💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаВійна
6 грудня 2022, 11:18
2022-12-06
З Днем Збройних сил України. 20+ історій айтішниць та айтішників, які боронять нашу країну
6 грудня — День Збройних сил України. dev.ua вирішив нагадати історії тих сміливих айтішників, які, попри роботу в найперспективнішій сфері економіки, вирішили «світчнутись» у найнебезпечнішу сферу та стати на захист Батьківщини.
Читайте 20+ цікавезних історій про справжніх героїв.
З 2016 року Дмитро Малахов працює в ІТ-сфері на позиції UI/UX Designer. Утім, з квітня йому довелося займатися нетиповими для дизайнера завданнями в ЗСУ. Його нові обов’язки — це розроблення, 3D-друк, збірка та тестування систем фіксації та скидання для безпілотних літальних апаратів. «Виробів» 3D-центру, який він розвиває з колегами в погонах, чекають військові по всій країні, адже їх активно використовують для розвідки, наведення та влучання в цілі. Далі пряма мова Дмитра.
25-річна проджект-менеджерка Мінцифри Шарлотта Хмельницька служить в ЗСУ. Піти в армію у випадку нападу на Україну дівчина планувала давно ― свідомо закінчила військову кафедру, ставши офіцеркою. Нетиповість історії Шарлотти в тому, що підрозділ, у якому служитиме, вона обирала самостійно. Щобільше, відгукнулась на заклик мобілізуватися в соцмережах. dev.ua поспілкувався з дівчиною.
Ріна Резнік на «нулі» разом із командою безстрашних добровольців рятує поранених і ночує під обстрілами. Вони їздять на пікапі до «триндеців», куди погоджуються вирушати далеко не всі кадрові військові.
Ріна розповіла dev.ua, як вона потрапила до «гарячої точки», що чекає на жінку в армії, яку мову програмування обрала та що робитиме після перемоги.
Лід-дизайнерка IT-компанії ELEKS Марія Романова проміняла затишний офіс у Кракові на місце тактичного медика в ССО «Азов». Сьогодні вона проходить важкі тренування та підготовку. Розповідаємо, чому дівчина вирішила вступити до лав ЗСУ.
З повномасштабним вторгненням багато айтішників приєдналися до ЗСУ та ТрО. У SoftServe таких героїв понад 200, серед них й Олександр Лащук — DevOps Engineer у SoftServe. Останні 16 років він присвятив IT і ніколи не мав військового досвіду. А зараз уже п’ятий місяць він поєднує роботу та службу в ТрО. За цей час він помітив, що навички з IT допомагають справлятись із новими викликами в теробороні та вирішив поділитися, що саме виявилось найкориснішим.
Романову Руслану з Луганщини, міста Краснодон, 28 років. У 2009 році він навчався на перукаря-стиліста. На початку 2015 року він пішов добровольцем в «Азов» і наступні роки боронив Україну. У 2021-му військовий вирішив повернутися до нормального життя, здобув спеціальність в IT, хотів стати тестувальником, але черговий напад росії порушив його плани. Його машина наїхала на міну.
Руслан розповів нам про свої плани на майбутнє та про те, що змінилося в його житті.
«Пролітаючи високо над густим українським лісом, бойовий БПЛА помітив довгу колону росіян, що петляла дорогою від білоруського кордону. Пілот БПЛА використав бортові камери, щоби просканувати лінію дерев на наявність ознак ППО, а потім обрав ціль. Бомби потрапили в основу колони й один за одним бензовози почали вибухати, осліплюючи екран оператора БПЛА вогняними шарами», — описує The Times роботу старшого офіцера воєнної розвідки України з позивним «Одеса».
Алекс Бочков — український айтішник, засновник стартапів Noplag і LabiOffice. З другого дня повномасштабної війни проти рф він записався в ТрО, а потім перевівся до ЗСУ. Наразі хлопець воює на сході України — на самому «передку». Він дав нам це інтерв’ю під час невеликої паузи між боями з російськими окупантами.
