😍 Спробуй Новий Trustee Plus на дотик - твій криптогаманець і платіжна картка тут 👉
Вікторія ГорбікРобота
6 лютого 2025, 09:00
2025-02-06
«Рекрутер — не ворог». Чому фахівці з найму інколи не читають резюме (чи кандидатам так здається), і ставлять питання, відповіді на які вже вказані
Інколи після співбесіди з рекрутерами кандидатам здається, що спеціаліст з найму навіть не готувався до інтервʼю, зокрема не читав резюме, бо питає про освіту та досвід, хоча це все було описано у документі. Історією про подібну ситуацію розповів Independent Creative Director, Андрій Нисинець. На співбесіді, про яку він згадує, у фахівця склалося враження, що рекрутер навіть не готувався до зустрічі.
dev.ua стало цікаво, навіщо рекрутерам перепитувати надану інформацію, а також, ми дізнались у фахівців з найму, як вони працюють з резюме та за якими критеріями відбувається відбір CV кандидатів. Виявляється, у цьому процесі є й неочевидні моменти.
Інколи після співбесіди з рекрутерами кандидатам здається, що спеціаліст з найму навіть не готувався до інтервʼю, зокрема не читав резюме, бо питає про освіту та досвід, хоча це все було описано у документі. Історією про подібну ситуацію розповів Independent Creative Director, Андрій Нисинець. На співбесіді, про яку він згадує, у фахівця склалося враження, що рекрутер навіть не готувався до зустрічі.
dev.ua стало цікаво, навіщо рекрутерам перепитувати надану інформацію, а також, ми дізнались у фахівців з найму, як вони працюють з резюме та за якими критеріями відбувається відбір CV кандидатів. Виявляється, у цьому процесі є й неочевидні моменти.
Найважливіше в резюме
Починаючи бесіду про рекрутерів та резюме кандидатів, фахівці з найму здебільшого акцентують, що не самі вигадують, за якими критеріями підходити до відбору майбутніх працівників.
«Рекрутер — це виконавець замовлення на пошук конкретного фахівця. Це завжди треба пам’ятати», — підкреслює Марія Самойлюк, IT recruiter у компанії Upwork.
Фахівчиня зауважила, що рекрутер має опис вакансії та конкретні вимоги від замовника, якому шукає працівника. Відповідно, коли рекрутер відкриває резюме кандидата, він зіставляє його з конкретними критеріями.
Середньо статистичний опис вакансії, як підсумувала Марія Самойлюк, містить наступні вимоги:
Вимога до кількості років досвіду. Тому корисно в резюме в Summary вказати свою загальну кількість років в першому реченні, щоб не випробовувати математичні здібності рекрутера. Так, він може помилитися не на вашу користь. Тим паче це корисно тим, що ви можете самостійно розставити акценти, які для вас вигідні. Наприклад: Я маю 10+ років досвіду в розробці програмного забезпечення, з яких 5 років з «такими-то» технологіями (або на позиції Team lead).
Вимога до сфер / доменів / видів продуктів / індустрій, з якими ви працювали. Якщо компанії важливо, щоб у вас був досвід у фінтех, і він у вас є, то корисно, це так само написати зверху в Summary. І звернути на це увагу рекрутера.
Вимога до певних навичок. Розділ Skills — це чи не найважливіший розділ у вашому резюме для рекрутера. Це той розділ, який він може переглянути найпершим. Бо цей розділ містить ключові слова, за якими вас шукатимуть. Не важливо, як сильно ви хочете працювати, важливо — чи можете. Тому складаючи резюме треба присвятити цьому розділу особливу увагу: зробити його структурованим, легким для візуального сприйняття, повним. Щоб рекрутер за лічені секунди міг знайти там все, що його цікавить.
Вимога до освіти. Так, в Україні ставлення до освіти двояке. Часто вища освіта дискредитована, тому її кандидати можуть написати десь в самому кінці резюме, чи взагалі не вказати, якщо вона не профільна. Але на серйозні посади та за кордоном вимога до освіти часто дуже жорстка. Тому не треба нехтувати цим розділом. Його треба написати теж лаконічно, але змістовно. Якщо освіта не профільна, варто зазначити декілька додаткових курсів, чи сертифікацій, які підтвердять теоретичні знання в галузі, а також покажуть бажання до само розвитку.
«Саме після того, як стався метч скілів із must have технологіями у вакансії, можна рухатись далі». Якими автоматизованими системами користуються рекрутери для роботи й опрацювання резюме
Як рекрутери ранжують резюме
Усі отримані резюме рекрутери опрацьовують та ділять за наявними в описі вакансії критеріями. Як зазначає Марія Самойлюк, резюме кандидата для фахівця з найму візуально ділиться на 2 частини:
Частина для рекрутера — там, де вони збирають всі відповіді на питання рекрутера, які той формує з наявного у нього опису вакансії.
Частина для наступного керівника — це розділ опису досвіду — там, де є деталі позицій та реалізованих проєктів. Керівник на цей розділ звертає найбільше уваги, оскільки рекрутер направляє йому резюме вже відібрані за кількістю років досвіду, по сферах/доменах/видах продуктів/навичках/освіті.
