💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Вікторія ГорбікВійна
22 жовтня 2024, 09:00
2024-10-22
Приватні школи дронів — на межі. Не вистачає фінансів на навчання військових. Ось що відбувається і чи допоможе сертифікація розвʼязати складнощі. Розбір
В Україні після початку повномасштабного вторгнення з 2022 року почали з’являтися приватні школи для навчання операторів дронів, і їхня кількість за цей час досягла кілька десятків закладів. Проте наразі багато з них стикаються зі складнощами, зокрема, під час пошуку фінансування на оплату навчання військових. І хоча для більшості шкіл захисники складають левову частку курсантів, питання, де брати кошти на їхнє навчання, залишається відкритим.
На початку жовтня міністр цифрової трансформації Михайло Федоров анонсував ухвалення постанови, яка дала старт сертифікації приватних шкіл БПЛА. І деякі школи вже отримали сертифікацію. Що бентежить приватні школи дронів наразі, що зміниться для закладів після проходження процедури та чи дасть це надію на вирішення їхніх складнощів, ми спитали у представників шкіл. Ось що вдалося зʼясувати.
1 липня 2022 року голова мінцифри Михайло Федоров повідомив про створення «Армії дронів», спільного проєкту Генштабу ЗСУ, Держспецзв’язку, Міністерства цифрової трансформації та національної платформи для підтримки України UNITED24. Проєкт розрахований не тільки на закупівлю дронів, а і їхній ремонт, заміну й навчання пілотів.
Ще в лютому Михайло Федоров звітував, що «Армія дронів» залучила донорські кошти та навчила майже 20 000 операторів БпЛА у 33 приватних школах. Тоді ж міністр анонсував, що навчання пілотів планують масштабувати у велику державну програму, бо пілотів потрібно в десятки разів більше.
«У 2022 році створення проєкту „Армії дронів“ допомогло приватним школам відбутись і відчути власні сили», — зазначив Роман Корж, керівник «Української асоціації операторів безпілотних апаратів».
Конкретні цифри, скільки потрібно наразі операторів на фронті, не звучать, але урядовці підкреслюють, що держава потребує більше фахових операторів БПЛА. Зокрема, близько місяця тому член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки оборони та розвідки та депутат фракції «Слуги народу» Олександр Федієнко в коментарі для LB сказав, що наразі вже проходить процес створення та розвитку військових навчальних центрів, але на сьогодні цього недостатньо. «Кількісна спроможність підготовки пілотів обмежена. Система будується, але не так швидко, як потрібно, тому участь приватних шкіл у цьому процесі буде дуже доречна», — підкреслив він. Про недостатню кількість операторів дронів тоді ж сказала й членкиня оборонного комітету, народна депутатка фракції «Європейська солідарність» Ірина Фріз
Проте за інформацією від кількох представників шкіл дронів, із листопада 2023 року приватні заклади перестали отримувати фінансування на навчання військових. Починаючи з листопада 2023 року захисники вчаться у приватних школах за власні кошти, гроші донорів або за рахунок самих шкіл.
Як працювали приватні школи дронів до сертифікації
Якщо брати за точку відліку початок повномасштабної війни, то школи, які почали навчати операторів, зʼявилися здебільшого після того, як їхні майбутні засновники та керівники у приватних бесідах із військовими чули про потреби навчання операторів. «На початку всі вчилися прямо на полі бою», — згадує представник школи операторів БПЛА USMT.
За його словами, в команді USMT були досвідчені оператори БПЛА з бойовим досвідом і технічною освітою, а також попередній двадцятирічний досвід організації навчання і компетенції, що з цим повʼязані. «Ми розробили програму на основі потреби військових і почали навчати. Військові почали присилати до нас своїх бійців, отримували гарні результати і відправляли нових бійців на навчання. З часом у нас також почали вчитись цивільні, які планували вступити до лав ЗСУ й хотіли підготуватися», — згадує представник школи операторів БПЛА USMT. І в цілому історія розвитку цієї школи здебільшого збігається з іншими закладами.
Незважаючи на важливість і відповідальність, із якою приватні школи підходили до навчання операторів дронів, спочатку це були звичайні курси на кшталт курсів іноземних мов або програмування. Саме таку паралель провів Андрій Людчин, засновник і керівник школи пілотів-квадрокоптерів «Блакитне небо».
Раніше школи просто готувати фахівців і в умовах відсутності альтернатив, держава, зокрема військові частини, приймали випускників шкіл як де-факто сертифікованих визнаних фахівців, говорить Юрій Домбровський, директор і співзасновник школи SpecAero, директор, співзасновник «Юкрейн Роботікс», розробник БПЛА «Шкіпер». За його словами, часом Сили Оборони розвинули власні навчальні заклади і програми. Так активно почала вчити Академія при СБУ, спеціалізовані навчальні центри в системі ЗСУ тощо.
Антон Векленко, співзасновник навчального центру Global drone academy, підкреслив, що до державної сертифікації, оголошеної на початку жовтня, всі документи, які видавали приватні школи дронів після проходження навчання, визнавались командирами винятково на умовах довіри до конкретної школи. GDA першими отримали сертифікат Міністерства оборони України.
