🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Олександр КузьменкоGameDev
31 грудня 2024, 09:00
2024-12-31
Затишні пазли, божевільні перегони, карткові роуглайки та один шутер, який чекали понад десятиріччя. Чим порадував український геймдев у 2024 році
Торік ми вже розповідали, в які ігри у зимовому сеттингу варто пограти на новорічні свята. З кожним роком повномасштабного російського вторгнення святкового настрою в Україні стає все менше, а причин згуртуватись і підтримати своїх — все більше. Тому цього разу ми підготували матеріал про ігри від українських розробників, які вийшли у 2024 році. Розповісти є про що, адже цього року український геймдев порадував не лише S.T.A.L.K.E.R. 2.
Піратська RPG у відкритому світі Corsairs Legacy від української студії Mauris вийшла на початку 2024 року. Розробники планували випустити повну версію вже за пів року, проте вона й досі перебуває в ранньому доступі й продовжує отримувати великі оновлення, які суттєво змінюють механіки та ігровий процес.
Наприклад, одне з великих оновлень додало режим фріплею, нову систему збережень та багато іншого, але коштом видалення всього попереднього прогресу гравців. В останньому оновленні від 24 грудня розробники випустили апдейт, у якому привітали гравців зі святами та додали нові квести на доставлення пасажирів, переробили візуал глобальної мапи, впровадили систему апгрейду кораблів та багато іншого.
Проєкт може похвалитися повною українською локалізацією, включно з озвученням. Однак Corsairs Legacy також доступна для придбання на росії й має переклад російською мовою, за що гру критикували українські гравці. Розробники пояснювали це рішення принципом роботи алгоритмів Steam. Наразі гра доступна зі знижкою 20% за 300 грн.
Гравці можуть зібратися в елітну команду (до 4 гравців) піт-стопу, яка повинна вчасно лагодити боліди, щоб здобути перемогу. Speed Crew має чотири гоночні чемпіонати протягом чотирьох десятиліть, від 70-х до 00-х, щоб «дати незабутнього прочухана антигерою Домініону Торренто». Тож крім хаотичного коопу, який перевіряє дружбу на міцність, гра ще й сповнена гумору.
У Steam Speed Crew має виключно схвальні відгуки та знижку 50% з якою гра коштує 175 грн.
Puzzles For Clef
Милий пазл, який створив інді-дует київських розробників Weasel Token, вийшов весною цього року. Це приємна пригодницька гра про однойменну героїню. Кроленя Клеф отримує лист від своєї сестри Крес та вирушає на острів предків заради пошуку скарбів… Під час своєї подорожі вона прогуляється краєм краси, магії та таємниць, де кожна місцина наповнена головоломками, забутими секретами та спадком її родини.
Гравців чекають дев’ять різноманітних локацій, серед яких є й тихий бамбуковий ліс, і розкішний повітряний палац. Кожна локація має свій неповторний настрій та купу секретів.
Puzzles For Clef має дуже схвальні відгуки (89% позитивних) від гравців в Steam і наразі пропонується за 191 грн зі знижкою на зимовому розпродажі. Автори проєкту вже працюють над своєю новою грою Soul Shuffler. Це картковий роуглайт про демона, який колекціонує душі різноманітних неживих предметів і використовує їх у поєдинках душ проти інших демонів.
Stunt Paradise
Каскадерська гра про перегони Stunt Paradise від української студії Brinemedia в березні вийшла на PC, Xbox та Nintendo Switch, а восени вже приїхала на консолі PlayStation.
Гра пропонує двадцять унікальних автомобілів та 50 шалених рівнів з наростанням складності. «Розвивай свої навички водіння, виконуючи божевільні трюки, зокрема стрибаючи з рамп, перекидаючись у повітрі та розбиваючи вибухові перешкоди!», — закликають гравців розробники.
Stunt Paradise має дуже схвальні відгуки в Steam, де коштує 181 грн.
