюрократії та з потужним технологічним сектором, «Cashless та paperless. Саме таке майбутнє ми будуємо. Але чи йдемо ми цим шляхом, куди він може вивести та що нас гальмує?
26-річний засновник і CEO одеської IT-компанії Digis Микита Нагаткін як молодий і просунутий підприємець намагається побудувати власну глобальну імперію й активно цікавиться діджитальними трендами. Ми запитали, що він думає про вплив поточної ситуації в Україні на технології майбутнього та їхній розвиток у нашій країні, про Web 3.0, крипту, NFT і про те, що чекає в Україні майбутніх спеціалістів IT-сфери.
Про Web 3.0
Проблеми крипторинку
На ринку криптопроєктів, як і на будь-якому молодому ринку, було дуже багато шахраїв і фантазерів із дилетантським підходом до інвестування, які гроші залучають лише заради грошей. На піку зростання ринку їм було весело інвестувати, куди подобається. Саме такі проєкти без бізнес-складника зараз і прогорають. Але міцні бізнеси, які виробляють конкретні продукти чи генерують послуги та вже до цього привносять крипту, точно залишаються.
Микита Нагаткіна CEO одеської IT-компанії Digis (фото з особистого архіву)
Загалом ринок крипти у світовому масштабі зараз рухають кити, у руках яких зосереджена більшість криптовалюти у відносно малій кількості гаманців.
Багато хто схиляється до думки, що це люди з Волл-стрит, і саме вони можуть спрямовувати ринок.
Крім того, є і маркетинговий ефект, коли один пост Ілона Маска може стимулювати людей інвестувати в певну криптовалюту, як було з Dogecoin, або навпаки, загальмувати інвестиції.
Метаверс
Технологія дуже перспективна та цікава, потенційно це якийсь кіберпанк. Ми вже бачимо, як Facebook перейменували на Meta та найкращі п’ять технологічних компаній у світі теж роблять ставку на метаверс. Зокрема, Apple інвестує величезні гроші в доповнену реальність та інші технології, пов’язані з метавсесвітом. Тобто всі рухаються туди, і рано чи пізно ми там опинимося.
Уже зараз є величезна кількість різноманітних стартапів, пов’язаних із метавсесвітом. Але довгостроковими та працюючими будуть лише справжні та функціонуючі, ті, що приносять реальну цінність. Як, наприклад, лікарня в метаверсі, яка відкрилася в Дубаї.
NFT
NFT — це теж цікава технологія, пов’язана з метавсесвітом. Усі криптоінвестори та фонди стверджують, що вкладення в NFT мають сенс тільки в utility project, де є реальний сценарій використання.
Так, вкладення в картинки, наприклад, мавп — це NFT заради NFT, і таке на спаді ринку не працюватиме.
Ці проєкти повинні мати реальний сценарій використання.
Прикладом дієвого проєкту є NFT реальних люксових автомобілів, зібраних практично вручну, де кожна модель є в єдиному екземплярі. Але навіть це можна обговорювати.
Фото Digis
В Україні я нічого працюючого, на жаль, не знаю, але коли ми підемо на новий виток розвитку стартапів та екосистеми, з’явиться безліч таких проєктів, бо це поточний тренд.
На жаль, і в NFT, і в метаверсі дуже багато скам-проєктів. І доки тривав хайп, вони збирали гроші під абсолютно нежиттєздатні ідеї. Нині вони відмирають і ринок перерозподіляється.
Web 3.0 в Україні
Як би ми емоційно не реагували на війну в Україні, вона ніяк глобально не позначилася на Web 3.0 як на технології із загальносвітовим потенціалом. Вплив справила швидше світова економічна криза, яка це вторгнення спровокувало. І за падінням глобальних індексів було падіння криптовалют.
У принципі, говорячи про майбутнє Web 3.0, я оптимістично налаштований.
Я не пам’ятаю світанку інтернету, але ці цикли дуже схожі в адаптації нових технологій. І багато експертів стверджують, що адаптація Web 3.0 відбувається навіть швидше.
Обвал крипторинку, безумовно, вплине на розвиток Web 3.0, проєктів поменшає, виживуть лише найсильніші. Але криза — це «санітар лісу», усі слабкі та безідейні проєкти вмирають, і це є нормальним процесом. І обвал не нескінченний, ринок розгорнеться, крипта почне зростати.