Крім того, до сертифікації всі приватні школи працювали за власними програмами. Це підтверджує також директор навчального департаменту академії «Дронаріум» Дмитро Следюк. Заклад одним із перших отримав офіційний дозвіл і сертифікацію від Головного управління державної авіації України (МО).
За його словами, кожна школа навчала так, як вважала за потрібне, і це могло вплинути на ключовий чинник — чи зможе навчений боєць виконати свої завдання. Крім того, він підкреслює, що до прийняття постанови не існувало приватних установ, які б офіційно мали право готувати операторів БПЛА.
Про проблеми
Ще в лютому цього року, після підписання указу про створення нового роду військ у ЗСУ, а саме Сил безпілотних систем, Руслан Беляєв, засновник навчального центру «Дронаріум», сказав, що школи БПЛА, які вже залучені в підготовці Сил оборони, можуть бути використані для системного навчання захисників. Але, як він тоді підкреслив, для цього потрібно:
сертифікувати школи,
розробити уніфікований навчальний план,
розв’язати питання фінансування,
законодавчо надати школам можливість працювати з бійцями, може на військових полігонах, але з отриманням випускниками відповідних військово-облікових спеціальностей (ВОС).
Наразі, щоб отримати у військовий квиток відмітку, що захисник має ВОС «оператор БпЛА», треба пройти курс у навчальному центрі ЗСУ, спроможність яких недостатня для навчання необхідної кількості операторів БПЛА.
Для розвʼязання складних питань і комунікації з владою частина приватних закладів, які навчають операторів БПЛА, об'єдналась в «Українську асоціацію операторів безпілотних апаратів», створену в вересні 2023 року. Одним із вагомих досягнень асоціації є створення професійних стандартів, зокрема, професії «Оператора безпілотних систем», що внесена до реєстру кваліфікацій. Згідно з листом від ГШ до «Української асоціації операторів безпілотних апаратів», який був наданий редакції dev.ua представниками асоціації, ГШ підтверджує, що трудові функції й компетенції професійних стандартів стосуються виконання завдань у сфері безпеки й оборони та фактично поширюються на операторів безпілотних систем та екіпажів безпілотних комплексів Збройних Сил України та Сил оборони України.
Про важливість того, щоб випускники сертифікованих шкіл дронів мали змогу отримати ВОС, наголошує й представник однієї за шкіл пілотів. «Говорячи про сертифікацію, все в будь-якому випадку крутиться навколо ВОС», — зазначає він.
У червні асоціація ініціювала засідання Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони й розвідки, де розглянули проблему безперебійного функціонування навчальних центрів з підготовки військових пілотів та операторів БПЛА. Зокрема, ключовими питаннями на обговоренні комітету стало бронювання інструкторів навчальних закладів і фінансування навчання у приватних навчальних центрах, які беруть участь у «Армії дронів».
Згідно з рішенням комітету, прийняли зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 650 від 05.06.2024 про «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану», за якими можуть бути заброньовані інструктори приватних навчальних центрів, а також уточнили критерії критичності до таких підприємств. Механізм розв’язування питання фінансування приватних шкіл із боку держави або отримання ними держзамовлень на навчання військових тоді не був вирішений.
Що отримають приватні заклади після сертифікації
Отже, на початку жовтня запрацювала постанова, згідно з якою запустили експериментальний проєкт сертифікації приватних шкіл дронів.
Сертифікація шкіл — це процес, якого було не уникнути, вважає Юрій Домбровський. Він підкреслив, що процеси систематизації та стандартизації стартували ще до постанови № 1129. Так виникли:
профільні асоціації,
приватні сертифікаційні центри,
та державна в особі Головного управління державної авіації України почала процеси сертифікації шкіл по своєму.
За словами Юрія Домбровського, для приватних шкіл виникло кілька шляхів, якими можна було йти на вибір, або йти усіма шляхами одночасно чи почергово.
«Але, на мій погляд, у кожного з варіантів стандартизації були свої недоліки, а, зокрема, раніше в закладів не було остаточної державної „парасольки“ яка б собою, в хорошому сенсі, накривала тих, хто пройшов ці рівні. Бо кожен сертифікаційний орган чи організація, я б сказав, мали обмежену юрисдикцію в цих питаннях. Але тепер (після прийняття постанови № 1129 — прим.ред.) є шлях до сертифікації по вищій рамці, з максимальним визнанням із боку держави й усіх інших інституцій», — пояснив він.
Дмитро Следюк із «Дронаріуму» вважає, що, як наслідок сертифікація точно призведе до стандартизації програм, що підвищить загальну якість навчання.
У процесі реалізації двох етапів проєкту «Армії дронів» створили єдині навчальні програми, за якими школи дронів готували операторів. Як відмічає Роман Корж, керівник «Української асоціації операторів безпілотних апаратів», доцільно врахувати цей досвід при реалізації постанови № 1129.
Антон Векленко з GDA також наголошує на важливості того, щоб сертифікати школи були підставою для присвоєння ВОС в певних обставинах. «Я б дуже хотів, щоб у результаті постанови після акредитації та підтвердження програм, сертифікат, який надають приватні школи дронів, мав би бути легальною, юридичною підставою для присвоєння ВОС», — зазначив він.
