🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Вікторія ГорбікРобота
10 квітня 2025, 09:00
2025-04-10
Еволюція джунів очима рекрутерів. Або що змінилось у підході до наймання початківців-розробників із появою ШІ-інструментів і перенасиченням ринку
Згідно з тенденціями, які панують наразі на ринку праці у сфері розробки в IT, джуни зі скілами, які були у 2020–2021 роках вже не потрібні працедавцям. Сьогоднішні розробники-початківці у вирі розвитку ШІ вже повинні мати зовсім інший набір стеків, щоб претендувати на офер. Це підтверджують як досвідчені українські техспеціалісти, так і співзасновники стартапу Hello Interview Еван Кінг і Стефан Май. Вони вважають, що результати кандидатів, які забезпечили б офер у 2021 році, сьогодні можуть навіть не пропустити його на етап відбору.
За словами фахівців із HR, думки досвідчених розробників із цього приводу і позиція бізнесу трохи відрізняється. Ми вирішили подивитись у бік останніх і дізнатись, як змінились вимоги до джунів-розробників за останні роки, на які скіли у початківців орієнтується роботодавець і як джунам взагалі «зачепити» працедавця.
Згідно з тенденціями, які панують наразі на ринку праці у сфері розробки в IT, джуни зі скілами, які були у 2020–2021 роках вже не потрібні працедавцям. Сьогоднішні розробники-початківці у вирі розвитку ШІ вже повинні мати зовсім інший набір стеків, щоб претендувати на офер. Це підтверджують як досвідчені українські техспеціалісти, так і співзасновники стартапу Hello Interview Еван Кінг і Стефан Май. Вони вважають, що результати кандидатів, які забезпечили б офер у 2021 році, сьогодні можуть навіть не пропустити його на етап відбору.
За словами фахівців із HR, думки досвідчених розробників із цього приводу і позиція бізнесу трохи відрізняється. Ми вирішили подивитись у бік останніх і дізнатись, як змінились вимоги до джунів-розробників за останні роки, на які скіли у початківців орієнтується роботодавець і як джунам взагалі «зачепити» працедавця.
Зміни у джунах і вплив ШІ
Рекрутери майже одностайно підтверджують, що вимоги до джунів справді змінилися, особливо з появою у масовому доступі інструментів штучного інтелекту. Очікування від початківців значно зросли, і базових знань після курсів чи університету або знання лише одного фреймворку вже недостатньо, щоб претендувати на посаду.
Тарас Попович, Tech Recruiter у Sunvery, говорить, що зараз вже бачить чимало вакансій у стрічці новин у LinkedIn із сильно завищеними вимогами для Junior розробників. За його словами, з’явилися інструменти на кшталт Copilot чи ChatGPT, які можуть допомогти з рутинними задачами.
«Тож акцент поступово змістився на розуміння логіки, вміння розв’язувати задачі та адаптовуватись, знаходити певні патерни у самій роботі», — додає він.
Резюмуючи зміни, які протягом останніх кількох років відбулись у вимогах до скілованості початківців-розробників, Co-Founder IT-компанії Codica Наталя Кліменко зазначає, що:
Від джунів очікують не просто знання інструментів чи мов програмування, а здатність швидко адаптуватися до нових технологій. Потрібен не просто набір технічних знань, а системне мислення — розуміння, як працює програмний продукт, як взаємодіють його компоненти, як можна оптимізувати ті чи інші процеси.
Важливими залишаються софт-скіли та вміння працювати в команді. І тоді і зараз цінується не лише вміння писати код, але здатність комунікувати, висловлювати технічні думки та працювати з колегами над спільним завданням.
Але чи може ШІ замінити розробників, бодай і початківців? Тарас Попович впевнений, що автоматизувати певну частину роботи — можливо, повністю замінити — ні. «Основне завдання від клієнта — розв’язати проблему. Проте розібратися в коді, щось змінити, щось переписати — це вже зовсім інше питання, яке ШІ вирішити поки далеко не завжди під силу», — пояснює він.
І тут Наталія Клименко додає, що наразі головне серед скілів розробників-початківців — це вміння критично оцінювати результати ШІ, адже автоматизація не гарантує коректності. Джун повинен вміти не тільки використовувати ШІ для прискорення задач, але й перевіряти отриманий результат.
«Бо щось за вас ШІ напише, а чи буде це працювати?» — вдається в питання фахівчиня.
«Кандидат вирішив почати відразу з Hard Skils»: рекрутерка отримала резюме у вигляді коду. Чи допоможе така креативність отримати роботу — обговорює ІТ-спільнота
Чи потрібні наразі джуни?