Frontend Engineer Андрій Грушецький нині служить у ЗСУ. Він пішов туди за власним бажанням, ставши на облік у військкоматі. Андрій детально розповів свою історію «тимчасового світчингу в іншу сферу».
Project Manager Роман Перімов працює в IT 20 років. Напередодні війни він планував релокуватися до США, але відклав від’їзд через загрозу вторгнення рф. Наступного дня після нападу, 25 лютого, добровільно став до лав ЗСУ й очолив підрозділ із 30 айтішників у бригаді штурмової піхоти.
Full Stack WordPress Developer із чотирирічним досвідом Володимир Камуз 20 років тому пройшов строкову службу в 95-й окремій аеромобільній десантній бригаді. І після 24 лютого 2022 року Володимир знову повернувся туди — у його підпорядкуванні перебувало вісім бійців. Наразі ж він є членом мінометної батареї, де служить як аеророзвідник і коригувальник вогню на Ізюмському напрямку у званні молодшого сержанта.
Максим (прізвище не розкриваємо в цілях безпеки), Head of Marketing у Getprospect, віднедавна змінив свій рід діяльності. Тепер він солдат-стрілець ЗСУ.
Сustomer-support у компанії GetProspect (український інструмент лідогенерації, що дає змогу знаходити тисячі мейлів у LinkedIn за декілька кліків) Святослав (прізвище не афішуємо задля безпеки героя) нині служить старшим сержантом ССО ЗСУ.
З війною він зустрівся вдома, у Києві, і вже за кілька діб Святослав вирішив, що не може лишатися осторонь.
Олександр Радзіховський, Senior DevOps Engineer у YASA, після початку повномасштабного вторгнення рф повернувся до України з Англії. Записався в добровольче формування територіальної громади (ДФТГ) «Борщагівка». Він став аеророзвідником.
48-річного айтішника з Ірпеня Сергія Коржа мобілізували, коли той прийшов до військкомату у Львові просто уточнити інформацію. Тоді цей матеріал мав широкий резонанс. Наразі Сергій уже служить у рядах ЗСУ, командуючи взводом. А чи потрібні йому IT-знання для нової ролі?
Випускник КПІ, колишній Engineering Director у компанії Luxoft Юрій, (прізвище та нинішнє місце роботи не розкриваємо з міркувань безпеки) уже три роки живе в США. Коли він дізнався про те, що в Україні почалася війна, вирішив повернутися до Києва та вступити до лав ЗСУ. Айтішник залишив комфортне життя за океаном для того, щоби захищати свою Батьківщину.
А тут цілих шість історій про співробітників Wirex R&D, що в мирний час працювали над сучасними фінтех-продуктами, а у воєнний — стали на захист нашої Вітчизни та почали забезпечувати нашим бійцям надійний тил. Щоби не наражати бійців і волонтерку на небезпеку, ми прибрали прізвища бійців і волонтерів, а також назви батальйонів, у яких вони несуть службу.
Product/Data Analyst IT-компанії Quarks Роман (прізвище та фото не публікуємо з міркувань безпеки) — один із багатьох айтішників, які опинилися в лавах ЗСУ після початку війни росії проти України. dev.ua вдалося поспілкуватися з хлопцем про те, якою була процедура мобілізації, чим він займатиметься на фронті та що сказав би російському солдату та путіну, щоби мав таку можливість.
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
США в черговому пакеті допомоги надасть Україні дрони Switchblade 600. Подробиці про ці та інші «пташки», якими користуються українські захисники
Серед списку допомоги, яку пропонує Пентагон, є дрони-камікадзе Switchblade 600, які офіційний Київ просив передати раніше.
Контракт на дослідження та розробку для 10 дронів SwitchBlade 600 виробника Aerovironment, очікується протягом наступних 30 днів, заявила прес-секретар Пентагона Джессіка Максвелл в електронному листі до News Defense.
Ми зібрали список дронів, які використовують українці проти ворога, в тому числі і подробиці про Switchblade 600.
(текст від 17 травня 2022)