Це ремастер його першої гри на новому рушії та з додатковим контентом. Створити гру запропонував консольний видавець оригінальної Shapik: The Quest, який для роботи над ремастером надав українському розробнику ноутбук та планшет. Розробка Shapik: The Quest починалася у важких умовах: воду доводилося набирати з криниці, інтернет-зв’язок було складно спіймати, а над будинком час від часу пролітали ракети.
Це проста, але приємна гра в дусі чеської студії Amanita Design, відомої за іграми Machinarium, Botanicula та іншими, яка проходиться за близько 2 години. Shapik: The Quest вже доступна на мобільних пристроях в App Store та Google Play, а також на PC в Steam, де для України гра має найнижчу регіональну ціну. Наразі проєкт доступний зі знижкою за 96 грн.
Codename: Ocean Keeper
Українська студія RetroStyle Games, яка займається ігровим аутсорсом, випустила у ранньому доступі свою дебютну гру Codename: Ocean Keeper влітку цього року. Розробники надихалися такими популярними проєктами як Vampire Survivors та Doom Keeper, а зав’язка й сеттинг нагадують Subnautica.
Головний герой — шахтар, чий космічний корабель зазнав аварії на планеті, наповненій підводними монстрами. Щоб вижити, потрібно знаходити ресурси та артефакти для придбання цінних апгрейдів. Розробники попереджають, що кожна нова ігрова сесія відкриватиме нові таємниці підводного світу, а битви з морськими монстрами ставатимуть все складнішими.
Ocean Keeper: Dome Survival все ще перебуває в ранньому доступі Steam, а повноцінний реліз запланований в першій половині 2025 року. Наразі проєкт доступний зі знижкою 70% за 56 грн.
Railroad Corporation 2
Українська студія Corbie Games випустила продовження Railroad Corporation в ранньому доступі Steam в жовтні цього року. Це гра про залізницю, дії якої відбуваються на рубежі XX століття.
Гравці беруть на себе роль залізничного магната, який розбудовує власну нову залізничну корпорацію. В Railroad Corporation 2 потрібно буде об'єднувати регіони за допомогою залізниці, щоб сприяти торгівлі та перевезенням.
Railroad Corporation 2 використовує базу першої частини й додає нові локомотиви, розширені можливості прокладання колії, нові відділи та функції персоналу, а також розширену фінансову модель. Наразі гра має переважно схвальні відгуки (77% позитивних) і пропонується зі знижкою 20% за 480 грн.
Unmasked: An Inner Journey містить п’ять унікальних і мальовничих рівнів з атмосферними звуковими ефектами та захопливим саундтреком. Історія оповідається без жодного діалогу — наратив розкривається через серію мальовничих сцен, що натякають на події з минулого головного героя, залишаючи гравцеві простір для інтерпретації.
Український інді-розробник Артем «Flatcoon» Баздирєв випустив свою нову гру Menace from the Deep в листопаді. Проєкт виділяється наявністю повною української локалізації, включно з озвученням.
Це карткова гра в жанрі роуглайку зі складанням своєї колоди карт. Її події розгортаються в США в 1920-х роках навколо таємного окультного товариства. За словами розробника, це похмурий і таємничий світ, натхненний Говардом Лавкрафтом і його пантеоном Ктулху й інших Древніх богів.
В українському сегменті соцмереж довкола проєкту розгорілися суперечки, коли гравці звернули увагу на те, що Menace from the Deep доступна для придбання в російському регіоні Steam і входить до численних бандлів із китайськими іграми. Згодом Артем «Flatcoon» Баздирєв прокоментував невдоволення українських гравців, і повідомив, що подав заявку в Steam, щоб зняти гру з продажів у рф. Він визнав, що «недогледів» певні моменти, бо працює над Menace from the Deep самотужки.
Наразі гра доступна зі знижкою 25% за 270 грн в Steam.
«S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля»
Цю гру від GSC Game World можна без зайвої скромності назвати найочікуванішим проєктом для українських геймерів за багато років. І ось, після низки відкладених дат релізу через повномасштабне вторгнення росіян та пожежу в офісі у Празі, S.T.A.L.K.E.R. 2 нарешті побачила світ 20 листопада.
На старті стало зрозуміло, чому розробники стільки разів відкладали вихід гри — навіть зараз, після низки величезних патчів, які містять буквально тисячі виправлень, вона має проблеми з продуктивністю та різні недоліки. Зокрема через це, S.T.A.L.K.E.R. 2 отримала прохолодні оцінки критиків.
GSC Game World дбайливо перенесли напрацювання з попередніх частин, які вийшли півтора десятиліття тому, на сучасний ігровий рушій Unreal Engine 5 (з усіма його плюсами та мінусами). І попри заяви розробників, що вони повністю націлені на нових гравців, S.T.A.L.K.E.R. 2 відгукується й в серцях відданої аудиторії, частина якої не покидала Зону всі ці роки, повертаючись до неї з кожною новою комплексною модифікацією.
А ще, це дуже українська гра. Немає жодного іншого проєкту такого масштабу, в якому головний герой міг би вночі вступити в сутичку з монстром на покинутому кораблі, що застряг на чорнобильському болоті під акомпанемент «Щедрика», що лунає з радіо. Персонажі S.T.A.L.K.E.R. 2 говорять живою українською мовою голосами відомих українських акторів, на барній стійці можуть лежати сірники з козаком на коробці, від якого трусить західних ігрових журналістів, у будь-який момент гравця очікує зустріч з черговим шматочком української культури, історії, чи просто нашим мемом про «9 чи 10?» або полтавського палія.
Студії GSC Game World вдалося зробити найголовніше — створити дуже атмосферну самобутню гру, в яку справді цікаво грати навіть попри технічні недоліки. І якщо розробники підуть шляхом авторів No Man’s Sky та Cyberpunk 2077 (а не Anthem), і знайдуть можливість допрацювати свій проєкт, то S.T.A.L.K.E.R. 2 стане не менш, а можливо й більш культовою, ніж оригінал.
«Навіть для виробників трун і пам’ятників я писав тексти». Як стати game-тестувальником під час війни: історія колишнього металурга, страховика, копірайтера
34-річний Андрій Зубков під час війни увійшов в IT, докорінно змінивши свою кар'єру і буденне життя. Тепер він QA Engineer у компанії Pingle Game Studio — тестує ігри. А до цього працював на металургійному комбінаті, в страхуванні та навіть копірайтером. Свою історію про вхід в нове життя Андрій розповів dev.ua.
Краса та меланхолія кінця світу. За що світ полюбив The Last of Us?
2 вересня 2022 — дата виходу ремейку The Last of Us, який отримав назву The Last of Us Part I. Доцільність випуску повного ремейку, який робили з нуля для не настільки старої гри ще стоїть під питанням. Але заслуг першоджерела він не зменшує.
Адже 2013 року The Last of Us стала справжнім одкровенням для ігрової індустрії. Один із останніх ексклюзивів для PlayStation 3 остаточно вивів студію Naughty Dog у «вищу лігу», заодно продемонструвавши всьому світу, як можна робити ігри з акцентом на наратив. І на честь релізу рімейку ми вирішили згадати оригінал, який назавжди залишив слід у ігровій індустрії.
Професії у геймдеві. Хто такий левел-дизайнер і як ним стати?
Ми продовжуємо нашу рубрику, присвячену професіям у геймдеві. Тема нового матеріалу в ній — левел-дизайн. Його вважають підвидом геймдизайну, але все-таки практично кожна студія хоче окрему людину на позицію левел-дизайнера. Адже у цій спеціальності вистачає своїх нюансів та особливостей.
Розібратися з ними всіма нам допоміг досвідчений левел-дизайнер зі студії Fractured Byte Дмитро Нестеренко. Також він веде свій блог Game Designer Notes про геймдизайн в цілому, в якому розбирає багато цікавих нюансів розробки ігор.