«Це не означає, що рекрутер не читає досвід, але часто рекрутер може подивитися його поверхнево», — додає фахівчиня.
Зокрема, за словами Марії, рекрутер насамперед дивиться в документ, щоб:
З’ясувати, чи не часто кандидат змінював роботу.
Чи не було у кандидата якихось сумнівних компаній в досвіді.
Чи не було перерв в досвіді.
Чи відповідають займані посади назві резюме, позиції, на яку кандидат претендує.
Фахівець із найму також може пройтися по змісту проєктів і функціоналу, але часто це буде поверхово.
«Майбутнє, безперечно, за штучним інтелектом». Рекрутери розповіли, як краще використовувати ШІ для складання резюме та проходження співбесід
Чому рекрутери питають те, що вказане в резюме
Часто кандидати обурюються, що рекрутери на співбесіді питають все те, що є в резюме. Дехто з кандидатів звинувачує фахівців з найму в тому, що вони не підготувались до інтервʼю.
Ми в dev.ua вирішили дати слово рекрутера, щоб саме вони пояснили, чому питають те, що написано в резюме, і чому не варто говорити: «Ви ж маєте моє резюме. Ви що його не читали? Ставте конкретні питання, я відповім». Ось аргументи фахівців:
Щоб побачити та почути самопрезентацію. Марія Самойлюк підкреслює важливість для кандидатів готувати спіч про себе на пару хвилин, щоб рекрутер міг оцінити особистісні якості, поведінку та темперамент людини, зрозуміти, чи впишеться вона в колектив та, чи спрацюється з керівником. «По суті це переказ вашого самарі, огляд навичок та огляд декількох успішних проєктів, якими ви зможете жонглювати на співбесіді та розказувати про ті, які більш дотичні до потреб компанії», — зауважує фахівчиня та радить бути готовим повторити цей спіч на другій, а за необхідності й на третій співбесіді.
Через брак часу.Ірина Чеснокова, HR BP у MeGaDev OU, повідомляє, що інколи з кандидатом попередньо може спілкуватись, наприклад, сорсер, потім передати його рекрутеру й у фахівця з найму, який має кожні пʼятнадцять хвилин сесії з кандидатами, може фізично не бути часу підготуватись та досконально вивчити резюме.
Якщо у рекрутера є сумніви щодо правдивості резюме. У такому випадку, як зауважує Марія Самойлюк, фахівець може попросити кандидата повторити деякі розділи та перепитати деталі, які вже вказані.
«Її питання все більше нагадували імпровізацію. На завершення я навіть не відчував, що мене оцінили як спеціаліста». Креативник розповів про зашкварну співбесіду, до якої рекрутер не готувався. Виявляється, таких ситуацій чимало. Чому?
Про правду та сумніви
Розглянемо детальніше попередню тезу. Дехто зі спеціалістів у пошуку роботи також підтверджує, що рекрутери навмисно перепитують інформацію, яка вже вказана, щоб виявити та відсіяти людей, які часто пишуть нереальну інформацію. Не всі фахівці з найму з цим погоджуються.
Ірина Чеснокова повідомляє, що рекрутер може ставити питання, відповіді на які є в резюме, якщо в нього є сумніви.
«Наприклад, в ситуації, коли кандидат в резюме написав одне, а говорить він зовсім інше, щоб зʼясувати, чи дійсно кандидат це знає, вміє, практикує», — пояснює вона.
З подібною ситуацією Ірина стикалась особисто, коли людина звернулась до карʼєрного консультанта, щоб той написав за кандидата резюме, але кандидат не підготувався до інтервʼю і не зміг відповісти на питання. В тому випадку саме це підірвало довіру до спеціаліста, який влаштовувався на роботу, і офер йому не зробили.
Не стовідсотково впевнений у подібному підході Tech Recruiter Тарас Попович. За його словами, дублюючі питання з резюме допомагають рекрутеру помітити неправдиву інформацію та виявити тих, хто може намагатися пройти на наступний етап, подаючи прикрашені чи фальшиві відомості. Проте фахівець вважає, що цей підхід не є оптимальним.
«Це може створити зайві труднощі для кандидатів, які дійсно мають досвід, але не завжди можуть точно згадати кожен момент або деталь, зазначену в резюме (через хвилювання або ж банальну розгубленість/забудькуватість),» — пояснює Tech Recruiter.
Тарас Попович вважає, що виявити неправдиву інформацію про технічні навички кандидата, можна, перепитуючи відомості з резюме, але частіше цей підхід використовують під час роботи з позиціями Junior.
Але насправді що ще може запитувати рекрутер, як не те, що кандидат сам вказав у резюме? Саме над таким питанням загадується Наталя Кліменко, Co-Founder у Codica. HR-директорка не погоджується, що дублюючі питання можуть бути лише для виявлення брехні. Рекрутеру важливо розібратися в деталях, пояснює Наталя Кліменко, а резюме часто містить лише основну інформацію.
«Головна мета рекрутера — знайти ідеальне поєднання між кандидатом і компанією, а не ловити когось на брехні», — зауважує HR-директорка.
