🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Марія БровінськаРобота
6 січня 2025, 11:00
2025-01-06
Найми айтівця, якщо зможеш. Яким буде IT-ринок праці у 2025-му? Прогнози від мисливців за талантами SoftServe, GlobalLogic, Ciklum, ZONE3000, Railsware та інших
Знайти ту саму людину, яка стане корисною команді та проєкту — головне завдання фахівців з наймання, попри умови, що склалися на ринку. Це однаково складно робити й на дефіцитному ринку, і на ринку, де кандидатів хоч греблю гати. Серед мисливців за талантами інколи жевріє думка, що на ринку роботодавця шукати фахівців легше, утім, як запевняють більшість із них, часто розмаїття кандидатів тільки ускладнює пошук і забирає дорогоцінний час.
dev.ua поспілкувався з фахівцями з підбору кадрів ключових роботодавців українського IT і з’ясував, чого чекають від ринку у Softserve, GlobalLogic, Ciklum і провідних продуктових компаніях.
Історій про те, що скілові кандидати та кращі роботодавці протягом минулого року не могли зустрітися, у 2024 році не були рідкістю. Пошук досвідчених фахівців інколи перетворювався у квести, зізнаються фахівці з наймання. Утім, 2024-й вони не називають особливим роком — кажуть, що попри ринок роботодавця, знайти потрібних людей було анітрохи не легше, ніж у попередні періоди.
«Від початку війни й дотепер ринок залишається ринком компаній, а не кандидатів. До повномасштабного вторгнення ситуація була протилежною. Зараз у компаній зменшився попит, а отже, обирають кандидатів більш прискіпливо. Більшість компаній має внутрішній пул, тому пріоритет віддається внутрішнім кандидатам», — розповіла dev.ua Юлія Шмуля, рекрутмент директорка GlobalLogic. За її словами, минулого року компанія знайшла нові проєкти для 1115 фахівців усередині компанії. «Абсолютна кількість вакансій впала, проте це не означає, що наймання припинився — відкриті позиції все одно зʼявляються»», — констатує вона.
За словами Олександри Толох, Senior Talent Operations Manager у SoftServe, наразі львівському сервісному гіганту вдається закривати потреби бізнесу й знаходити кандидатів під запити клієнтів. «Тож якогось ускладнення в процесі пошуку ми не спостерігали. Ринок кандидатів зараз досить насичений, адже є безліч курсів, які готують фахівців як за звичайними профайлами, так і за вузькоспеціалізованими, проте все ж кандидатів у звичних профілях більше. Якщо ми говоримо про джунів, то їх знайти нескладно, більшим викликом традиційно є пошук спеціалістів рівня Senior+ та вузькопрофільних спеціалістів», — розповіла вона dev.ua.
Водночас Вікторія Томчинська, IT Recruitment Director у ZONE3000, зазначає, що протягом минулого року збільшився час міркування кандидатів над офером через наявність кількох пропозицій, між якими вони обирають. «Ми сфокусовані на найманні фахівців високого рівня — Strong Middle, Senior, Tech Expert. Знайти кандидата, який відповідає запиту компанії, завжди було нелегко. Зараз це ускладнюється ще тим, що кандидати користуються AI-тулами, наприклад, при виконанні тестового завдання, що часто призводить до розбіжностей між результатами тестування та фактичними знаннями й досвідом. Уникнути помилок при найманні можна за допомогою систем, які відстежують використання штучного інтелекту при відповідях, а також надаючи перевагу лайв-кодингу замість попередніх тестових завдань», — констатує вона.
За словами Томчинської, на ускладнення ринку впливають і такі ключові фактори, як війна і мобілізація, що призводить до значного відтоку кадрів з країни, економічна нестабільність, а також невідповідність навичок кандидатів вимогам компаній. Останній фактор, каже Вікторія, пов’язаний зі швидким розвитком технологій, коли кандидати й навчальні програми не встигають за змінами ринку.