Що потрібно для сертифікації
Школи повинні представити навчальні програми, які відповідають діючим професійним стандартам, надати документи про кваліфікацію інструкторів, а також пройти перевірку на відповідність технічним і безпековим вимогам, пояснив Дмитро Следюк.
Згідно з Порядком до постанови № 1129, юрособи, які навчають операторів БПЛА, повинні відповідати таким вимогам:
мати статутну діяльність із надання освітніх послуг у частині підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації зовнішніх пілотів та/або виробництва повітряних і космічних літальних апаратів, супутнього устаткування;
мати не менше трьох безпілотних літальних апаратів/безпілотних авіаційних комплексів, які перебувають у власності або користуванні та на яких здійснюється підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації зовнішніх пілотів і членів екіпажів, а також за відповідними типами яких здійснюється їхня сертифікація;
мати затверджені навчальні програми за типами безпілотних літальних апаратів/безпілотних авіаційних комплексів, на яких здійснюється підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації зовнішніх пілотів та членів екіпажів та їхня сертифікація;
мати не менше трьох зовнішніх пілотів — інструкторів, які працюють за трудовим договором або за договором про надання послуг із підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації та сертифікації зовнішніх пілотів і членів екіпажів як фізичними особами-підприємцями.
Про тих, хто вже вивчився
Операторам, які пройшли навчання в закладах, що не були сертифіковані, потрібно буде пройти додаткове навчання для відповідності професійним стандартам, впевнений Дмитро Следюк, і з ним погоджуються деякі його колеги з інших приватних закладів.
Проте Андрій Людчин зі свого боку сказав, що не бачить у цьому сенсу. «Я вважаю, що приватні здатні набагато більше», — пояснив він. Крім того, за його словами, у реальному житті командирам байдужа наявність сертифікатів, цікавлять дійсні навички. Багато випускників школи операторів БПЛА USMT, як військовослужбовці, так і цивільні, які готувались до мобілізації, потрапили на посади операторів БпЛА. Інші школи здебільшого також підтверджують таку тенденцію.
До «Дронаріуму», за словами Дмитра Следюка, приходять цивільні на навчання, щоб здобути знання та навички, які будуть корисні насамперед для військового застосування у Секторі оборони України. Також до закладу постійно звертаються бригади та підрозділи для рекрутингу.
Питання та пропозиції
У підсумку можна виокремити кілька питань від керівників і представників шкіл дронів, на які важливо отримати відповіді. Зокрема, одним із найкритичніших із них — чи отримають приватні навчальні центри, які готують операторів дронів, можливість отримувати держзамовлення та відповідно оплату за нього на навчання військових? Чи допоможе в цьому сертифікація приватних шкіл дронів?
Крім того, Андрій Людчин із «Блакитного неба» не впевнений, що наявність дронів та інструкторів при школі повинна бути обовʼязковою для сертифікації. За його словами, за необхідності під певні групи він може залучити та знайти будь-які необхідні борти й інструкторів.
Роман Корж, транслюючи позицію багатьох представників шкіл дронів, вважає, що має бути конкуренція та вільний ринок на всіх рівнях. За його словами, якщо є легальна, законна цивільна або військова процедура — вони мають бути діючими й актуальними, зокрема:
Сертифікація інструкторів має бути підтверджена: як сертифікатом підтвердження кваліфікації від НАК, згідно професійних стандартів та трудового законодавства, так сертифікатом Кременчука, для військових, Навчальними центрами Міністерства оборони та Генерального штабу.
Самоврядних організацій має бути декілька.
Процедура присвоєння ВОС має бути простою і зрозумілою, без штучних обмежень.
23 школи дронів, які допоможуть навчитись керувати безпілотником. Куди звернутись, щоби стати оператором БПЛА
Про важливість безпілотників та, відповідно, операторів вже говорять дуже багато та скрізь. Військові чекають, що штати БпЛА в бригадах мають розширити, особливо після оголошення створення «Сил безпілотних систем».
До переліку із зібраних нами закладів, які навчають операторів БПЛА, додалась ще одна 23-тя в цьому списку школа. Додаємо школу операторів USMT та оновлюємо інформацію по іншим закладам.
Якщо ви знаєте, хто ще навчає пілотів для безпілотників, пишіть на пошту [email protected].
(оновлений текст від 22 липня 2022)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
США в черговому пакеті допомоги надасть Україні дрони Switchblade 600. Подробиці про ці та інші «пташки», якими користуються українські захисники
Серед списку допомоги, яку пропонує Пентагон, є дрони-камікадзе Switchblade 600, які офіційний Київ просив передати раніше.
Контракт на дослідження та розробку для 10 дронів SwitchBlade 600 виробника Aerovironment, очікується протягом наступних 30 днів, заявила прес-секретар Пентагона Джессіка Максвелл в електронному листі до News Defense.
Ми зібрали список дронів, які використовують українці проти ворога, в тому числі і подробиці про Switchblade 600.
(текст від 17 травня 2022)