🚨⚡🚨 Біткоін по $100к. Час встановлювати Trustee Plus і випускати картку для розрахунків безкоштовно 👉
Вікторія ГорбікРобота
26 листопада 2024, 11:58
2024-11-26
Рекрутерка порадила, як виходити із ситуації, коли ви чогось не знаєте на співбесіді. Що з цього приводу думають айтівці
Рекрутерка Альона Кащук вважає, що нормально казати «Я не знаю» на співбесіді. Ось як вона радить поводитись в цій ситуації. І що на це відповідають айтівці.
Під час проходження інтервʼю, як нагадує рекрутерка Альона Кащук, кандидату обовʼязково поставлять питання, на які важко буде відповісти.
Найбільш правильну стратегію рекрутерка вважає бути відвертим та відкритим на співбесіді.
«Отож, відповідь „Я з цим не працював“ — буде цілком адекватною. Оскільки компанія розглядає вас не лише, як кандидата з гарними хардами, а й особистість в цілому», — зазначила фахівчиня.
Альона вважає, що найкраще може спрацювати, якщо доповнити речення «Я з цим не працював» думкою «…але, ось як я підходжу до цього (або ось як я це розумію).....».
«Компанії не наймають ідеальних кандидатів — вони наймають вас. Тож, не варто на співбесіді перебільшувати свою експертність. Це все одно випливе рано чи пізно», — пояснює рекрутерка.
Вона ради концентруватись на трьох простих речах:
Знання — це те, що можна вивчити.
Навички — це те, що можна удосконалити.
Ваша особистість — це ваша суперсила, яка вже у вас є.
Senior Customer Support Manager у YouScan Раміна Близнюк повністю згодна з Альоною, хоча зазначає, що їй було важко навчитись таке говорити. №Але «Я не знаю, але дуже цікаво, обов’язково приділю увагу цьому питанню», набагато краще ніж якісь вигадки/виправдовування!» — додає вона.
«Все можна вивчити — було б бажання», — пише UI/UX Designer Марина Шевченко. І, на її думку, таке бажання рекрутерами видно одразу.
І з нею згоден Android Developer Артем Пелевін. «Головне не знання, а жага до них. Ні тільки якщо там не ліда розробки наймають», — пише розробник. Він додає, що до джунів менше питань, ніж до мідлів тощо. «Але будь-яку білу пляму в знаннях можна закрити. Питання в загальній релевантності», — підкреслив Артем.
Проте Senior frontend developer Віктор Попов вважає, що в наші часи фраза «я не знаю» на співбесіді — це вирок самому собі. «Якщо компанії вимагають впевнених знань навіть із розділу „will be a plus“ у своїй же вакансії, то що вже там говорити про якісь пробіли в знаннях? — а що ви можете сказати з приводу (_якась мудрена рідко використовувана технологія_) — я її не знаю — ми з вами зв’яжемось (ні)», — додає розробник.
З Віктором погоджується Senior Manual QA-engineer Олександра Ткалич. За словами фахівчині, як правило потім, те що не знали або не працювали з чимось і стає причиною відмови, як відповідають ейчари.
Артем Кравченко, Senior Software Engineer, пише, що цікаво б було побачити статистику найманих працівників, при співбесіді яких, основний акцент робився саме на такому підході, який описала Альона. «Щоб реальність не була такою з точністю до навпаки», — додає він.
«Пастка початківця». 5 найпоширеніших помилок джунів на співбесідах та як їх уникнути
Напевно, кожен хоч раз у своєму житті переживав ситуацію, коли після співбесіди замість запрошення на роботу приходила відмова. «Як же так? Це несправедливо!», — чимало з нас корили долю і не розуміли, що пішло не так. Катерина Нікітіна, SoftServe IT Academy Recruiter, розповіла про п’ять найпопулярніших помилок кандидатів-початківців на співбесідах.
Два місяці пошуків, 80 відгуків, 12 співбесід і два офери. Як айтішник з Козятина із сертифікатом Google та двома пет-проєктами роботу шукав
Айтішник-початківець Максим Наталчук поділився в LinkedIn власним досвідом пошуку роботи. Хлопець, згідно профілю, працює National Information Management Officer (Data Analyst) в компанії iMMAP. Але омріяному оферу передував непростий шлях. З дозволу автора dev.ua публікує історію Максима про пошук роботи в IT.
«Навряд чи можна вірити фідбекам компаній». Тестове в IT: робити чи не робити? Відповідають айтішники
Дизайнерка Анна Лазурко поскаржилася в LinkedIn, що жодна компанія, у яку вона робила тестове, не надала фідбек за її проханням чи без нього. «Отримали, ігнорили на тиждень-два, а потім „рухаємося з іншим кандидатом“. Це взагалі єдина фраза, якою мені відмовляють. Як зрозуміти, що ти робиш щось не так і не те, коли нема жодного фідбеку?», — запитала розчарована спеціалістка.
Мануал для джуна. Що треба знати початківцю в DevOps: 30 запитань і поради досвідченого ліда
Джунів, які шукають роботу, проходять купу співбесід та отримують відмови замість оферів, під час війни побільшало. А все тому, що до співбесід необхідно ретельно готуватися. dev.ua розпочинає серію матеріалів про те, що треба знати джунам для проходження співбесіди й отримання омріяного оферу від першого роботодавця. Ельдар Алієв, Lead DevOps Engineer у SoftServe, розповідає, що треба знати, щоб отримати перший офер DevOps і дає поради джунам від досвідченого сіньйора.