Посилаючись на слова своїх колег, Тарас Попович зазначає, що з одного боку, п’ять років тому було простіше, оскільки ринок був добре насичений великою кількістю відкритих позицій, і потрапити на стажування чи знайти роль Junior не становило великої проблеми.
І так, як підкреслює Lead Talent Acquisition Артем Нікітюк з консалтинго-аудиторській компанії Deloitte, образ «джуна 2016 року» і «джуна 2025-го» — різні.
«Це природно — змінився ринок, змінились технології, інструменти, вимоги», — зауважує він і водночас впевнено стверджує, що джуни не просто потрібні, а потрібні завжди.
«Базова істина залишається незмінною: новачки приносять у команди нові ідеї, швидкість мислення та свіжий погляд на речі. А ще — бажання розвиватися, що має надзвичайну цінність для бізнесу», — пояснює свою думку він.
З іншого боку, Тарас Попович впевнений, що тренди є циклічними, тобто ринок кандидата далеко не вічний, як і ринок працедавця.
«У нашій професії такі ситуації — реальність». Рекрутерка відмовила кандидатові у співбесіді через чорний список, у який він був занесений її колегами. Що про це думає спільнота: дискусія на 300+ коментарів
Вимоги бізнесу
Тож, те, що вимоги та підходи до найму джунів працедавці змінили — вже не викликає сумнівів. Але залишається відкритим питання, на що звертають увагу представники бізнесу, наймаючи розробників-початківців.
Артем Нікітюк впевнений, що не є очікуванням те, що у джуна буде достатньо практичних навичок.
«Початківців у сфері ІТ здебільшого обирають не за рівнем коду, а за їхніми софт-скілами, аналітичним мисленням, англійською, гнучкістю й допитливістю», — зауважує фахівець.
Він додає, що базових технічних знань достатньо, щоб стартувати — далі важливо середовище, яке дозволить рости. Крім того, на думку Артема, звинувачувати тільки кандидатів у слабкій підготовці — хибна позиція. Відповідальність, за його словами, тут спільна: освітні платформи, ринок, і самі компанії, які або створюють середовище для розвитку, або лише шукають «готових».
Проте базового розуміння одного фреймворку та теорії ООП, як підкреслює Наталія Клименко, вже не достатньо. І тут вона зауважує, що на позиції джунів працедавці часто очікують бачити вже майже мідла: з досвідом у кількох технологіях, практичними навичками та розумінням реальних проєктів. Резюмуючи, фахівчиня повідомляє, що працедавці під час наймуРекрутер, у більшості випадків, розробників-джунів звертають увагу переважно на:
Здатність до навчання. І це не просто про швидкість опанування нового, а про готовність навчатися на всіх етапах кар’єри.
Аналітичне мислення. Програмування не просто набір команд, це вміння бачити проблему, структурувати її та знайти оптимальне рішення. Навички аналізу коду, логіки та пошуку помилок залишаються базовими скілами будь-якого джуна.
Вміння концентруватися. Під час роботи над завданням потрібна висока концентрація і увага до деталей.
Комунікативні навички. І пʼять років назад і зараз важливо вміти пояснювати свої думки, чітко формулювати питання та успішно вести діалог із колегами.
«До речі, ми не звертаємо увагу на освіту, тримісячні курси тощо. Також ми не шукаємо одержимих роботою людей, адже це призводить до вигорання. Для нас важливі практичні навички та готовність до реальної роботи», — додає Наталія Клименко.
Тарас Попович бачить, що очікування у різних компаній відрізняються, але є спільні речі, зокрема:
впевнене володіння базовими інструментами у техстеку із яким працюєш;
реальні проєкти, хай навіть невеликі або навчальні, але з хорошим кодом і описом (пет-проєкти — також проєкти);
здатність розібратись у своєму коді;
базові знання систем контролю версій (Git), запитів до API, роботи з помилками;
англійська — навіть якщо не ідеальна, але достатня, щоб читати документацію та комунікувати (це рівень Intermediate+); вищий рівень дає більше поле для пошуку роботи;
хоча б загальне уявлення про робочі процеси в команді (Scrum, таск-менеджери, code review тощо).
Які скіли кандидата превалюють для отримання оферу? Hard чи soft: аргументи техлідів, айтівців і рекрутерів
На що «клює» працедавець
Артем Нікітюк, Talent Acquisition Lead у Deloitte
Сьогодні можливостей для джунів, безумовно, менше, ніж кілька років тому. І цьому є об’єктивні причини: глобальне охолодження ринку, війна в Україні. Але тенденції починають повертатися в кращий бік — і надалі стане більше точок входу.
А тим, хто тільки на старті, хочу сказати: не опускайте рук. Ходіть на співбесіди, навіть якщо їх уже було десятки. Це досвід. Щодня вдосконалюйтесь, читайте, пробуйте, шукайте не просто «будь-яку компанію для досвіду», а свою — ту, яка дозволить вам вирости. Саме такі джуни й потрібні ринку.
Наталія Клименко, Co-Founder IT-компанії Codica
Особливо, на мій погляд, нічого не змінилося — основні принципи залишаються актуальними. Щоб зацікавити рекрутера, варто прокачувати особистий бренд — а це вести технічний блог, брати участь у профільних заходах, ділитися кейсами та проєктами.
Резюме має бути структурованим, без зайвої «води», з чітким акцентом на конкретні навички та досвід. Ідеально якщо ви воно буде підлаштовано під конкретну вакансію. Взагалі бездоганно якщо буде чемний супровідний лист. Зарплатні очікування слід формулювати реалістично — це завжди демонструє адекватність і розуміння ринку. Тестове завдання варто виконувати вчасно! вдумливо та якісно.
Під час спілкування важливо дотримуватися ділового тону — ввічливість і професіоналізм завжди цінуються. До співбесіди варто готуватися заздалегідь — продумати відповіді на типові питання та підготуватися до технічного обговорення.
Також важливо проявляти цікавість до компанії та її продуктів це показує вашу мотивацію та готовність до співпраці.
Тарас Попович, Tech Recruiter у Sunvery
Компаніям важливо бачити не просто «я пройшов курси», а що ви щось створили власноруч. Це може бути:
pet-проєкт на GitHub (щоденник звичок, невеликий ToDo, бот, веб-сторінка, парсер — будь-що, де видно вашу логіку);
участь в Open Source (навіть маленькі pull request’и з виправленням помилок);
дипломний проєкт, який ви самі підтримуєте або вдосконалюєте.
У багатьох джунів профілі заповнені поверхнево або взагалі порожні. А це перше, куди йде рекрутер/рекрутери, коли отримують CV.
Міні-рекомендації:
на LinkedIn — чітко вказати стек, короткий опис себе, бажану позицію, англійською (навіть базово);
на GitHub — тримайте закріпленими 2–3 найкращі репозиторії, з README, описом функціоналу, стеком і зрозумілою структурою.
Рекрутери в більшості випадків не розуміють, що саме за код написано, але під час розгляду з технічним спеціалістом це може зіграти вам на руку.
Багато хто очікує на вакансії, щойно виставивши позначку «Open to work», і боїться зробити перший крок. Але рекрутери часто відкриті до вхідних повідомлень, тому не соромтеся писати нам. Якщо є відкрита цікава роль — супер, якщо ні, тоді принаймні є контакт із людиною, яка зможе у майбутньому постукати із чимось цікавим.
«Результати, які забезпечили б офер у 2021 році, сьогодні можуть навіть не пропустити на етап відбору». Вимоги до розробників-джунів різко зросли. Чого чекати далі?
«Радуйтесь, що поки не просять джуна платити за те, щоб його взяли на роботу». Айтівці в Threads обговорюють зарплату джунів: «Камон, $500 — це ж типу 21 000 грн. Ну це дуже мало». Згодні?
Підключай Megogo зі знижками за акційними тарифами.
#Всратівакансії. ТОП-5 пропозицій про роботу, над якими глузують айтішники
Кількість вакансій в IT з початком війни скоротилася, та шедеврів серед них не поменшало. dev.ua зазвичай попросить дизайнерку Анну Лазурко, яка регулярно публікує у своєму LinkedIn вакансії з дивними та кострубатими описами та вимогами, робити добірку з таких «шедеврів». Ось тут можна почитати першу, другу та третю таку добірку.
Цьоготижнева добірка створена dev.ua за допомогою добре відомого у LinkedIn хештегу #всратівакансії. Насолоджуйтеся!
«Пастка початківця». 5 найпоширеніших помилок джунів на співбесідах та як їх уникнути
Напевно, кожен хоч раз у своєму житті переживав ситуацію, коли після співбесіди замість запрошення на роботу приходила відмова. «Як же так? Це несправедливо!», — чимало з нас корили долю і не розуміли, що пішло не так. Катерина Нікітіна, SoftServe IT Academy Recruiter, розповіла про п’ять найпопулярніших помилок кандидатів-початківців на співбесідах.
Два місяці пошуків, 80 відгуків, 12 співбесід і два офери. Як айтішник з Козятина із сертифікатом Google та двома пет-проєктами роботу шукав
Айтішник-початківець Максим Наталчук поділився в LinkedIn власним досвідом пошуку роботи. Хлопець, згідно профілю, працює National Information Management Officer (Data Analyst) в компанії iMMAP. Але омріяному оферу передував непростий шлях. З дозволу автора dev.ua публікує історію Максима про пошук роботи в IT.