У 2024 році у Ciklum отримували достатню кількість відгуків на більшість вакансій, однак водночас розглядали більшу кількість кандидатів, каже Катерина Коханова, Fulfilment Manager у Ciklum. «Це зумовлено тим, що на ринку зменшилася кількість вакансій, натомість число спеціалістів у пошуку зросло. У результаті ми ретельніше підходили до відбору, аби знайти найкращих для нас кандидатів», — повідомила вона dev.ua. За словами Катерини, протягом 2024 року фіксувалося зростання попиту на позиції з вузькою спеціалізацією або підвищеними вимогами, і це потребує додаткових стратегій пошуку.
Основними викликами року в найманні вона називає швидку еволюцію технологій і дисбаланс між hard і soft skills. Володимир Лобов, Fulfilment Manager у Ciklum додає, що незначною мірою пошук ускладнювався через нішеві вакансії (зокрема в Embedded, IoT), конкуренцію на ринку GenAI фахівців, а також через попит на фулстек позиції.
Особливості наймання-2024 у продуктових компаніях
Своєю чергою фахівці з наймання продуктових компаній виокремили інші тренди та складнощі в найманні-2024.
Тетяна Богдан, HR Business Partner RozetkaPay, каже, що шукати таланти складно в будь-який час, і коли ринок перенасичений кандидатами, і коли ринок «стоїть». «В ІТ — це також питання ціни. Є історії, коли зарплата фахівця була неадекватна в більшу сторону і шукаючи нову роботу, йому доводиться зіштовхуватися з реальністю. Це боляче», — розповідає вона. За словами Тетяни, основна причина розчарувань — незбіжність очікувань кандидата та роботодавця. «Умовно, маємо кандидата, який закінчив курси й намагається знайти першу роботу в ІТ. Він розсилає резюме на кожну вакансію і „опускає руки“, бо зараз неможливо знайти роботу. Але якщо він змінить стратегію та сфокусується на саморозвитку, знайде ментора та буде відправляти резюме прицільно і з супровідним листом — шанси точно зростуть. Така ж історія може бути не тільки з джуніор-фахівцем», — вважає вона.
Також, констатує Тетяна, щоб бути на попередньому рівні відповідності ринку і зарплат, кандидатам потрібно бігти вдвічі швидше, ніж раніше. «В умовах блекаутів, обстрілів, хвилювань за друзів і рідних, які захищають країну — це стає дедалі важче», — каже вона.
Погоджується з Тетяною Софія Олексюк, HR Generalist Futurra Group. «Наймати зараз так само непросто, як і раніше. Головна складність — конкуренція за молоді таланти в Києві, де десятки продуктових компаній борються за спеціалістів із релевантним досвідом і сильними софт скілами», — каже вона.
У продуктових вакансіях, за словами Софії, вимоги вищі, ніж в аутсорсі, але ринок пропонує все менше фахівців, які відповідають цим критеріям. Часто, каже Олексюк, серед численних відгуків складно знайти спеціалістів із досвідом у схожих бізнесах та готовими кейсами, що легко інтегруються в наші процеси. А коли відгуків обмаль, доводиться активно займатися хантингом.
«Продуктові компанії завжди висували високі вимоги до культурного метчу, проактивності та ініціативності, і нині боротьба за A-players тільки посилюється. Це ті фахівці, які залучені в бізнес, прагнуть швидкого розвитку й готові створювати результати вже на старті. Вихід очевидний: кандидатам потрібно розвивати в собі навички A-players, а компаніям — виділятися серед конкурентів і створювати найкращі умови, щоб залучати й утримувати найсильніших», — констатує фахівчиня.
Head of Global Recruitment у Master of Code Global Наталія Єрісова каже, що, аналізуючи результати рекрутингового процесу, в компанії помітили, що багато кандидатів, прагнучи отримати бажану роботу, часто ігнорують обов’язкові вимоги до ролі. «Вони подають заявки, не маючи необхідних знань чи досвіду, що створює так званий „місметч“. Це не лише не допомагає їм знайти роботу, але й ускладнює та уповільнює для нас процес пошуку», — розповідає вона про виклики найму-2024.
Фахівчиня наголошує: якості кандидатів мають велике значення. «Зокрема, ми цінуємо здатність пояснювати складні ідеї простими словами, інтерес до інновацій та проактивний підхід. У нас є приклади, коли кандидати не мали прямого досвіду в розмовному дизайні, але бажали навчатися і розвиватися в цій сфері. Ми з радістю брали їх на розгляд. Для нас важливо знайти людей, які поділяють нашу пристрасть до створення якісних розмовних рішень і готові розвиватися разом із нами», — розповіла вона dev.ua.
Основні причини місметчу на ринку праці, на думку Олени Олексієнко, Chief of People Team EVO (Prom, Bigl, Kabanchik, Shafa), в тому, що, по-перше, зростають вимоги до кандидатів, зокрема очікується поєднання технічних і софт скілів, таких як адаптивність і здатність швидко вчитися. «Також залишається висока конкуренція за найкращих спеціалістів. Сильні кандидати часто мають кілька пропозицій і обирають роботодавців із найпривабливішими умовами. Також складніше шукати таланти через те, що й надалі збільшуються можливості працювати віддалено. Це дозволяє фахівцям працювати на іноземні компанії, що ускладнює пошук на українському ринку», — констатує вона. Нарешті, зазначає фахівчиня, часто спеціалісти на стартових позиціях завищують очікування щодо заробітної плати, не завжди відповідаючи заявленому рівню хард скілів.
«Кандидатів на ринку досі багато, але експертиза та навички багатьох не завжди відповідають поточним вимогам і потребам бізнесу. Зокрема, продуктові компанії потребують спеціалістів із глибокими знаннями у конкретних технологіях та доменах. На нашому прикладі, для Product Lead позицій ми шукаємо практичний досвід роботи з В2В SaaS продуктами — його на українському ринку історично не вистачає. Тому, в середньому ми й досі наймаємо одного з сотні претендентів — відсоткова доля стала навіть дещо менша у 2024 році порівняно з минулим», — наводить приклад і Владиславa Перцатій, People Operations Manager у Railsware.
Вона зазначає, що не менш важливим є культурний метч. «Ми шукаємо тих, хто поділяє наші цінності й підходи до роботи. Тому, хоч вже й перейшли позначку у 200 фахівців, і далі приділяємо велику увагу найманню та витрачаємо стільки часу, скільки потрібно, щоб знайти нашого наступного колегу. Утім, ми прагнемо розвивати ринок продуктових талантів в Україні», — повідомила фахівчиня dev.ua.
Як працюють поштомати від «Нова пошта», Meest та ROZETKA, і що потрібно, аби ними скористатись
Зараз, щоб отримати чи відправити посилку навіть не потрібно йти до відділення служби доставки, чекати довгі черги та витрачати купу часу. Це можна зробити за допомогою поштоматів — автоматичних теміналів, які розташовані у місцях активних переміщень людей, магазинах, супермаркетах та навіть в житлових будинках.
dev.ua зібрав інформацію про термінали різних сервісів доставки, де вони знаходяться, чим відрізняються, як скористатись поштоматом та які особливості вони мають.
(оновлений текст від 17 листопада 2021 року)
«Пастка початківця». 5 найпоширеніших помилок джунів на співбесідах та як їх уникнути
Напевно, кожен хоч раз у своєму житті переживав ситуацію, коли після співбесіди замість запрошення на роботу приходила відмова. «Як же так? Це несправедливо!», — чимало з нас корили долю і не розуміли, що пішло не так. Катерина Нікітіна, SoftServe IT Academy Recruiter, розповіла про п’ять найпопулярніших помилок кандидатів-початківців на співбесідах.
У 18 років «захантив» SoftServe, у 21 — відкрив власну компанію. Історія львівського IT-вундеркінда
Гліб Щур — випускник кафедри систем штучного інтелекту НУ «Львівська політехніка». На молодших курсах його запросила на роботу IT-компанія SoftServe, де він працював майже 3 роки розробником у R&D-відділі. А вже у 2021 році Гліб заснував власну компанію та став CSO у 21 рік. Розповідаємо історію львівського «самородка».