Крім того, вона підкреслює, що не всі рекрутери мають технічну освіту і може, на жаль, не одразу побачити, якщо кандидат «прибрехав» про технавички.
«Перед співбесідою кандидат відмовився вмикати камеру й одразу надіслав відео, згенероване за допомогою AI». Кандидат з ШІ-візитівкою намагався англійською переконати рекрутера, що є корінним українцем. І таких чимало: як це фільтрують рекрутери?
Лайфхаки, як можна виявити кандидата-брехуна
Кожен досвідчений фахівець з найму має свої певні напрацювання та «рецепти», як можна викрити нечесного претендента. Деякими з них рекрутери поділились сьогодні.
Аби перевірити наскільки глибоко людина працювала і чи працювала взагалі із технологіями, які вказує в резюме, Тарас Попович вважає, що фахівцю з найму варто:
Ставити дуже базові технічні запитання (але й тут потрібне розуміння технічних термінів, а це приходить лише із досвідом).
Після, наприклад, prescreening передавати відповіді на сторону технічної команди, а ті зі свого боку можуть надати конкретніший фідбек.
Наприклад, серед питань, які ставить сам Tech Recruiter, є таке:
«Розкажіть про свій досвід роботи розробки архітектури проєкту з нуля, яка була ваша роль або які інструменти ви використовували для побудови й оптимізації дата пайпланів».
Наталія Кліменко вважає, що брехню можна виявити також різними способами:
тестовими завданнями,
технічними кейсами на співбесіді або навіть під час випробувального терміну.
«Рекрутер точно не ворог, який шукає брехунів, а, скоріше, союзник. Я завжди раджу кандидатам готуватися до розмови, чесно відповідати на запитання і не вказувати в резюме навичок, яких насправді немає, тоді й брехати буде не потрібно», — говорить HR-директорка.
Щоб виявити чи бреше кандидат, чи ні, Альона Кащук, Lead of Recruitment у компанії FlowJobs, каже, що це варто ставити закриті питання, відповіді на які свідомо будуть односкладні. «Відповіді „так“ або „ні“ мені нічого не скажуть. Це занадто примітивно і дає обмаль інформації про кандидата», — пояснює вона.
Рекрутерка наводить наступний приклад:
Не варто питати: «Чи працювали ви з Node.js?», особливо, коли це зазначено в резюме в блоці про «Мови програмування».
Краще сказати: «Розкажіть, будь ласка, розлогіше про проєкт (ти), де ви використовували Node.js».
«Ось тоді дійсно можна визначити, на скільки кандидат є релевантним, і це дає змогу оцінити, на скільки людина розуміє, про що говорить», — додає Альона Кащук.
«Щоб запобігти burn out, інколи треба перетворитись в психолога». Зустрічі one-to-one: корисний інструмент чи даремна трата часу? Розпитали тімлідів та команди про практику, строки, проблеми та ефект
Підключай Megogo зі знижками за акційними тарифами.
«Пастка початківця». 5 найпоширеніших помилок джунів на співбесідах та як їх уникнути
Напевно, кожен хоч раз у своєму житті переживав ситуацію, коли після співбесіди замість запрошення на роботу приходила відмова. «Як же так? Це несправедливо!», — чимало з нас корили долю і не розуміли, що пішло не так. Катерина Нікітіна, SoftServe IT Academy Recruiter, розповіла про п’ять найпопулярніших помилок кандидатів-початківців на співбесідах.
Два місяці пошуків, 80 відгуків, 12 співбесід і два офери. Як айтішник з Козятина із сертифікатом Google та двома пет-проєктами роботу шукав
Айтішник-початківець Максим Наталчук поділився в LinkedIn власним досвідом пошуку роботи. Хлопець, згідно профілю, працює National Information Management Officer (Data Analyst) в компанії iMMAP. Але омріяному оферу передував непростий шлях. З дозволу автора dev.ua публікує історію Максима про пошук роботи в IT.
«Навряд чи можна вірити фідбекам компаній». Тестове в IT: робити чи не робити? Відповідають айтішники
Дизайнерка Анна Лазурко поскаржилася в LinkedIn, що жодна компанія, у яку вона робила тестове, не надала фідбек за її проханням чи без нього. «Отримали, ігнорили на тиждень-два, а потім „рухаємося з іншим кандидатом“. Це взагалі єдина фраза, якою мені відмовляють. Як зрозуміти, що ти робиш щось не так і не те, коли нема жодного фідбеку?», — запитала розчарована спеціалістка.
Мануал для джуна. Що треба знати початківцю в DevOps: 30 запитань і поради досвідченого ліда
Джунів, які шукають роботу, проходять купу співбесід та отримують відмови замість оферів, під час війни побільшало. А все тому, що до співбесід необхідно ретельно готуватися. dev.ua розпочинає серію матеріалів про те, що треба знати джунам для проходження співбесіди й отримання омріяного оферу від першого роботодавця. Ельдар Алієв, Lead DevOps Engineer у SoftServe, розповідає, що треба знати, щоб отримати перший офер DevOps і дає поради джунам від досвідченого сіньйора.