💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Вікторія ГорбікГроші
2 вересня 2023, 11:00
2023-09-02
Скасування пільг ПДВ і блокування податкових накладних створює додатковий тиск на компанії. У Харківському IT-кластері повідомили про наслідки податкових змін для айтівців
Зміни в податковому законодавстві в частині повернення ПДВ для IT-компаній, а також блокування податкових накладних ускладнює і так непросте життя IT-бізнесів і змушує їх переводити компанії за кордон.
Директорка Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал повідомила dev.ua про складнощі, які викликають скасування пільг ПДВ.
За її словами, багато клієнтів всередині країни заморозили проєкти, бо ПДВ, по суті, це плюс 20% на послуги продуктових ІТ-компаній, а не всі фірми реального сектора готові до цього. Це сповільнює темпи диджиталізації всієї економіки країни, і мова тут не про сервіс «Дія», та, як наслідок, ще більше сповільнює економіку.
«Так Мінфін каже, що бюджет отримує зараз плюси по податках, але це, як радіти тому, що ти зарізав молочну корову заради м’яса. Сьогодні воно в тебе є, але через рік не буде ні мʼяса, ні молока», — акцентує керівниця Харківського ІТ Кластера.
Як прокоментував dev.ua ситуацію керівник юридичного центру «Смирнов і Партнери» Олександр Смірнов, у сфері IT видно, що державна політика змінилася.
«Тепер до неї такий самий підхід, як і до інших. Або збільшувати ціну на ПДВ, або шукати вхідний ПК. Цим увесь український бізнес постійно займається. Спеціальних рішень для IT-галузі немає», — акцентує юрист.
У бізнесі є певна інертність, відповідно, якщо IT-компанії втрачають клієнта та далі вирішують проблему — треба попрацювати близько 9 місяців, щоб клієнт повернувся.
Як зазначила наприкінці червня Ольга Шаповал для Telegraf, що клієнти, які готові платити, переходять на закордонні продукти і українські компанії змушені переводити бізнес за кордон. За словами керівниці Харківського ІТ Кластера, власникам бізнесу простіше купити продукт за кордоном. Вони мають там представництва. Крім того, ПДВ у деяких країнах Європи навіть не проходить за рахунками — усе максимально спрощено та сплачується раз на рік після подачі звітності. Потрібно просто сплатити різницю — усе просто та зручно. Зараз щодо ПДВ є багато пропозицій-новацій, які ще дужче погіршать ситуацію.
Дизайнер штаб-квартири Apple – для Харкова, японський архітектор – для Ірпеня. Як світові зірки архітектури готові відбудовувати українські міста
Поки Україна б'є російське військо безпосередньо на фронті, в тилу вже думають про те, як виглядатимуть наші міста після перемоги над ворогом. Сьогодні до цього процесу долучаються світові архітектори. Розповідаємо, які це міста, і як саме міжнародна спільнота планує допомагати їхній відбудові.
«Більшість співробітників ІТ-компаній виїхали». Як живуть ІТ-кластери на третій місяць війни
Як почувають себе IT-кластери на третій місяць війни? Звідкись виїхали практично всі айтішники, а десь прибуло спеціалістів більше ніж удвічі. А десь навіть формуються нові спільноти.
Ми вирішили опитати спільноти, та з’ясувати, як змінилось їхнє життя, кількість людей і компаній, їх заробіток та як щодо мобілізації айтішників. Опитавши 17 кластерів, відповіді ми отримали від п’яти: Львівського, Закарпатського, Полтавського, Чернігівського та Одеського. Правда, останній заявив, що вони проводять особисте дослідження сумісно з IT Ukraine Association, результати якого будуть опубліковані окремо.
Решту відповідей ми приводимо далі — про те, як живуть у теперішній ситуації ІТ-спільноти.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі