💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаРобота
26 лютого 2024, 08:38
2024-02-26
Чи є світло в кінці тунелю для українського IT? Воєнні прогнози від топів EPAM. Ciklum, SoftServe, Intetics, Luxoft, Kyivstar.Tech, Capgemini Engineering та інших
Уже понад десять років Україна живе у війні. Два роки тому ворог здійснив повномасштабне вторгнення та дестабілізував ситуацію у країні максимально. Український бізнес зумів оговтатися, та попри це, нинішня нестабільність та складнопрогнозованість залишають чимало невідомих у рівнянні із динамікою подальшого розвитку економіки країни.
Експорт українських IT-послуг, які до війни були чи не найдинамічнішим локомотивом економіки, нині спадає. Річний обсяг ІТ-експорту України вперше знизився одразу на 8,5%.
dev.ua поговорив із керівниками IT-компаній, що працюють в Україні, щодо потенційних сценаріїв розвитку подій. Ось, які прогнози розглядають топи EPAM. SoftServe, Ciklum, Luxoft, Capgemini, Sigma Software та інші. Спойлер: думки кардинально різні.
«Є обнадійливі сигнали»
Сподіваюсь, що це безпосередньо вплине і на український ІТ ринок. У цьому випадку важливим сигналом для України буде не сам обсяг послуг, а просто тренд на пожвавлення ситуації на ІТ ринку. У випадку стрімкого росту глобального попиту на ІТ-послуги, наша галузь навіть зможе показати незначне позитивне зростання на декілька відсотків, але це лише за умов відсутності суттєвих потрясінь всередині країни. Проте це, скоріше, оптимістичний прогноз.
І це буде непоганий результат, зважаючи на поточні умови, які я озвучив раніше. Збереження обсягів експорту ІТ-послуг — це також великий плюс для економіки країни, ВВП та її експортного потенціалу під час війни.
ІT-індустрія України має потенціал зайняти свою нішу у поєднанні розвитку штучного інтелекту та DefenseTech рішень. Як би жахливо це не звучало, але сусідство з країною-агресоркою, яка за масштабами та ресурсами переважає нашу країну, спонукатиме Україну до постійного розвитку технологій. Сьогодні держава має можливість запроваджувати та тестувати прогресивні рішення в реальному часі бойових дій. Розвиток внутрішнього ринку створить підґрунтя для подальшого експорту послуг. Також варто пам’ятати, що ІТ-компонента буде ключовою у відбудові країни та при переході на нові економічні рейки.
«Про розвиток індустрії у 2024-му році точно не йдеться»
«Цілком імовірно, що падіння експорту ІТ-послуг буде тривати»
Українські таланти мають і надалі доводити свою надійність і відповідальність на глобальному ринку. В перспективі це має дозволити нам «утримати» свою репутацію та повернутися до довоєнних темпів розвитку.
Якщо оцінювати ситуацію загалом, то наразі передумов для нарощування обсягів експорту або повернення до довоєнних показників роботи немає. Цілком імовірно, що падіння експорту ІТ-послуг буде тривати. Однак український технологічний ринок і досі готовий пропонувати світу цілу низку переваг: кваліфікованих спеціалістів, потужний ринок талантів, швидкий темп найму і низьку плинність на проєктах.
«Розглядаємо як завжди три основних сценарія»
«Викликів багато, але ми знаємо, що робити!»
«У держави зараз є всі потрібні передумови, щоб втілювати позитивний сценарій в життя»
Сценарій негативний — цього не відбудеться, ми й надалі будемо залежати від грошей міжнародних донорів і використовувати людський та інтелектуальний ресурс виключно для воєнних потреб. В такому разі українська ІТ галузь продовжуватиме скорочуватись, і нажаль місце України як одного з провідних центрів розробки сучасних технологій треба буде виборювати знову після перемоги. Адже це дуже висококонкурентна і динамічна галузь.
Для Capgemini Engineering ми бачимо декілька напрямків розвитку. Зокрема, використання Gen AI в різних індустріях, адаптація програмного забезпечення для спеціалізованих чипів, модернізація існуючих продуктів, розробка хмарних та гібрідних платформ, децентралізовані системи на базі blockchain та ін.
«ІТ-індустрія має чудовий потенціал для подальшого розвитку»
Тепер ми маємо більше часу приділяти підвищенню обороноздатності, але водночас це і необхідність адаптації новітніх ІТ-технологій для використання на полі бою. Історія неодноразово доводила нам, що подібний розвиток технологій неодмінно відбувається в прискореному режимі в кризові часи, але згодом знаходить і своє відображення в цивільному житті, адаптуючи воєнні винаходи та розробки до цивільних потреб.
«єБронювання» та «єВідрядження» визначать сценарій на 2024 і подальші роки»
Тому основним визначним фактором, на який має відносний вплив українська ІТ-спільнота, є забезпечення умов для стабільності індустрії: передбачувана податкова політика, визнання важливості індустрії для економіки країни під час війни, прозорі механізми бронювання та відрядження фахівців галузі, проєкти «єБронювання», «єВідрядження». Ці фактори визначать сценарій за яким проведе 2024 та подальші роки ІТ індустрія України, чи вона збільшить привабливість для закордонних замовників та інвесторів і продовжить зростання, чи залишиться в стані плато або візьме тренд на скорочення.
«Особливу увагу слід приділяти залученню в tech-індустрію жінок»
У нас вже є багато потужних українських ML/AI-компаній, відомих не лише в Україні, а й по всьому світові. Є сильна школа спеціалістів. І я впевнений, що в України є шанс стати потужним світовим AI/ML-хабом. Але для цього важливо розбудовувати AI-інфраструктуру, яка включатиме навчальні програми для спеціалістів, сильне ком’юніті, комфортні регуляторні умови, передбачуваний та сприятливий бізнес-клімат.
Наприклад, в Diia.City United — нещодавно створеній спілці резидентів спеціального податкового режиму «Дія.City» — планують прицільно займатися розкриттям потенціалу жінок-спеціалісток технологічної сфери.
Як би не було складно зараз, я переконаний в тому, що після перемоги у війні Україна може стати одним з лідерів світового IT-ринку. Але для цього потрібно вже сьогодні докладати великих зусиль — аби не гаяти дорогоцінний час. Саме тому потрібно розробити прозорі умови для бронювання технічних спеціалістів та відряджень за кордон, розбудувати таку IT-екосистему, яка буде конкурентоспроможною глобально.
«До нашої перемоги та завершення війни нас чекають важкі часи»
Якщо ж говорити про IT-індустрію в Україні, то до нашої перемоги та завершення війни нас чекають важкі часи. Так, багато клієнтів не ризикують напряму замовляти послуги в Україні — хіба що в міжнародних компаніях з представництвом в Україні. Маленькі та середні підприємства в найбільшій зоні ризику. До того ж Senior-спеціалістів в усіх ІТ-напрямках в Україні буде менше. Проте, з часом попит і пропозиція органічно прийдуть до балансу.
Окрему ланку займе технічна та software розробка й підтримка дронів. На кінець 2023 року в Україні виготовленням безпілотних комплексів займалося близько 200 компаній. З них близько 50 пройшли всі процедури з сертифікації та отримання дозволів і постачають вироби в ЗСУ. Україна вже лідирує в цій сфері, а може бути й 100% лідером.
«Вихід на кордони 1991 року і розпад ворожої імперії — це ідеальний варіант розвитку подій»
Вихід на кордони 1991 року і розпад ворожої імперії — це ідеальний варіант розвитку подій. Тоді місія Netpeak Group «перейти з третього світу в перший» стане реальністю навіть не за 20-30 років, а за десять.
Вірю, після перемоги Україну очікує економічний бум, на кшталт Південної Кореї, а за рівнем розвитку суспільного сектору наші великі міста цілком можуть досягти рівня Берліна. І досягнуть. Сподіваюся, цьому сприятимуть і результати роботи спілок IT-компаній, на кшталт «Дія.City» United.
«Частина спеціалістів долучиться до оборонної сфери та сфери безпеки»
Також, слід враховувати, що частина спеціалістів долучиться до оборонної сфери та сфери безпеки. Інші переорієнтуються на суміжні сфери, наприклад, виробництво дронів. Решта залишиться в поточних компаніях чи буде працювати на іноземні компанії.
«Важко сподіватися на швидке відновлення індустрії та оптимістичні прогнози»
У таких умовах важко сподіватися на швидке відновлення індустрії та оптимістичні прогнози. Реалістичний погляд на ситуацію такий ― думаю, можна буде вважати непоганим сценарієм, якщо збережеться поточний обсяг IT-послуг.
«Ринок буде зміщуватися в сторону продуктових компаній»
«Україна вже переросла сервісний період свого технологічного потенціалу»
Але подивімося і дещо ширше. З початком війни, чимало українських ІТ-бізнесів розширилися та відкрили офіси в інших країнах, переважно, у Центрально-Східній Європі. Цей регіон розвивався в плані технологій схоже до України — чимало успішних сервісних історій, поодинокі кейси «єдинорогів». З нашою подальшою євроінтеграцією, спільними зусиллями ми маємо всі можливості перетворити простір між Балтійським і Чорним морем на світову фабрику стартапів. Звучить амбітно? Погоджуюся. Утім, на користь такого варіанту грає чимало факторів. Це і якість підготовки інженерних та супутніх кадрів, і накопичений досвід, і розвинена культура підприємництва та готовності ризикувати, і молодість економік, переважно постсоціалістичних.
«Ілюзій, що війна скоро закінчиться, вже давно немає»
Як працюють поштомати від «Нова пошта», Meest та ROZETKA, і що потрібно, аби ними скористатись
Зараз, щоб отримати чи відправити посилку навіть не потрібно йти до відділення служби доставки, чекати довгі черги та витрачати купу часу. Це можна зробити за допомогою поштоматів — автоматичних теміналів, які розташовані у місцях активних переміщень людей, магазинах, супермаркетах та навіть в житлових будинках.
dev.ua зібрав інформацію про термінали різних сервісів доставки, де вони знаходяться, чим відрізняються, як скористатись поштоматом та які особливості вони мають.
(оновлений текст від 17 листопада 2021 року)
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі