Марія БровінськаРобота
2 липня 2021, 07:47
2021-07-02
Сльози рекрутерів. Які IT-спеціалісти в супер-дефіциті: топ вакансій
Тезою про те, що ринок IT-кадрів сильно перегрітий, вже нікого не здивуєш. З проблемою нестачі фахівців стикаються перманентно як аутсорсери, так і продуктові IT-роботодавці. dev.ua опитав найбільші IT-компанії на предмет тих позицій, на які найскладніше знайти фахівців.
Тезою про те, що ринок IT-кадрів сильно перегрітий, вже нікого не здивуєш. З проблемою нестачі фахівців стикаються перманентно як аутсорсери, так і продуктові IT-роботодавці. dev.ua опитав найбільші IT-компанії на предмет тих позицій, на які найскладніше знайти фахівців.
Відповіли не всі, але в отриманих відповідях багато цікавого.
За словами старшого директора EPAM, керівника команди залучення талантів в Україні, Болгарії, Румунії та Іспанії Антона Фількевича, EPAM рідко зустрічається з проєктними позиціями, які було б неможливо закрити.
«Наприклад, нам вдавалося знайти фахівців під складний проєкт у сфері охорони здоров’я, який вимагав від кандидатів глибоких знань з біології», — розповідає він.
Сильних кандидатів знайти складніше, визнається Фількевич «Під „сильними“ кандидатами ми маємо на увазі не лише тих, хто просто мав справу з тією чи іншою технологією, а таких, що мають великий досвід в розробці масштабних систем, хто може похвалитися успішно реалізованим проектом enterprise-рівня. Адже клієнти вже давно не йдуть до нас з якимись завданнями. Вони приходять із запитаннями, потребою в консалтингу, за рішенням їх бізнес-проблем. А все це вимагає досвіду і експертності», — пояснює він.
Поки в Україні людей із зазначеними профілем і рівнем експертизи не так багато, як того вимагає ринок, говорить Фількевич. Однак їх поява, за словами топ-менеджера ЕPAM, — лише питання часу.
За прикладами далеко ходити не потрібно. «Ще 10 років тому напрямок Business Intelligence в Україні, який ми розвивали тут одними з перших, складався буквально з кількох професіоналів на всю країну. Сьогодні ситуація кардинально інша», — каже Фількевич. Він упевнений, що подібне ми побачимо і з рідкісними на даний момент спеціалізаціями. Тільки становлення цих експертиз буде відбуватися вже набагато швидше, адже світ, а разом з ним і IT-індустрія, постійно прискорюються.
Вакцинація в IT: як Data Art вдалося прищепити своїх співробітників
SoftServe
— Web UI;
— Java;
— DevОps;
-.Net;
— ATQC.
Аліна Юрієва, Global Talent Operations Director компанії SoftServe, зазначає, що сьогодні в компанії найбільш затребуваними є технічні спеціалісти.
«Для спеціалістів Web UI, Java-розробників та DevOps зараз відкриті більше 300 вакансій в компанії. Серед напрямків, в яких більшає вакансій протягом останнього часу — Ruby, BigData, Salesforce, PowerBI, PowerApps», — каже вона.
До експертів, яких важко знайти на ринку праці вона відносить також знавців Ruby та Salesforce. «Таких вакансій не багато, але спеціалістів ще менше, що ускладнює пошуки», — розповідає Юрієва.
З появою нових клієнтів та проектів, за словами Global Talent Operations Director в SoftServe,запити до рекрутингу надходять нон-стоп, тому в компанії постійно є відкриті вакансії в різних напрямках — від проджект-менеджерів та бізнес-аналітиків до технічних експертів.
«Кваліфіковані кандидати одночасно потрібні всім і дуже швидко, а кількість вакансій на ринку значно більша за кількість кандидатів і з проблемою пошуку стикаються всі», — резюмує Юрієва.
«За останні півроку ситуація на ринку сильно змінилася, попит на фахівців значно перевищує їх кількість. Відповідно, за кожного потрібно боротися», — говорить Марія Гопяк, Talent Acquisition Group Lead компанії ELEKS.
«Більшість перерахованих напрямків і раніше були досить challenging в стафінгу, в нинішній ситуації це стало ще складнішим через високу конкуренцію», — пояснює вона.
Компанія шукає win-win варіанти для всіх сторін, пропонує sign-in бонуси для більш приємного переходу. «На жаль, ринок не виробляє так швидко настільки скілових фахівців, наскільки замовники зараз очікують нарощувати свій бізнес. В результаті маємо прогалину між кількістю відкритих вакансій та фахівцями, які відповідають їх вимогам», — зазначає роботодавець.
Як в EPAM борються з ледарями. І чому їх не звільняють відразу
Luxoft
— Tech Lead (C / C ++, AUTOSAR);
— Senior / Lead Software Engineer (QNX Systems);
— Regular / Senior Java / Scala Engineer;
— Technical Lead (C #);
— Solution Architect (Java, Python).
За словами Марії Кот, recruitment director Luxoft Ukraine, пошук Tech Lead C / C ++ (інженер на цій позиції буде працювати над створенням нової архітектури і програмної платформи для роботи безпілотних автомобілів) ускладнений тим, що в Україні фахівців такого профілю всього кілька десятків.
Знайти Senior / Lead Software Engineer (QNX Systems) для розробки інформаційно-розважальної системи для безпілотних автомобілів в південнокорейську компанію складно, оскільки технологія QNX Systems досить рідкісна, таких фахівців в Україні небагато — близько півтори сотні.
Попит на Regular / Senior Java / Scala Engineer ускладнений тим, що позиція передбачає наявність досить різнобічного технологічного досвіду. Крім того, зараз — це дуже «гаряча» спеціалізація на ринку, говорить Кот.
За словами recruitment director Luxoft Ukraine, позиція Technical Lead (C #) підійде для дуже досвідченого фахівця, тут важлива технічна експертиза високого рівня, а також досвід роботи з командою в якості лідера проекту.
А найняти хорошого Solution Architect складно, оскільки на цю позицію потрібен досвід з різноплановим стеком технологій: Java, Python, Cloud. Також важливе розуміння фінансової індустрії і математичного моделювання. Таких фахівців в Україні близько сотні.
Рекрутер на мінімалках. Як девелоперів «хантять» через SMS-розсилку
Lohika
— Senior DevOps Engineer;
— Android AOSP розробники;
— Architect-позиції;
— Back-end / Front-end fullstack engineers;
— Позиції, де кілька технологій на стику. Наприклад — С ++ / Phyton / Angular.
Юлія Калитовська, Recruitment Team Lead IT-компанії Lohika, каже, що складно знаходити класних інженерів на якусь нову технологію і на щось дуже старе — для підтримки проектів, які написані на те, що зараз вже рідко використовується.
Зокрема, каже вона, Senior DevOps Engineer складно знайти, оскільки класних профі на нашому ринку мало, а хмарні рішення потрібні всім.
«Плюс — є поділ по clouds. Наприклад, зараз ще нормальна ситуація з avs. А ось google clouds представлені менше», — конкретизує Калитовська.
З пошуком Android AOSP-розробників все просто: ринок дуже обмежений.
Architect-позиції важко закривати відразу з кількох причин. «По-перше, таких людей досить мало. По-друге, оскільки це вже менеджерська позиція, кандидати зазвичай лояльні до своїх поточних місць роботи, а компанії, в свою чергу, намагаються утримати їх за будь-яку ціну», — пояснює Team Lead IT-компанії Lohika.
Знайти Back-end / Front-end fullstack engineers складно, тому що часто фахівець сильний в якійсь одній технології і провисає в інший. А фахівців категорії — С ++ / Phyton / Angular складно знайти тому, що це унікальне поєднання технологій і важко знайти людину, яка має такий стек.
+$5000. На що готові хедхантери в боротьбі за нового працівника
Ciklum
— Ruby Developer;
— Golang Developer;
— Automation QA Engineer (JS, C #);
— Angular JS Developer;
— DevOps Engineer.
Ганна Халімон, Head of Global Recruitment компанії Ciklum каже, що найскладніше знайти фахівців, особливо Senior / Expert рівня, по «екзотичним» на українському ринку технологіям, таким як Hybris. Найчастіше у таких професіоналів дуже високі очікування по заробітній платі.
«Ще в одній рідкісної спеціалізації — Haskell — розробники часто не схильні змінювати робоче місце і вважають за краще довгострокову роботу в одній компанії. Це можна пояснити: адже для них в Україні не так багато пропозицій, а значить, зміна роботи несе непотрібні ризики», — каже Халімон.
Бувають, за її словами, і кейси, коли вимоги за компетенціями значно скорочують пул кандидатів. Наприклад, в технології SAP Basis — не самою поширеною в Україні. «У клієнта був запит не тільки на технічну експертизу, але і на професійне володіння англійською та німецькою мовами, що значно ускладнило пошуки, — ділиться Head of Global Recruitment компанії Ciklum. — У випадках з рідкісними технологічними стеками, такими як Azure Databricks, Hybris, Ciklum не просто шукаємо кандидатів на ринку, а навчаємо їх», — резюмує Ганна.
На айтішників «вішають» трекери та стежать на ними. Це нормально?
Intellias
— Scala розробники;
— Solution Architects;
— Full Stack Engineers
Роман Гапачило, VP, Talent Management в Intellias каже, що найскладніше закривати нішеві позиції і вакансії рівня executive. «Зараз ми спостерігаємо великий попит на Scala розробників. В Україні таких фахівців, в порівнянні з більш „популярними“ напрямками, такими як Java або.NET, зовсім небагато», — говорить він.
Також, зазначає талант-менеджер, завжди нелегко закривати вакансії Solution Architects — попит великий, а фахівців такого рівня дуже мало.
А позиція Full Stack Engineers вимагає ґрунтовних навичок як в back-end, так і в front-end розробці. «При цьому розробники в Україні частіше орієнтовані на back-end або на front-end розробку, а ось їх поєднання — більш рідкісне. Наприклад, ІТ ринок США має набагато більше кандидатів саме Full Stack інженерів», — каже Гапачило.
Президент «Київстар» про кадрове голодування: Нас прийдуть і хлопнуть
Parimatch Tech
-.NET;
— DevOps;
— FE інженери
«Нам дуже важливо в кандидатах, перш за все, побачити інженерів, які готові брати відповідальність і хочуть розвиватися, не бути чистим виконавцем, а генерувати ідеї і втілювати їх в життя разом з компанією і своїми командами», — говорить Head of Recruitment Рената Карпенко.
За її словами, серед складнощів, з якими стикається компанія, на ринку завищений рівень своєї сеньйори з боку кандидатів, перегрітість ринку з боку потенційних роботодавців.
«Ринок IT в Україні був сформований аутсорсом, тому очікувати від нього великої кількості інженерів з продуктовим минулим було б невірним. Сьогодні тренд — продуктові компанії, тому все більше і більше фахівців набувають досвіду роботи в продукті», — каже Карпенко.
Професії у геймдеві. Хто такий левел-дизайнер і як ним стати?
Ми продовжуємо нашу рубрику, присвячену професіям у геймдеві. Тема нового матеріалу в ній — левел-дизайн. Його вважають підвидом геймдизайну, але все-таки практично кожна студія хоче окрему людину на позицію левел-дизайнера. Адже у цій спеціальності вистачає своїх нюансів та особливостей.
Розібратися з ними всіма нам допоміг досвідчений левел-дизайнер зі студії Fractured Byte Дмитро Нестеренко. Також він веде свій блог Game Designer Notes про геймдизайн в цілому, в якому розбирає багато цікавих нюансів розробки ігор.