Про кадри
Ринок і вакансії в IT
IT в Україні зараз перегрітий, вакансій на позиції без досвіду практично немає. Усі програми довгострокового інвестування скорочені. Проте попит на айтішників є і він достатній, адже загальносвітовому IT людей потрібно більше. Так, ідеться про досвідчених фахівців, але в умовах їхньої нестачі вимоги будуть падати.
Навіть якщо подивитися на статистику порталів із пошуку роботи, можна побачити, що кількість вакансій уже наближається до довоєнних показників.
Digis теж продовжує зростати за довоєнним планом. У 2022 році ми збираємося збільшити кількість співробітників вдвічі, зараз відчуваємо брак кадрів, тому постійно наймаємо людей.
Фото Digis
IT-Generation та інвестиції в джунів
IT-Generation дуже правильна та своєчасна ініціатива. Випустити джунів, але довірити їхнє подальше навчання профільним компаніям, які вже мають такий досвід — це може стати рятувальним колом у сфері української IT-освіти.
Для цього компанії повинні мати необхідні ресурси: приблизно $4000 на людину за середньої стипендії в $500 на місяць. Такі грантові програми мають покрити компаніям частину витрат.
Але цікаво подивитися, як це буде реалізовано на практиці, а результати буде видно через рік, коли пройде мінімум один цикл.
Зараз позицій для джунів набагато менше, ніж пропозицій, тому компанії вважають за краще відбирати діаманти. Оскільки від фахівців-початківців апріорі не очікують великої підкованості в технічних знаннях, то ідеальний джун для компаній — зі знанням англійської, глибокої теоретичної базою та власними проєктами. Останнє — це завжди зелений прапор і показник того, що людина стане дуже добрим інженером. Про це я можу сказати і на своєму досвіді, і дивлячись на команду Digis. З цим набором якостей кандидату залишиться лише «набити руку» під чиїмось керівництвом.
Фото Digis
Майбутнє IT-фахівця через 10 років
Щоби зрозуміти, що буде через 10 років, потрібно взяти статистику поточних трендів, а це машинне навчання, нейронні мережі, крипта, біг-дата та подібні до них, і дивитися на зростання цих технологій.
AI вже точно нікуди не піде, проєктів буде тільки більше, але для фахівців цієї сфери вище поріг входу.
Їм недостатньо просто пройти курси, потрібна математична база. Те саме з біг-дата, тут тренди тільки зростатимуть. Водночас, хоча сфера штучного інтелекту й розширюється, у фахівців у цій технології набагато менше потенційних проєктів, ніж у розробників інших напрямів.
Інше питання, з чого починати. Я б стартував із чогось простого, наприклад, із технологій розробки мобільних застосунків. Для цього можна пройти курс із JavaScript, PHP або за іншими напрямами, де зараз відкрито більшість вакансій.
Особисті висновки про майбутнє IT-ринку
Кроки для розвитку
В Україні, якщо говорити про державний рівень, майже напевно не працює поки що жодна технологія Web 3.0. Але Мінцифра, яка існує лише два роки, робить стрімкі кроки в напрямі цифровізації. Вони наголошують на законодавчому регулюванні криптовалюти, виведення її із сірого поля. Це дасть змогу зафіксувати володіння криптовалютою та заробітки, тоді почнуть з’являтися проєкти та можливість у них легально інвестувати.
Наступний крок — залучення капіталу. Ніхто у світі вже не сумнівається в потенціалі України щодо IT-проєктів, але для залучення грошей потрібна безпека та завершення війни.
Крім того, гроші, що інвестуються, переважно повинні бути приватними .
Держава як інвестор не може працювати більш ефективно, ніж приватні венчурні компанії.
Це пов’язано з неповороткістю, бюрократією, а також пріоритетами — зараз країна має першорядні завдання для залучення інвестування, ніж криптопроєкти.
Як варіант, це грантові кошти, організація участі приватних міжнародних інвесторів в Україні. На ранніх етапах інвестують частіше бізнес-ангели, а коли оцінка компанії вже $500–100 млн, підключаються великі венчурні компанії.
Фото Digis
Специфічні посади
У ногу з часом відбувається еволюція й на посадах, це насамперед стосується нових технологій.
Якщо брати сферу біля IT, то у нас у команді якраз з’явилася позиція Chief Heart Officer, людина з освітою психолога, яка спілкується з кожним із команди тет-а-тет, намагається зрозуміти їх мотивації, бажання, супроводжувати та адвокатувати їх перед компанією. Це дає дуже класний ефект щодо утримання фахівців. Плинність стала найменшою за всі попередні роки, і на це вплинула не тільки війна, а й ці інструменти утримання.
Плюс у тому, що як шпигуна таку людину не сприймають. Тут відіграє роль відкрита атмосфера в команді, відсутність підкилимних ігор, всі проблеми обговорюються відкрито з усім колективом, а кожен із співробітників може ставити питання анонімно чи особисто і всі вони обговорюються.
Там, де є конструктивний діалог, я не бачу можливості для проблем.
Фото Digis
Непотрібні технології
Передові бібліотеки технологій підтримуються компаніями чи ком’юніті, тому вони продовжуватимуть розвиватися разом із ними. Якщо в якийсь момент одна з компаній перестане підтримувати якісь технології, то це червоний прапор до того, що цим фахівцям потрібно перепрофілюватися.
Деякі технології регулярно залишають ринок, і з часом фахівців для них стає дуже мало. Але для компаній, які працюють із цими програмами, такі розробники — дефіцит.
Наприклад, COBOL для банківських систем або технологія Сold Fusion. Там програмісти мали найвищі зарплати з усього IT, бо їх мало, а фахівці нового покоління в цьому нічого не розуміють і не хочуть розбиратися.
Я раджу таким фахівцям усе ж таки перепрофілюватися та рости.
Якщо попрацювати на одній технології п’ять років і потім перейти на іншу, то досвід не згорить, а тільки накопичиться. А спеціалістів широкого профілю цінують вище. Крім того, є купа суміжних областей, які точно збільшать цінність кожного айтішника, як, наприклад, нейронні мережі або принципи біг-дата.
Айтішники зазвичай чахнуть на старих технологіях, які зроблені 10–20 років тому, де складно впровадити нові підходи та тепер залишається їх тільки підтримувати. Якоїсь миті співробітники, які там працюють, розуміють, що відстали. Класно, якщо компанія працює з інноваційними технологіями та з передовими гравцями ринку. Це дає змогу співробітникам навчатися та розвиватися разом із ними. Крім того, хороша практика, коли компанія дозволяє змінити проєкт, якщо людина від нього втомилася. Хоч це й складно, але задля збереження співробітника компанії інколи на це йдуть.
NFT-токени: тренд, що пішов, чи у них все-таки є майбутнє?
Майже кожні півроку на крипторинку піднімається нова хвиля хайпа. У другій половині 2020-го в тренді були децентралізовані фінанси (DeFi), а на початку 2021-го — невзаємозамінні токени (NFT): художники заробляли мільйони на віртуальних картинах, герої мемів продавали свої фото за нечувані суми грошей, а найбільші були на аукціоні. Світ збожеволів, але чи буде він божеволіти і далі?
Навчись професії майбутнього вже сьогодні: 7 курсів з bigdata, Web 3.0, діджиталу та метавсесвіту + книги
Метавсесвіт, тотальний діджитал, Web 3.0 та інтернет речей вже зовсім поруч. Не секрет, що наше майбутнє — в цифрі, вмінні аналізувати великі обсяги даних і робити висновки, виходячи з виявлених трендів та знайдених тенденцій. dev.ua зібрав добірку курсів за професіями майбутнього, які навчать працювати з даними, розуміти бігдату і не лише.
У Web 3.0 метавсесвіт створить робочі місця для мільйонів користувачів. Хто і скільки там зможе заробити?
Можливості працевлаштування у метавсесвіті, ймовірно, перевершать наші очікування, і багато хто збереже ту ж роботу навіть після переходу у віртуальний простір, пише у своїй статті на Cointelegraph Джонні Лю, генеральний директор однієї з найбільших криптовалютних бірж KuCoin, яка була запущена у 2017 році.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі