🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Вікторія ГорбікВійна
28 травня 2024, 09:00
2024-05-28
«З бронюванням все шкереберть, як і більшість процесів, які адмініструє держава». Як на виробників дронів вплинули полегшення бронювання для ОПК
Мінстратегпром розширив перелік критеріїв для бронювання працівників ОПК. Зміни об’єднують ті два критерії, які були чинні до цього часу, додаючи водночас позабюджетні джерела фінансування. А також тепер отримати підставу для бронювання зможуть компанії, які перебувають на стадії розробки свого продукту у сфері ОПК.
dev.ua розпитав виробників дронів про те, скільки наразі в них заброньовано працівників, чи стикалися вони зі складнощами в цьому питанні та як, на думку фахівців, зміни, прийняті в постанові, вплинуть на відсоток тих, хто отримає відстрочку від мобілізації з ОПК. Ось що відповіли експерти. І спойлер: думки розділилися.
Після набуття чинності змін, які прописані в Наказі № 58 від 24.04.2024 року «Про внесення змін до наказу Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України від 23 лютого 2023 року N 27» розширився перелік критеріїв для визначення підприємств такими, що мають важливе значення для національної економіки.
Відтепер підприємства, установи й організації, задіяні у виробництві товарів, виконанні робіт і наданні послуг оборонного призначення з розроблення, виготовлення, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової й спеціальної техніки, боєприпасів, їхніх складових частин, мають відповідати одному з двох критеріїв:
1. Бути виконавцем чи співвиконавцем:
державного контракту з державним замовником у сфері оборони щодо виробництва товарів, виконання робіт та надання послуг, зазначених у попередньому абзаці;
або договору щодо виробництва товарів оборонного призначення за рахунок коштів інших позабюджетних джерел, не заборонених законодавством України.
Водночас товари оборонного призначення обов’язково мають бути поставленими до військових частин Збройних сил України та інших військових формувань.
Незалежно від джерела фінансування, понад 50% від загального обсягу виробництва підприємства мають складати товари, роботи й послуги оборонного призначення (за останній звітний період).
Заступниця міністра з питань стратегічних галузей промисловості Ганна Гвоздяр пояснила, що раніше забронювати до 100% працівників могли тільки ті підприємства, які мають держконтракт або є його співвиконавцями. «Ми розуміємо, що багато озброєння потрапляє на фронт за рахунок благодійних коштів. Тому додали в критерії можливість таким підприємствам, які поставляють військовим свою продукцію через, наприклад, фонди, також подавати на бронювання до 100% своїх працівників», — зазначила Ганна Гвоздяр. Крім того, звичайно, що підприємство має надати документи, які підтверджують факт надходження цієї продукції до військових формувань.
Також урядовиця зауважила, що попри джерело фінансування, понад 50% від загального обсягу виробництва мають складати товари оборонного призначення.
Як пояснює Ганна Гвоздяр, критерій щодо отримання грантів від Brave1 в установленому порядку, додали для того, щоб у компаній була можливість працювати не тільки над виробництвом готових рішень, а і над військовими інноваціями.
Так, як акцентують у Мінстратегпромі, зміни фактично розширюють перелік критеріїв. Перший об’єднує ті два, які були чинні до цього часу, додаючи водночас позабюджетні джерела фінансування. А другий дає можливість отримати підставу для бронювання компаніям, які перебувають на стадії розробки свого продукту у сфері ОПК.
У міністерстві повідомили, що для тих підприємств, які вже розпочали шлях згідно з процедурою, чинною до цього часу, нічого не змінюється. Переліки документів та алгоритми дій згідно з оновленнями, наводимо далі.
Міркування виробників
Виробники наземних і повітряних дронів та іншого устаткування вже зіткнулися з певними проблемами, пов’язаними з бронюванням. Про це, а також про кількість заброньованих і свій досвід у бронюванні, співробітникам dev.ua розповіли девʼять представників підприємств, які працюють над продукцією для українських захисників.
Замість висновку
Як висловився 24 травня в ефірі «Радіо Свобода» Роман Костенко, секретар парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, наразі ця система залишається неналагодженою і немає «того, хто б нею керував».
«У нас це проблемне питання — є багато підприємств ОПК, зокрема приватних, які мають державні контракти, які виготовляють дрони для армії, про які ми всі говоримо, зокрема, на ТСК… Але, маючи державний контракт, люди йдуть бронюватися, і їх відразу ж забирають і відправляють до війська. І військкоматам деяким усе одно, що вони виготовляють дрони. І оце таке вузьке бачення… У них одне завдання — забрати людину і відправити її в армію. А яке озброєння буде надходити, будуть дрони чи ні — вони цього не бачать», — сказав він в ефірі програми «Свобода. Live».
Слова Романа Костенко частково резюмують позицію виробників ОПК, хоча для окремих бізнесів в процесі бронювання спостерігаються позитивний досвід.
Як підкреслив в соцмережі волонтер, радіоінженер, спеціаліст з аеророзвідки Юрій Касьянов, який займається виробництвом дронів і БПЛА для української армії, урядовці мали б прописати в законі автоматичну бронь для оборонних підприємств, щоб бронювання працівників ОПК запрацювало насправді.
23 школи дронів, які допоможуть навчитись керувати безпілотником. Куди звернутись, щоби стати оператором БПЛА
Про важливість безпілотників та, відповідно, операторів вже говорять дуже багато та скрізь. Військові чекають, що штати БпЛА в бригадах мають розширити, особливо після оголошення створення «Сил безпілотних систем».
До переліку із зібраних нами закладів, які навчають операторів БПЛА, додалась ще одна 23-тя в цьому списку школа. Додаємо школу операторів USMT та оновлюємо інформацію по іншим закладам.
Якщо ви знаєте, хто ще навчає пілотів для безпілотників, пишіть на пошту [email protected].
(оновлений текст від 22 липня 2022)
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі